Dubový parapet

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Dubový parapet

Příspěvek od jardako »

Ahoj, myslíte, že je dobrý nápad vyrobit dubový vnitřní parapet na okno, skoro dva metry dlouhý a 20 cm hluboký z jednoho kusu masivu? Tloušťka tak 3 cm.

Dal bych tomu takový ten nos vepředu. Může to být ok, nebo se to téměř jistě nějak časem prohne ?

A stačí natřít to olejem, nebo se takové věci určitě lakují?
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Dubový parapet

Příspěvek od Avarax »

V minulosti sa robili len drevené parapety. Osobne by som sa bál krútenia dreva z dôvodu možného nasakovania a krútenia sa. Preto sa tie parapety maľovali olejovou farbou. Riešenie by možno bolo C kanál ako sa to robí pri stoloch hlavne ak sú z jedného kusu a tá hrúbka by to dovoľovala. Ale neviem či by to nebolo zbytočne prehnané. Otázka znie ako moc bude zaťažený: budú tam kvety rastliny aťd ? Je hneď pod oknom radiátor ? Podľa toho by som volil ochranu ale určite lakoval.

PS: ako chcete prichytiť parapet ku oknu ? Pokiaľ viem tak plastové okná tam majú drážku do ktorej sa to zachytáva na zacvaknutie a neviem si predstaviť spraviť to z dreva. A ak to poriadne neprichytíte budete tam medzera ktorá nebude pekná.
richard71
Příspěvky: 20
Registrován: 27 lis 2015, 10:49

Re: Dubový parapet

Příspěvek od richard71 »

parapety sa bezne lepia na nizkoexpanznu PUR penu..
Avarax píše: 26 říj 2022, 11:14 V minulosti sa robili len drevené parapety. Osobne by som sa bál krútenia dreva z dôvodu možného nasakovania a krútenia sa. Preto sa tie parapety maľovali olejovou farbou. Riešenie by možno bolo C kanál ako sa to robí pri stoloch hlavne ak sú z jedného kusu a tá hrúbka by to dovoľovala. Ale neviem či by to nebolo zbytočne prehnané. Otázka znie ako moc bude zaťažený: budú tam kvety rastliny aťd ? Je hneď pod oknom radiátor ? Podľa toho by som volil ochranu ale určite lakoval.

PS: ako chcete prichytiť parapet ku oknu ? Pokiaľ viem tak plastové okná tam majú drážku do ktorej sa to zachytáva na zacvaknutie a neviem si predstaviť spraviť to z dreva. A ak to poriadne neprichytíte budete tam medzera ktorá nebude pekná.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Dubový parapet

Příspěvek od jardako »

Díky za odpovědi ...

No nevím, jak budou ty parapety zatížené, nebyly by pro nás, slíbil jsem je vyrobit pro někoho jiného ...
Já bych to spíše olejoval, lakovat moc neumím tak, aby to vypadalo krásně ... ale zamyslím se nad tím.

Jak to přilepit jsem taky ještě nepřemýšlel, byly by to mé první parapety :-)

V poslední době je tohle fórum zas nějaké rozbité, občas mi to timeoutuje ...
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Dubový parapet

Příspěvek od witt »

Proč by se to mělo prohýbat? Parapet by měl dosedat (a být fixován) na spodní ostění. Nebo to je k oknu, které zevnitř lícuje se zdí? Tedy že bude v plné šíři předsazený?
Osobně dělám parapety ze slabšího materiálu (2 cm) + plus přední přečnívající hranu podlepím lištou síly 2 až 2,5 cm. Tím pádem je optická síla 4 - 4,5 cm.
Ještě k té povrchové úpravě. Přesně před devíti lety jsem doma měnil parapety u špaletových oken a ten poslední jsem kvůli narození dvery už nestihl natřít - a natřený není dodnes :oops: Je ze smrku, na vrchu plný map od vody stečené z okna, které se v zímě často mlží. V létě to zase občas schytá při nějakém lijáku a žádné kroucení se nekoná.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Dubový parapet

Příspěvek od jardako »

witt píše: 30 říj 2022, 19:31 Proč by se to mělo prohýbat?
No dřevo se obecně kroutí, zvlášť dlouhé kusy :-) Tohle bude skoro 2 metry dlouhý kus. A protože by to byl můj první parapet a rovnou ne pro mne, tak jsem se radši zeptal. Ale jasně, ta lišta vepředu a nějaká fixace by mohly zajistit, že to bude ok. Nene, nebude celý předsazený, jen kousek.
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Dubový parapet

Příspěvek od Modřín »

No dlouhé kusy se obecně kroutí, ale hlavně pokud se rozmítne kmen na prkna a pak šílenou rychlostí vysuší v sušce. Pokud vyberete vhodný kus dřeva bez nevhodné točivosti, ideálně nějaký co není do vrtule po tom usušení a vyberete z nějak slušné místo 20 x 200 cm, které následně rovnoměrně opracujete z obou stran a na všech hranách na nějakou tloušťku a instalujete někde uvnitř, kde nelítá teplota a vlhkost o nějaké nesmysly, tak je velice slušná šance, že i když se to bude samozřejmě hýbat, tak jen neznatelně. Mám takhle udělané parapety v dílně, jen položené přes ty hnusné plastové.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Dubový parapet

Příspěvek od witt »

jardako píše: 31 říj 2022, 10:20 nějaká fixace by mohly zajistit, že to bude ok.
Možná touhle otázkou by bylo dobré začít. Parapety se běžně v celé délce podlepují a přední část by měla jít částečně pod rám (resp. do rámu) - prohnutí tedy není možné (ještě relativně nedávno se kraje parapetu dokonce zazdívaly do ostění - stejně jako venkovní parapety). Stará dřevěná okna mívají na parapet drážku, do které zapadne pero parapetu (na oknech bez parapetu může být tato drážky překrytá či vyplněná lištou). U plasťáků by zase parapet měl být "podstčený" pod rámem - on není úplně podstrčený - mělo by tam být takové vybrání (pokud tedy neskončilo pod maltou ostění).

Pak je trochu problém, pokud bylo použité okno, které bylo vyrobené, aby lícovalo se zdí (typicky panelákové okno) - to na parapet nemusí být připravené. Potom je nutné parapet umístit před rám, což je řešení, které časem může přinést komplikace.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 3 hosti