Mikrovlnná likvidace červotoče

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Mikrovlnná likvidace červotoče

Příspěvek od jardako »

Ahoj, koupil jsem ořešáková prkna ... a minimálně jedno už mi žere červotoč :-( :-( :-(

Přemýšlím, co s tím. Zaujala mne mikrovlnná likvidace takových potvůrek. Máte s tím nějaké zkušenosti? Dá se takový nějaký přístroj za přijatelné peníze koupit, nebo to je pro soukromé účely blbost?
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Mikrovlnná likvidace červotoče

Příspěvek od witt »

Pokud nevyhovuje chemická likvidace, tak bych to odnesl do sušárny. Teplo brouky spolehlivě zničí. Mikrovlná likvidace je dost složitá, zdlouhavá a nepraktická a stejně by se měla kombinovat s chemií - má spíš význam pro pevné součásti staveb, které se nedají nikam odnést. Pokud se to dá odnést, tak pec nebo louhárna je vždy elegantnější řešení.
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Mikrovlnná likvidace červotoče

Příspěvek od Modřín »

No hlavně ten ořech to chce hodně dobře prohlídnout, protože to je zrovna dřevo, který většinou po chvíli skladování už něco žere. Navíc u ořechu to nezůstane v běli, takže hlavně moc nečekat.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Mikrovlnná likvidace červotoče

Příspěvek od jardako »

Díky za odpovědi. Ok, a jakou chemikálii byste mi doporučili?

Jj, skladuju ta prkna asi měsíc a už to spodní začali hmyzáci žrát. To napadené jsem dal pryč z dílny a ostatní zbavil kůry a ohobloval. Vypadají ok, ale jedno asi bylo taky trochu napadené (odhobloval jsem to) ... může se mi tím hoblováním nějak ten červotoč usídlit v pytli s hoblinama, nějak se tam rozmnožit a pak udělat invazi?

Stalo se mi to poprvé a mám z toho mírný psotník.
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Mikrovlnná likvidace červotoče

Příspěvek od Modřín »

V pytli s hoblinama bych to moc neviděl. Že by ty larvy přežily hoblování asi nebude velká pravděpodobnost. Vývoj larev navíc dva až tři roky a vylétávají jen v létě. Dá se odstranit i přemrznutím, ale musí být velká zima, myslím -18°C a víc. Nebo letos v létě se mi povedlo menší kusy ořechu nacpat do auta a nechat je tam několik dní na slunci. To hned padat přestalo. Když sem chtěl zachovat běl tak něco se mi povedlo odlovit i dlátem, většinou sem viděl prostě pár larviček v jedné fošně. Nějaké masivní napadení sem nikdy nezažil, fakt mám pocit, že u toho ořechu je to skoro pravidlo.

Jinak ale není potřeba teď panikařit, nebudou nikam lítat a stačí prostě sledovat ten materiál, jestli ještě někde začnou padat požerky. Typicky to je na té spodní straně.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Mikrovlnná likvidace červotoče

Příspěvek od jardako »

Fajn, díky za uklidnění :-)

A čím byste to ošetřil? Já měl doma Lignofix, tak jsem ta místa, kde z toho padají požerky (asi na 10 místech toho jednoho prkna), natřel štětcem, ale to nepomohlo. Zkusím injekční stříkačku a ještě případně Bochemit.

Slunce ani mráz mi teď asi nepomohou.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Mikrovlnná likvidace červotoče

Příspěvek od witt »

Věnuji se renovaci starého nábytku a tím pádem mám s červotoči bohaté zkušenosti. Lignofix funguje spolehlivě, musí to být ale ta sanační verze (ne na houby, ne na prevenci, ale likvidační - teď si nevzpomenu, jak se jmenuje). Dá se sehnat i ve verzi "xxx-OH" - kde je nosným mediem místo vody etanol - dostane se hlouběji a je šetrnější ke dřevu. Je potřeba natřít celé prkno a to nejlépe dvěma nátěry.

Ale bacha, žádná chemie nedokáže dřevo spolehlivě "otrávit" v celém profilu. V hlubších vrstvách larvy velmi často škodí i nadále, nedokážou se ale už prokousat ze dřeva a tím pádem nedokončí svůj životní cyklus - rok, dva, tři ovšem klidně mohou žrát dál (proto by byla lepší ta sušárna). Na to je třeba pamatovat při zpracování a finální výrobek opět ošetřit.

Napadené dřevo není nutné separovat. Dřevokazný hmyz je všudypřítomný, pokud mu něco chutná tak si to najde, pokud nechutná, tak si toho nevšimne.

Jak velké jsou výletové otvory?
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Mikrovlnná likvidace červotoče

Příspěvek od jardako »

Asi to byl teda nesprávný Lignofix. Zkusím ten správný.
Nejsem teď doma, můžu to pak vyfotit, řekl bych, že otvory jsou tak 1mm v průměru.

Dal jsem ta ohoblovaná prkna do jiné místnosti, snad je tam hmyzáci nenajdou. To ořechové dřevo je fakt překrásné, dost by mne mrzelo, kdyby mi ho sežrali.

Když už jsme u toho, můžete doporučit nějaké jiné pěkné dřevo (nějaké ovocné či tak), které krásně vypadá a hmyzáci ho moc nežerou? Např. třešeň, jabloň, švestka? (Spíše na menší věci, nějaké luxusní krabičky, rámečky a tak).
Co z toho se dá nějak přijatelně koupit?
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Mikrovlnná likvidace červotoče

Příspěvek od witt »

Ještě dodám, že ty "dírky" jsou výletové otvory po dospělcích, kteří opouští dřevo = před tím (i několik let) ve dřevě žily larvy. Jedna dírka = jeden brouk + metry chodbiček.
Pokud lezou z jednoho prkna, je dost možné, že jsou i v dalších, jen ještě nenastal jejich čas.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Mikrovlnná likvidace červotoče

Příspěvek od Hans »

Taky to můžete zavézt na ozařovnu do Roztok, ale možná by si tam klepali na čelo, většinou se tam vozí starožitnosti ;-)

Ovocná dřeva na trhu ve velkém nejsou, protože se z nich neskládají lesy, a samozřejmě po nich půjdou dýhárny, řekl bych. Obávám se, že kromě nahodilých nabídek na bazoši je třeba se dívat po okolí a jak někde leží kmen, vyptat si ho a zpracovat. Příp. jsou ještě nějaké menší firmičky, co se tím zabývají, ale láci bych nečekal. Možná tak ještě hrušeň, z toho se dřív dělaly příložníky.


Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů