Přijatelný hoblík

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Přijatelný hoblík

Příspěvek od jardako »

Ahoj, všichni tu hoblujete ručníma hoblíkama a já ne ... tak bych to taky nějak více zkusil.

Jsou podle vás přijatelné tyhle hoblíky, co na ně má reklamní video Krásenský?
https://www.youtube.com/watch?v=IFv3fwxcvdc
https://www.uni-max.cz/produkty/drevoob ... ch-hobliku


Nebo to chce nějaké lepší?

Ty dřevěné, co se musí nastavovat poklepáváním, mi nevyhovují.
mensikd
Příspěvky: 15
Registrován: 22 dub 2014, 18:31

Re: Přijatelný hoblík

Příspěvek od mensikd »

Ahoj.

Zkušenost s hoblíkem z IGM - Silverline klopkař 4 - tělo hoblíku asi dobrý, želízko nanic - po pár prvních tazích hloblování vykousané ostří - na dřevě, nehobloval jsem hřebíky, aby nedošlo k mýlce. Přebroušeno, vyzkoušeno - znovu vykousané ostří. Vyreklamováno, dodáno nové želízko - stejný problém. Nebrat.

Zkušenost s hoblíkem odsud (cestadreva.cz) Luban 2v1 - po nabroušení krásně bere, želízko OK, žádné vykousané ostří.

Pinie prodává i hoblíky Premium, kde se hloubka želízka seřizuje šroubem, to by Ti nevyhovolalo?

BR,
David.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Přijatelný hoblík

Příspěvek od jbubik »

jardako píše: 06 říj 2022, 00:16 Jsou podle vás přijatelné tyhle hoblíky, co na ně má reklamní video Krásenský?
https://www.youtube.com/watch?v=IFv3fwxcvdc
https://www.uni-max.cz/produkty/drevoob ... ch-hobliku
Nebo to chce nějaké lepší?
Ty dřevěné, co se musí nastavovat poklepáváním, mi nevyhovují.
Na anglické recenzi podobných čínských hoblíků jsem četl takovou hezkou větu: Buy a cheap tool, expect cheap results.
Asi tak.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Přijatelný hoblík

Příspěvek od jardako »

Díky za odpovědi. Krásenský mi přišel vždy takový, že sice kupuje a propaguje levné věci, ale je docela šikovný a důvěryhodný.

Dobře, uni-max teda neberu. A Luban teda první přijatelný level, něco dražšího až teprve, pokud to ruční hoblování budu provozovat nějak více.

Mám nějaké dvě pinie, nic moc, ale je to možná tím nastavováním. Dřevěný se šroubem je teda kvalitní?
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Přijatelný hoblík

Příspěvek od witt »

Praktické zkušenosti s výše uvedenou sadou nemám, jen vím, že ji často mají v akci za cca poloviční cenu.

Osobně také preferuji kovové hoblíky, i když mám i cca desítku dřevěných. Za mě je nejlepší volba repase nějakého staršího hoblíku - za relativně příznivou cenu se tak lze dostat k velmi kvalitnímu kousku, navíc s historií.

Ty čínské hoblíky bych ale tak úplně nezatracoval. Loni jsem na opravu starých oken pořídil toto (nechtěl jsem riskovat, že hřebíkem po kovotěsu zničím Stanleyho):
https://www.uni-max.cz/produkty/drevoob ... blik-28-mm
https://www.uni-max.cz/produkty/drevoob ... blik-25-mm
a nemůžu o nich říci křivého slova, velmi mile mě překvapily.
Také jsem si kdysi dávno na Aliexpressu za 8 dolarů koupil litinovou vlaštovku a světe div se, funguje bezvadně, hlavně díky štelovacím šroubům. Zpracování odlitku je samozřejmě děsné, ale je to jen estetická záležitost. A želízko pak vyžaduje častější ostření.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Přijatelný hoblík

Příspěvek od jbubik »

jardako píše: 06 říj 2022, 13:01 Mám nějaké dvě pinie, nic moc, ale je to možná tím nastavováním. Dřevěný se šroubem je teda kvalitní?
Několik dřevěných jsem zdědil po předcích a dost jsem se s nimi trápil, většinou to byly hoblíky z nějakého okresního průmyslového podniku v kvalitě těla i nože tehdy běžné. Až mně jednou "chytly saze", ten nejhorší - klopkař letěl do koše a koupil jsem pinii premium s profi nožem. Plaz byl rovný, nůž jsem dobrousil a jsem spokojen. Slušná střední třída, nůž docela drží, nastavovací mechanismus nic moc ale funkční, když se s ním naučíte žít, nastavuje se docela dobře.
Je ale pravdou, že malý jednoruční hoblík od ECE se šteluje líp, má přesnější mechanismus.
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Přijatelný hoblík

Příspěvek od Modřín »

Ten hoblík, aby tedy fungoval správně, je o dvou věcech. O želízku, které vyžaduje nějakou kvalitu oceli, aby to šlo naostřit. A o plazu, který musí být rovně. Rovný plaz si musíte buď u těch levnějších hoblíků doladit, nebo se dá i koupit, ale tam se pohybujeme v kategorii Veritas a Lie Nielsen, což je mimo požadovanou cenu.

Nejlepší je v tom případě ten repas, jelikož staré hoblíky byly stavěné na každodenní celodenní práci a tedy byly skutečně kvalitní. Dneska i od těch top značek je to někdy spíš atraktivní hračka, protože tyčky dorazu jsou moc tenké, rukojeť se po dvou letech vaklá, ale je kovová a nejde opravit jako ty dřevěné na starých hoblících. Což mě postupně dovedlo k tomu, že sem do sekce bazar nástrojů vyhodil většinu svých kovových hoblíků. Takže případně pokud si tam něco vyberete, můžeme se rozumně domluvit. Jsou to slušné kusy. Mě vyhovujou ty dřevěné, on je to v ruce rozdíl dvě kila, takže na několik hodin práce to člověk ocení. A to nemluvím o tom ostření.¨

Jen ještě edit. Bez nějakého odhodlání naučit se ostřit, nastavit klopnu a správnou techniku hoblování to asi nemá smysl dráždit.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Přijatelný hoblík

Příspěvek od jardako »

Ještě teda upřesnění:

Nemám nějakou požadovanou cenu, spíše jsem hledal hranici, od které jsou hoblíky takové, že je s nima radost pracovat. Nějak mne to ruční hoblování samo o sobě moc neláká (vzhledem k dosavadní zkušenosti), ale říkám si, že se super hoblíkem to může být fajn a třeba se do toho dostanu. Zase si nejsem jistý, jak moc ho pak budu používat (hodiny v kuse určitě ne), tak kupovat nejlepší hoblík na světě (což by jinak bylo východisko mých úvah) nedává tak úplně smysl.

Praktický use case, který se mi teď okamžitě hodí, je srovnání povrchu po aplikaci zátky na místo suku.
Pro tento konkrétní případ: Doporučili byste nějaký hoblík, se kterým by to byla radost dělat? Pinie, které mám, to úplně nejsou.

Pokud jde o broušení ... no zatím také necítím touhu nějak moc si s tím hrát a směřoval bych k Tormeku. Ale třeba také zjistím, že používat brusné kameny je super věc.

Modřín: koukal jsem na ty Vaše hoblíky. Vypadají pěkně, ale cena mi přijde tak nějak skoro jako součet ceny nových? Pokud se pletu, omlouvám se, zkoumal jsem to hrozně narychlo.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Přijatelný hoblík

Příspěvek od witt »

jardako píše: 07 říj 2022, 09:32 Praktický use case, který se mi teď okamžitě hodí, je srovnání povrchu po aplikaci zátky na místo suku.
Pro tento konkrétní případ: Doporučili byste nějaký hoblík, se kterým by to byla radost dělat?

Pokud jde o broušení ... no zatím také necítím touhu nějak moc si s tím hrát a směřoval bych k Tormeku. Ale třeba také zjistím, že používat brusné kameny je super věc.
No aby to byla vyloženě jedna radost, tak to ten kámen chtít bude. Tormek je na hrubé nabroušení (pro hrubou práci), zbytek by se měl odehrát na kamenech.

Na uvedenou práci se mi jako nejvhodnější hodí "něco" č. 4 - a teď jde o to jesli nový, či použitý. Něco se občas dalo pořídit na www.msram.cz, ale přijde mi, že v poslední době si dává pauzu a nabídku nijak neaktualizuje.

A pak mně jako užitečný pro začištění všeho možného přijde tento:
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... e&_sacat=0
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Přijatelný hoblík

Příspěvek od Modřín »

jardako píše: 07 říj 2022, 09:32 Modřín: koukal jsem na ty Vaše hoblíky. Vypadají pěkně, ale cena mi přijde tak nějak skoro jako součet ceny nových? Pokud se pletu, omlouvám se, zkoumal jsem to hrozně narychlo.
No součet těch hoblíků číslo 4, 5 a 6 je více méně součet ceny nových. Akorát jsou na tom vyladěné všechny ty detaily, které na hoblíku střední třídy vyladěné nejsou, jako bezchybné dosedání klopny a ohlazení všeho co by mohlo nechávat nějaké stopy na hoblovaném materiálu. Z mého pohledu je to něco, co vyžaduje jisté zkušenosti a co cenu hoblíku jednoznačně zvyšuje. + je k tomu vlaštovka slušné kvality, takováhle střední třídy od dictum stojí cca 1400 a k tomu jsou k hoblíkům 4 a 5 nová želízka želízka od Hocka v souhrnu za €125. Takže odhadem je celek levnější asi o 30 %. Pokud někoho zajímají jen ty hoblíky a nedocení použitelnost celého jako základní sady pro ruční práci, tak to samozřejmě není žádná hitparáda ;), o tom žádná.

Jinak souhlasím, že bez toho aby se člověk naučil dobře ostřit a s tím hoblíkem se sžil, se radost z hoblování asi nedostaví. K tomu je potřeba spíš opravdu se to chtít naučit a z počátku vydržet, než se dostaví výsledky. Západní hoblíky jsou na to mnohem jednodušší než japonské, ale ani u těch západních to není jen tak. Samozřejmě s tím nejlepším hoblíkem se to učí o dost snáz, protože odpadá boj s nekvalitním železem a křivostmi plazu, ale pořád ho bude potřeba brzo zase naostřit a je nezbytné naučit se technicky správně hoblovat. Jinak bude vždycky lepší to vzít pěkně dokolečka 80, 220 atd. nebo jak se to dělá, to zase neumim já :lol:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů