Pánty na dvierka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Amanox
Příspěvky: 36
Registrován: 28 bře 2020, 17:29

Pánty na dvierka

Příspěvek od Amanox »

Potreboval by som poradiť ako na pánty na dvierka. V prvom rade o koľko menej robíte dvierka na skrinke. Pr. https://www.novynabytok.sk/horna-kuchyn ... 6b69d6b3bf

chcel by som spraviť takúto skrinku. Počítam že strede medzi dvierkami nechám 2mm medzeru a + 1mm na ABS hranu 1mm teda celkovo o 3mm menšie. Vrchnú a spodnú hranu -1mm na abs hranu a zadnú stranu kde bude pánt -2mm .

Pozerám to podľa blum návodu priamo na moje pánty
panty_1.JPG
panty_1.JPG (33.96 KiB) Zobrazeno 1194 x
je to hneď prvá varianta. Teda posledná možnosť FA je 17 teda vznikne mi tam 1mm medzera. Preto rátam že z tejto strany potrebujem odobrať 2mm 1 na tú medzeru ktorá tam vznikne a 1 mm na hranu ABS

Druhá otázka je keď do korpusu budem vŕtať diery pre upevnenie na pánty
panty_2.JPG
panty_2.JPG (28.93 KiB) Zobrazeno 1194 x
Všetkému tomu chápem ale :D
Začiatok 5mm dier s rozstupom od kraja majú začínať polovicu hrúbky dňa. Teda na 9mm bude prvá 5 mm diera z vrchu. No a potom akom rozostupe od kraja mám vŕtať dieru pre pánt ? Na mojej šablóne mám pevný rozmer 68mm a neviem si to overiť že to bude pasovať.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Pánty na dvierka

Příspěvek od jbubik »

ad 1: když máte více skříněk mezi sebou, tak usazujete korpusy na doraz, pokud máte naložená dvířka, mezi dvířky by měla být mezera. Půda a dno by měly být odsazené od hrany boku (směrem dovnitř skříňky) max.o tlouštku hrany, neměly by úplně lícovat. Z toho pak vyplývá rozměr dvířek.

Ta tabulka ukazuje závislost tlouštky boků korpusu na výšce podložky a umístění misky. Základní podložka má navýšení D = 0 (první sloupec), při 18 mm DTD-L je pak odsazení podložky od hrany dvířek TB 5 mm (což je jakýsi standard), odsazení dvířek od hrany boku 18-16=2 mm (třetí řádek). Pokud byste použil korpus o tlouštce 16 mm, pak musíte snížit odstup misky od hrany na TB = 3 mm, odsazení dvířek od hrany boku pak je 16-14=2 mm (první řádek), pokud třeba PDP 15 mm, pak použít podložku s navýšením D = 3, odsazení dvířek od hrany boku je opět 15-13=2 mm (třetí řádek). Jde o hodnoty tabulkové, ono se dá dost doseřídit na pantech. Údaj H Vás nemusí zajímat.
Pokud budete mít jiný rozměr dvířek, je třeba přepočítat.

ad 2: berte to tak, že norma 32 mm je hlavně pro výrobce, kteří to dnes sekají na CNC a dělají modulové díly. Ve Vašem případě je úplně jedno, kde začnete a kde skončíte, zda budete mít celou řadu otvorů nebo otvory jen pro poličky a zda ty díry pro poličky budou v rastru 32 nebo ne. Naopak díry pro podložky se v rozteči 37/32 nebo 20+52 (podle podložky) udělat musí, ale vůbec nemusí být 32 krát x od sebe. Jestli děláte nový korpus ke starým dvířkám, je třeba připasovat, jestli děláte všechno nové, podívejte se na Blum, tam má obrázek kolik závěsů při jaké výšce dvířek a jejich váze je potřeba.
Pokud se pak týká realizace, existují šablony, které výrazně ulehčují práci a nestojí bambilion. Pro podložky je dobrá tahle https://www.exkalibr.cz/blum-65-5070-sa ... _d574.html, pro přenos na dvířka pak https://www.exkalibr.cz/blum-65-7510-03 ... 13916.html, která je součástí celého systému, ale dá se použít i samostatně.

Doplnění - závěsy by měly být dál od sebe, aby se dvířka nekroutila. Normálně se dávají (osově) někde mezi 7 až 10 cm od půdy/dna,ty třetí nebo čtvrté do přibližně stejného rozestupu.
Amanox
Příspěvky: 36
Registrován: 28 bře 2020, 17:29

Re: Pánty na dvierka

Příspěvek od Amanox »

Takže priamo som vymodeloval čo chcem vyrobiť. Bude do závesná polička ktorá bude zložená z dvoch dvierok. Otváraná push open ktoré ale nebude navŕtané v korpuse ale pripevnené na strednej priečke.
Podľa toho čo ste mi poslali som to upravil. Teda celé predné dvierka budú zmenšené na každej strane okrem stredu o -1mm kvôli hrane ABS ktorú chcem dávať 1mm. Je to vidno aj na modeli na obrázku diel 1.

Ku tomu závesu :
Už som konečne pochopil čo to znázorňuje. Napred som myslel že FA určuje odstup okraja dvierkou od okraja korpusu teda aká veľká medzera tam vznikne. Teda určuje sa tým len zvyšný materiál medzi okrajom dvierok ktorý zostane po navŕtaný tanierika do dverí.
Ako ale viete ktorý výpočet je určený pre ako hrubý materiál. Teoreticky ak to počítam tak ak zoberiem hneď ten prvý je 18-14 = TB 3 čo je blbosť má byť 4.


Druhá časť
Nechcem sa týmto živiť len to mám ako koníček a zábavu na prácu v garáži osobne už mám kúpený
https://www.banggood.com/sk/VEIKO-Alumi ... ryToolsPop

Mám to doma a je to po spracovaní a fungovaní super. Ale ešte som to nepoužil na skutočnej skrinky preto chcem pochopiť ako to správne nastaviť a ako to bude fungovať. Teda od okraja nastavím vzdialenosť 5 a bude to cajk. Ale neviem ako to správne spraviť vo vnútri skrinky keď z vonka je to obmedzené na 68mm. A diery na tanieru nie sú zarovno s dierami na podložke ktorá ide do vnútra.
dvierka.JPG
dvierka.JPG (28.49 KiB) Zobrazeno 1164 x
korpus rozmery.JPG
korpus rozmery.JPG (44.73 KiB) Zobrazeno 1164 x
model_1.JPG
model_1.JPG (29.91 KiB) Zobrazeno 1164 x
ostatok.JPG
ostatok.JPG (42.27 KiB) Zobrazeno 1164 x
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Pánty na dvierka

Příspěvek od jbubik »

Amanox píše: 22 zář 2022, 14:36 Takže priamo som vymodeloval čo chcem vyrobiť. Bude do závesná polička ktorá bude zložená z dvoch dvierok. Otváraná push open ktoré ale nebude navŕtané v korpuse ale pripevnené na strednej priečke.
Pokud chci mít závěsy na střední příčce a dvoje otevíravá dvířka proti sobě, musím použít polonaložené závěsy, jinak se mi dvířka potkají, a pro ty platí úplně jiná tabulka
Amanox píše: 22 zář 2022, 14:36 Už som konečne pochopil čo to znázorňuje. Napred som myslel že FA určuje odstup okraja dvierkou od okraja korpusu teda aká veľká medzera tam vznikne. Teda určuje sa tým len zvyšný materiál medzi okrajom dvierok ktorý zostane po navŕtaný tanierika do dverí.
Ako ale viete ktorý výpočet je určený pre ako hrubý materiál. Teoreticky ak to počítam tak ak zoberiem hneď ten prvý je 18-14 = TB 3 čo je blbosť má byť 4.
Teď nerozumím trochu já. To, co jsem Vám psal, byl výpočet, pokud chci mít běžné odsazení 2 mm. Pokud ho chci mít jiné nebo mám jinou sílu desky korpusu nebo mám jiný závěs než naložený či od jiného výrobce, použiji pochopitelně jiný řádek nebo jinou tabulku. Vtip je v tom, že závěs i podložka mají jistou geometrii a určitý rozsah "štelovatelnosti", takže odsazení je možno většinou nastavit v rozsahu +- 1,5 až 2 milimetry; pokud mi to nevychází, musím osadit misku jinak (to je to TB) nebo použít jinou podložku (to je to D)
Amanox píše: 22 zář 2022, 14:36 ......... osobne už mám kúpený
https://www.banggood.com/sk/VEIKO-Alumi ... ryToolsPop

Mám to doma a je to po spracovaní a fungovaní super. Ale ešte som to nepoužil na skutočnej skrinky preto chcem pochopiť ako to správne nastaviť a ako to bude fungovať. Teda od okraja nastavím vzdialenosť 5 a bude to cajk. Ale neviem ako to správne spraviť vo vnútri skrinky keď z vonka je to obmedzené na 68mm. A diery na tanieru nie sú zarovno s dierami na podložke ktorá ide do vnútra.
Tuhle šablonu jde použít pouze na vrtání misek do dvířek, je univerzální pro všechny odstupy misek TB (to je těch 3 až 6 milimetrů) a pro více výrobců závěsů (to je ta rozteč 45,48,52 mm), 68 mm je odstup osy misky od hrany dvířek. Umístění podložek neřeší, ty se musí na korpus přenést podle závěsu.
Amanox
Příspěvky: 36
Registrován: 28 bře 2020, 17:29

Re: Pánty na dvierka

Příspěvek od Amanox »

jbubik píše: 22 zář 2022, 19:45
Amanox píše: 22 zář 2022, 14:36 Takže priamo som vymodeloval čo chcem vyrobiť. Bude do závesná polička ktorá bude zložená z dvoch dvierok. Otváraná push open ktoré ale nebude navŕtané v korpuse ale pripevnené na strednej priečke.
Pokud chci mít závěsy na střední příčce a dvoje otevíravá dvířka proti sobě, musím použít polonaložené závěsy, jinak se mi dvířka potkají, a pro ty platí úplně jiná tabulka
Amanox píše: 22 zář 2022, 14:36 Už som konečne pochopil čo to znázorňuje. Napred som myslel že FA určuje odstup okraja dvierkou od okraja korpusu teda aká veľká medzera tam vznikne. Teda určuje sa tým len zvyšný materiál medzi okrajom dvierok ktorý zostane po navŕtaný tanierika do dverí.
Ako ale viete ktorý výpočet je určený pre ako hrubý materiál. Teoreticky ak to počítam tak ak zoberiem hneď ten prvý je 18-14 = TB 3 čo je blbosť má byť 4.
Teď nerozumím trochu já. To, co jsem Vám psal, byl výpočet, pokud chci mít běžné odsazení 2 mm. Pokud ho chci mít jiné nebo mám jinou sílu desky korpusu nebo mám jiný závěs než naložený či od jiného výrobce, použiji pochopitelně jiný řádek nebo jinou tabulku. Vtip je v tom, že závěs i podložka mají jistou geometrii a určitý rozsah "štelovatelnosti", takže odsazení je možno většinou nastavit v rozsahu +- 1,5 až 2 milimetry; pokud mi to nevychází, musím osadit misku jinak (to je to TB) nebo použít jinou podložku (to je to D)
Amanox píše: 22 zář 2022, 14:36 ......... osobne už mám kúpený
https://www.banggood.com/sk/VEIKO-Alumi ... ryToolsPop

Mám to doma a je to po spracovaní a fungovaní super. Ale ešte som to nepoužil na skutočnej skrinky preto chcem pochopiť ako to správne nastaviť a ako to bude fungovať. Teda od okraja nastavím vzdialenosť 5 a bude to cajk. Ale neviem ako to správne spraviť vo vnútri skrinky keď z vonka je to obmedzené na 68mm. A diery na tanieru nie sú zarovno s dierami na podložke ktorá ide do vnútra.
Tuhle šablonu jde použít pouze na vrtání misek do dvířek, je univerzální pro všechny odstupy misek TB (to je těch 3 až 6 milimetrů) a pro více výrobců závěsů (to je ta rozteč 45,48,52 mm), 68 mm je odstup osy misky od hrany dvířek. Umístění podložek neřeší, ty se musí na korpus přenést podle závěsu.
Závesy budú klasicky na ľavej a pravej strane stred je tam z dôvodu poličiek ktoré som už nemodeloval.

No tak potom som to zase zle pochopil. Takže tá tabuľka určuje odsadenie dverí voči dvierkam kde sa stretnú na strede alebo voči stenám na ktorých budú pánty. Teda v mojom prípade ľavá stena a pravá stena.


Ku tomu prípravku:
Áno preto som ho kupoval ale ak sa pozriete dobre tak má obmedzenie aj na vzdialenosť na ktorú sa má vyvŕtať tanierok od vrchnej a spodnej hrany dvierok je to tam 68mm teda. Otázka je ak dodržím pravidlá že od okraja skrinky teda (9mm od kraja) budem vŕtať 5mm diery s rozostupom 32mm či sa mi to stretne. Že či tých 68mm tiež nie je nejaký štandard.

Neviem si predstaviť ako to spraviť od oka alebo pripraviť tanierik dvierka vložiť na miesto jednou rukou držať a bude mi to utekať do všetkých strán a vyznačovať. Predstavoval by som si to tak že od okraja v určitou hodnotou navŕtam tanierik a potom záves mi presne sadne na tie dieri ktoré budú od 9mm nižšie s rozpätím 32mm
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 15 hostů