Frézka Triton neudrží hloubku

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Frézka Triton neudrží hloubku

Příspěvek od Modřín »

Potřebuju vyfrézovat 25 mm hluboké drážky do dubu. Mám Triton 2400W s 16mm žiletkovou frézou, ale při spuštění frézky mi vždycky ještě než sjedu na požadovanou hloubku povolí ta tyčková aretace. Tím pádem není šance zajistit aretaci pákou na druhé straně. Po rozběhu frézky se točí i jemná regulace hloubky a to i při zajištění aretace pákou. Jinak to ale frézuje normálně a nezdá se mi, že by to vibrovalo nějak moc. Má někdo podobnou zkušenost? Měl jsem pocit, že tuhle frézku od Tritonu chválí spousta lidí a že to je slušný nářadí. Použitá žiletková fréza je ostrá a nová, navíc se to celé začne sypat i když nástroj v tu chvíli nezabírá.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Frézka Triton neudrží hloubku

Příspěvek od Hans »

Hmm, neschází tam u té aretace tyčky nějaká roznášecí půlobjímka? Takhle se většinou povolují dotažení, kde jde šroub rovnou na tyčku, ale takhle blbě to na Tritonu snad není. Mám tu samou frézku a nedávno jsem s ní dělal 52 docela velkých a zdlouhavých dlabů do schodnic a drželo to skvěle. O víkendu se podívám, jak tam mám tu aretaci řešenou.

Jemná regulace hloubky se mi netočila sama nikdy. To je teda zvláštní! A nejde moc lehce? Mně klade takový střední odpor, který mi přijde tak akorát...

Mimochodem jsem dlabal půlku těch dlabů (hrubování před rybinou) tou frézou, co je v základním balení. Žiletka by měla chodit líp.


Hans
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Frézka Triton neudrží hloubku

Příspěvek od witt »

Také jsem nic podobného nepozoroval. Jak píše Hans regulace klade určitý odpor, nedokážu si představit, že by se samovolně točila.
Když je výška zajištěna pákou, tak se s jemným posunem trochu otočit dá (zejména pomocí kliky - když zapomenu odjistit), ale frézka se nehne, jen se vymezí vůle a "napruží" závit.

Jen mě překvapilo toto:
Hans píše: 15 zář 2022, 21:30 "... tou frézou, co je v základním balení."
Mně to dali bez fréz
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Frézka Triton neudrží hloubku

Příspěvek od Modřín »

Chlapi děkuju za odpověď. Mezi šroubem a aretovanou tyčkou určitě nějaká půl objímka je, když se ten šroub vytočí tak není vidět stěna tyčky, ale něco do čeho ten šroub tlačí čelně. Stejně tak mi odpadla z pákové aretace ta vlastní plastová páka, ta je tam fakt na šroubek. Samozřejmě se to stalo před zákazníkem, zrovna když se na nás přišel podívat. Naštěstí to je památková oprava, kde je 90 % nějaká ruční práce a určitě když to někdo vidí jako celek, tak chápe, že frézování drážky na led pásek neni uplně to co běžně děláme, ale stejně to nevypadalo moc dobře, když mi to začalo všechno padat postupně pod nohy. :?

Jinak tedy sem to taky nedostal s žádnou frézou v originálním balení. Ale kupoval sem jí teprve asi před půl rokem, jelikož to je pro nás opravdu velice doplňková mašinka. Až teď najednou se naskytla potřeba s ní pracovat a takhle mě to vypeklo.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Frézka Triton neudrží hloubku

Příspěvek od witt »

Teď jsem na ni koukal na stránkách Uni-maxu a zaujal mě ten camrdlík na provázku
https://cdn.uni-max.cz/_t_/UNIMAX/media ... 00_fit.png
https://cdn.uni-max.cz/_t_/UNIMAX/media ... 00_fit.png

To je nějaká bezpečnostní pojistka? Já jsem tohle nedostal (ne že bych to potřeboval :D
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Frézka Triton neudrží hloubku

Příspěvek od ivoch »

Taky tam nemám ten "klíček". Možná lehce odbočím - namontoval jsem si frézku do stolu, ovládám ji shora z Triton desky. Odmontoval jsem tedy tlačící dlouhou pružinu a když nastavuji výšku a frézka sjíždí dolů, tak nejede plynule, ale jemně poskakuje. Znát je to na jemném doladění, když potřebuji dolů o pár desetin, tak točím tyčí, nic se neděje a pak najednou "spadne" třeba o milimetr. Řeším to tak, že se pak vracím tyčí zpět nahoru. Je to normální?
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Frézka Triton neudrží hloubku

Příspěvek od Modřín »

Hm, zajímavý. To sem tam taky neměl, to bude nějaké nejnovější vylepšení. Já sem teď hledal půl hodiny po dílně tu pružinku co patří pod aretační šroub tyčky. Poslední objev je, že pokud nechám otáčky do 3000, dobrý. Pokud ale přidám byť i jen 500, tak to upadne. Nestihnu ani začít frézovat. Maximální povolené otáčky toho nástroje jsou ale 16000. To je normální?

Tu pákovou aretaci sem ale asi utahoval málo.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Frézka Triton neudrží hloubku

Příspěvek od Hans »

Asi je výbava předmětem racionalizace výroby :-D Já to kupoval někdy, no... před pěti lety či co? Možná dýl. A mám tam jednu stopkovku s rovnýma břitama, zato mazácký klíče na řetězu ne. Asi dobrej oddíl...

Ohledně otáček - málokdy frézuju něčím vysloveně velkým, takže nižší otáčky prakticky nepoužívám - ale můžu o víkendu taky zkusit.

Když přidáte nad ty 3000, upadává to pak už vždycky nebo jen v nějakých pásmech otáček? Možná se trefujete do vlastních kmitů nějaké součásti. I když samozřejmě i na to by to mělo být konstruováno, o tom žádná. Normální to není.


Hans
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Frézka Triton neudrží hloubku

Příspěvek od Modřín »

Hans píše: 16 zář 2022, 10:01 Ohledně otáček - málokdy frézuju něčím vysloveně velkým, takže nižší otáčky prakticky nepoužívám - ale můžu o víkendu taky zkusit.
No já měl právě pocit, že těch 16mm není nic velkého a tak sem to hned na začátku ambiciózně nastavil asi na 14000. Ovšem při náběhu mi to hodilo rukama asi o 5 cm bokem, tak sem vychladnul a postupně sem ubíral , až sem měl pocit, že to mám nějak pod kontrolou. Jak se mi to rozsypalo u toho zákazníka, tak tam sem taky sebevědomě přidal, jelikož to bylo měkký dřevo a malá hloubka. Každopádně zkusím sebrat odvahu a vyzkoušet jak se to chová při nějakých vyšších otáčkách, jestli najdu nějaké rozdíly.

Ještě zkusím vyzkoušet jinou frézu, ale tohle je nejmenší co tu mám. Mám tu nějaký falcovací s ložiskem, ale všechno je to tesařská výbava, takže ty velikosti a váha tomu odpovídají. Proto sem taky kupoval tuhle frézku, aby na to měla výkon.

Moc děkuju za nápady, na tohle nářadí sem lama, jak s tím moc neděláme, tak zkušenosti samozřejmě chybí. Na druhou stranu by to občas ušetřilo hodně práce a času.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Frézka Triton neudrží hloubku

Příspěvek od Hans »

Ten rozběh by mohl být o něco měkčí, taky mi to s sebou trochu trhne, ale na 16 mm frézu bych to nechal na max. Jen je to nepříjemné, pokud to člověk zapíná někde už v díře, nejlepší je pustit to ještě "ve vzduchu". Ale ten rozběh je vždycky kompromis mezi rychlostí náběhu a trhání. Co mám třeba Festoolku, tak ta je při rozběhu o něco měkčí, ale ne zas o moc.

Ty těžký falcovačky, to je jiná, tam bych se samozřejmě držel doporučení jejich výrobce.

Jestli jsem se nepřepočítal, tak mi vychází, že ta 16 mm fréza při 3000 ot./min. dělá na obvodu asi 2,5 m/s. To je o řád míň, než by bylo vhodný. Běžně je obráběcí rychlost nad 20 m/s. Těch 2,5 m/s musí strašně kopat. Ale povolení tyčky bez záběru to pořád nevysvětluje, to jen varuju před nebezpečností příliš nízkých otáček.

Odvahu sbírat nemusíte, pokud máte dostatečně utaženou kleštinu a obrábíte nesousledně, nemělo by se celkem nic stát :-)


Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 10 hostů