výběr spodní frézky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
zamazalj
Příspěvky: 3
Registrován: 10 srp 2022, 07:49

výběr spodní frézky

Příspěvek od zamazalj »

Zdravím všechny a chtěl bych se poradit - chci si koupit spodní frézku a váhám mezi JET JWS-34KX a KDR 401. Ta první má čtyři rychlosti a kromě 30mm vřetena i frézovací stolek pro nástroje 8 a 12mm. Ta druhá má jen dvě rychlosti, ale zase navíc čepovací stolek. U té první si nejsem jistý, jestli je to nějaká extra výhoda a u těch kombi strojů to pak většinou dopadá tak, že ani jednu funkci nedělá pořádně. Ani jeden ten stroj jsem v reálu neviděl - máte někdo zkušenosti s některým z nich? Nebo nějakou jinou volbu v dané cenové relaci? Předem díky, Jirka.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: výběr spodní frézky

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

dovolím si uvést pár postřehů, víceméně neorganizovaně:
- oba stroje jsou poměrně lehké, ten JET bych pak označil dokonce za lehounký; na těžkou práci to moc nebude, což ale pro nějaké profilování nemusí vadit
- k čepovacímu stolku - spolu s max. uváděným průměrem frézy 160 mm to znamená, že můžete sekat čepy max. řekněme 55 mm dlouhé. Na stavební stolařinu to není, ale na nábytkovou ano. Mimochodem ten JET píše, že čepovací stůl má jako příslušenství - ale kdoví, zda ho prodávají.
- k otáčkám - ilustrativní fotka u JETu ukazuje malou stopkovou zaoblovačku. Jenže 8000 ot./min. je hodně málo na takový průměr. Pokud to půjde použít, pak max. u tvrdého dřeva. U měkkého to budete mít oškubané. Na to je lepší si upnout horní frézku do stolku nebo si vyhradit na zaoblování jednoručku.
- u JETu mě zaráží udávaný příkon až 4,25 kW/230 V. To by byli asi první, kdo to dokážou, pokud tím nemyslí nějaký "rozběhový příkon" - což by ale zase bylo málo, obzvlášť když na tom bude naložená nějaká těžší fréza. Obecně bych se 1f motorům vyhnul, je to ohyzdné.

Co Vás k takovému nákupu vede - jaké práce si tím chcete ulehčit?

Jestli jde o frézování profilů, tak to svedete v pohodě i větší stopkovou frézou ve frézovacím stolku. Byť samozřejmě solidnost větších průměrů fréz nepopírám, ale je otázka, zda to opravdu užijete a zda si tím násobně vyšší cenu obhájíte. Na profily bych se zkrátka s takovým nákupem asi neobtěžoval.

Jestli jde o sekání čepů, tak zase - záleží, jaké máte další vybavení dílny, ale sekání čepů na spodní frézce je celkem opruz, protože nastavování je zdlouhavé. A v případě těchto strojků to je jen na menší vlysy, při naložení nějakého většího kusu bych se bál, že se do zkroutí (=velká nepřesnost obrobení, nastavování ještě delší) nebo převrátí.

Pokud bych měl srovnávat s frézovacím stolkem vyšších výkonů, pak by mi přišly o něco unikátnější spodní frézky s náklopným vřetenem - ale to už je jiná cenová liga.


Hans
zamazalj
Příspěvky: 3
Registrován: 10 srp 2022, 07:49

Re: výběr spodní frézky

Příspěvek od zamazalj »

Děkuji za odpověď. Já se chystám na obložení betonového schodiště a chci to udělat z materiálu, který mám - jasan nebo dub, ale mám zatím jen prkna, z kterých bych chtěl udělat spárovku. Mám hoblovku s protahem 20cm, horní frézku Makitu RP2303 a stolní pilu s příložkou. A od té spodní frézky jsem si sliboval, že bych na ní třeba srovnal ty přířezy na spárovku, udělal nosy na těch schodnicích a pak mě též čeká oprava dvířek u skříní ( chtěl bych udělat repliku profilů, které jsou vyrobeny z nějakého lisovaného papíru - nábytek z PLR ). Takže víceméně drobné věci, které by asi šly udělat i s tou horní frézkou, kterou bych ale musel osadit do nějakého stolu a udělat z ní v podstatě spodní. Tak jsem si myslel, že ta spodní frézka by byla jednodušší řešení ( ten stůl na tu horní bych asi musel napřed vyrobit ) a ty stroje mi na první pohled připadaly jako celkem masívní - samozřejmě to není srovnatelné s nějakými profi mašinami. Ten výkon u té JET mi také přijde velký, ale oni to mají i ve variantě na 400V, na 230V je to opravdu nereálné. Co se týče truhlařiny, tak jsem začátečník, ale práce se dřevem mě baví a snažím se sledovat různá videa - tam ale většinou používají opravdu profi stroje a to je o něčem jiném. Každopádně díky a chci se zeptat, co byste Vy považoval za nejdůležitější stroj pro ty práce, které mám v plánu. Zdraví Jirka.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: výběr spodní frézky

Příspěvek od jbubik »

Jak napsal Hans, ty vybrané frézky jsou pro stopkové frézy téměř nepoužitelné - i na IGM uvádí, že JET se hodí až pro frézy o průměru 35 mm a výše (osobně po zkušenostech s Hammerem, kde hřídel točila 10000 bych i tohle bral s rezervou, obvodová rychlost je fakt malá). A pokud se týká "velkých" fréz, je si třeba uvědomit, že se většinou pohybujeme v řádově jiných kupních cenách než u fréz stopkových a jde o to, zda se jejich pořízení vůbec ekonomicky vyplatí. Nejlevnější řešení (často postačující) je koupit univerzální Flury hlavu a dokupovat jen nože s omezovači, těch je však velmi omezený sortiment a další je nutno nechat dělat na zakázku.

Další omezení je dáno tím, že JET má poměrně malý stůl, takže bude problém s vedením obrobku, také pro čepování bych se ho trochu bál použít, protože obrobek nemám jak zafixovat, čepovací stůl k tomu nedodávají a jestli čepovacím pravítkem myslí to úhlové, co je na obrázku, tak to obrobek neudrží. Naklápěcí hřídel a možnost instalace podavače u frézky této kategorie nelze čekat, to se vyčítat nedá.

Rojek je na tom co se týká velikosti základního stolu a přítomnosti čepovacího stolu lépe, zase má nízký zdvih a otáčky jen 3500/7000, což nemusí být vždy vyhovující. A je to ryzí Čína, pro Rojka béžově oranžová, pro Bernardo modrošedá (https://www.bernardo.at/cz/holz/holzbea ... 400-v.html), pro další v jiné barevné kombinaci :D. Rojek nic nevyrábí.

Osobně bych maje Makitu Vašeho výkonu (i vzhledem k Vašim záměrům) spíše rozšířil její využití i jako spodní frézku, třeba pomocí nějakého takovéhoto adaptéru https://www.ebay.de/itm/124330189915 zabudovaného do tlustší vodovzdorné překližky a k tomu si udělal jednoduché pravítko (jehož fukčnost se ani při velikém zjednodušení nebude moc lišit od funkčnosti pravítka JETu). Přijde mi to lepší, než kupovat frézku za 60 tisíc, o které záhy zjistím, co všechno s ní nemohu dělat. Mimochodem to Bernardo je za 1300 Euro, to máme, ano, 34 tisíc Kč bez daně, u Boukala za 40 tisíc s daní...... :lol: - to jen k tomu KDR
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: výběr spodní frézky

Příspěvek od witt »

Makitu do stolku, lze ho koupit i hotový. Pokud se nejedná o nějakou větší výrobu, jako třeba profilů na okna či dveře, tak bych myšlenku velké spodní frézky opustil. Frézy do ní jsou dost drahé, na občasnou práci to úplně nedává smysl.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: výběr spodní frézky

Příspěvek od Hans »

Co ještě nebylo úplně zmíněno je šance, že tyhle stroje nebudou moc dobře držet nastavení. To je mj. častý rozdíl mezi levnými a dražšími stroji - levné musíte pořád dostavovat a za chvíli jste z toho vzteklý.

Dnes už je k mání velmi široký sortiment frézovacích stolků a to i poměrně robustních. Sice ty masivnější už stojí třeba dvacku, ale když už jste byl připraven investovat okolo 50 tisíc, tak bych řekl, že za ty peníze koupíte nejen robustní stolek, ale i extra frézku, co tam budete mít nastálo a ještě dostatek kvalitních stopkových fréz - i poměrně velkých průměrů, dnes máte na stopce klidně i kazetovou frézu. Oproti tomu nástrčné frézy stojí řádově tisíce kus.

Jak píše jbubik, to malé pravítečko klacek při čepování neudrží. Fréza totiž do něj kope poměrně razantně a je to jednak slušná páka, jednak to ten klacek i poněkud vtahuje. Jediná rozumná možnost je klacek při čepování přitahnout svěrkou, někdy i dvěma. Ale chápu to tak, že čepovat s tím neplánujete, čímž by jediná výhoda spodní frézky (a to ještě dostatečně dimenzované) padla. Vše ostatní uděláte se stopkovkama.

A vlastně ještě jedna věc - koupíte i stopkové frézy, které mají čelní břit. Zanoří se do stolu a Vy na tom můžete udělat čep jakkoliv dlouhý. Sice ne vícenásobný, ale jinak jakkoliv dlouhý. Ale většinou je nejrychlejší čepy vyřezat na cirkuli, je to rychlá práce a ruční dodělávky jsou minimální. Teda pokud jich neděláte 100 stejných, tam už je to jiné.

Ke srovnávání hran - v principu to sice na spodní frézce jde, ale je to nepraktické, protože odchozí stůl se k oběžné kružnici frézy nastavuje o dost pracněji než na hoblovce. A celé to je navíc zbytečná práce, když máte vedle už nastavenou hoblovku. O ceně nástrčné hoblovací frézy nemluvě.


Hans
zamazalj
Příspěvky: 3
Registrován: 10 srp 2022, 07:49

Re: výběr spodní frézky

Příspěvek od zamazalj »

Moc Vám všem děkuji a jsem rád, že jsem se zeptal předem, protože vidím, že bych opravdu zbytečně vyhodil hodně peněz. Udělám to podle Vaší rady
a buď koupím nebo vyrobím nějaký stabilní stůl a tu horní frézku do něj usadím. Ještě jednou díky a zdravím. Jirka.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů