Pálení dřeva při řezu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Pálení dřeva při řezu

Příspěvek od ivoch »

Ahoj,

mám univerzální kotouč Freud se 48 zuby průměr 315 a hrozně mi na nové pile pálí dřevo. Je to šílený, kotouč se extrémně přehřívá, pila se dokonce 2x zastavila - Hammer K3, motor 4kW. Nevím, zda se přehřála nebo jsem tak tlačil, ale normální to není. Měřil jsem zarovnání s paralelním pravítkem, tolerance je 0,2mm, tedy v pořádku. Řez jasanu podélně na výšku 90mm. Tak jsem dal jiný kotouč - Pilana průměr 250 a 24 zubů na podélné řezy. Ten jsem zkoušel na výšku 70mm. Taky žádný zázrak, do řezu jsem musel hodně tlačit. Náznak pálení tam také byl. Vzal jsem tedy jiné tvrdé dřevo, tloušťka 48mm a udělal 3 řezy. Výsledek řezů + dlouhý řez jasanové desky přikládám. Je to normální, že se pila takhle chová? Foto řezů zde: https://nas.tlumacov.com/sharing/zHHgPfmkW
Amanox
Příspěvky: 36
Registrován: 28 bře 2020, 17:29

Re: Pálení dřeva při řezu

Příspěvek od Amanox »

Skúste zmerať kotúč na T drážku vľavo od kotúča. Odsávanie predpokladám že používate. Celkovo tie stopy v dreve nie sú dobré vidno ako keby niektoré zuby zachytávali drevo viac.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Pálení dřeva při řezu

Příspěvek od ivoch »

Vlevo od kotouče je rozdíl max 0,1mm. Zkoušel jsem to s více kotouči. No a všechny kotouče "hážou" do boku. Chytají v jednom místě po otočení, ale není to velký rozdíl. A bylo to na obvodu 315mm. Zkusím ještě změřit úchylkoměrem přímo osu. To by odpovídalo těm šrámům na dřevě, že to jako stranově háže. Odsávání mám.
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Pálení dřeva při řezu

Příspěvek od Bazik »

ivoch píše: 23 srp 2022, 15:47 Vlevo od kotouče je rozdíl max 0,1mm. Zkoušel jsem to s více kotouči. No a všechny kotouče "hážou" do boku. Chytají v jednom místě po otočení, ale není to velký rozdíl. A bylo to na obvodu 315mm. Zkusím ještě změřit úchylkoměrem přímo osu. To by odpovídalo těm šrámům na dřevě, že to jako stranově háže. Odsávání mám.
Řezat výšku 90mm s 48zuby je totální nerozum :shock: na tak vysoký podélný řez je potřeba mít těch zubů co nejmíň.
Důležitá je vlhkost dřeva a rozvírací klín.

Pokud je vlhkost vyšší jak 15% tak tam bude dost docházet ke svírání, tam je potřeba míť kotouč super čistý a ideálně impregnovaný kluzivem. Rozvírací klín (dostatečně silný k síle těla kotouče) je podmínka.

Těch 24zubů už by mělo být ok, ale tam zase záleží jak hlouho je kotouč od broušení a kdo to brousil.

Pokud budu předpokládat že je kotouč ostrý a čistý, tak:
Podle fotky mi to přijde, že hází hřídel nebo kotouč. Nejčastěji to ale bývá způsobené vysokým tlakem do řezu proti tupému nebo špatnému kotouči v kombinaci se špatným vedením dřeva po stole a vůči vodítku.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Pálení dřeva při řezu

Příspěvek od ivoch »

Bazik: Tak to je vyšší dívčí sleduju :-) No tedy vlhkost byla okolo 10% (ze sušky), klín jsem měl. Ten 48 zubů kotouč je nový, ještě neřezal. Ale Ok, objednám 315mm a buď 28 zubů nebo Felder nabízí i 14 zubů 315mm. Tedy uvidím s novým. Předtím jsem to "mastil" na DeWalt klidně i 75mm výška a řez byl krásný. Uvidíme nový kotouč. Dám vědět :-)
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Pálení dřeva při řezu

Příspěvek od jbubik »

Přišel jste na to, čím byl problém způsoben?
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Pálení dřeva při řezu

Příspěvek od ivoch »

Má přijet servisák a podívat se na to. Koupil jsem kotouč Felder 315mm s 28 zuby (https://www.felder-group.com/cs-cz/shop ... er-sp91817) a také "píše" do dřeva. Moc jsem s ním ještě neřezal, ale chová se dost podobně. Byl jsem se tady ve Zlíně podívat na Hammer K3 (stejný co mám) a ten nevibruje. Můj se třese docela dost. Tedy ne od zapnutí, ale po pár řezech. jako kdyby se něco zahřálo (ložisko?), roztáhlo teplem a začalo dělat neplechu. Poté začne celý pojezdový vozík vibrovat i s klínem a i na litinovém stolu jsou cítit vibrace. Uvidíme, co řekne servisák. Ale normální to není.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Pálení dřeva při řezu

Příspěvek od jbubik »

ivoch píše: 08 zář 2022, 05:34 Uvidíme, co řekne servisák. Ale normální to není.
Ne, není. Měl jsem Hammer B3W a ten měl naprosto klidný chod i po dlouhodobé práci s kotouči různé provenience i průměru. Takže já bych to opravdu viděl na závadu na ložisku nebo na hřídeli pily nebo tak. Když pustíte pilu bez kotouče a necháte ji chvíli běžet, vibruje to taky?
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Pálení dřeva při řezu

Příspěvek od ivoch »

Pila bez kotouče jela zhruba 5 minut a nevibrovala a hřídel i řemenice u motoru chladná. Ale když chvíli řežu, tak se kotouč extrémně zahřeje, celá pila začne vibrovat a na řemenici u motoru nelze udržet ruku, jak je to horký. Je to prapodivný.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pálení dřeva při řezu

Příspěvek od Hans »

Nevím, jak pálení dřeva, ale vibrace při zátěži mohou být způsobeny i nějakým přechodovým odporem na jedné z fází motoru, který se projeví až při větších proudech, kdy se kontakt ohřeje a zlobí už setrvale. Trojfázový motor s vypadlou/oslabenou fázi s sebou dovede pěkně škaredě škubat. Mělo by to být slyšet i uchem. Trochu mi k tomu směřuje přehřívání jeho hřídele. Mohlo by to jít odhalit klešťákem postupně na všech fázích.


Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 12 hostů