MFT - Multi-Function Table

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Amanox
Příspěvky: 36
Registrován: 28 bře 2020, 17:29

MFT - Multi-Function Table

Příspěvek od Amanox »

Potreboval by som poradiť pri výrobe MFT. Chcel by som si do dielni spraviť dosku stola ktorý by bola MFT a neviem ako na to. Pozeral som festool možnosť ale príde mi to strašne veľa 600€ za MDF dosku s dierami a hliníkovým rámom. Popravde potrebujem len tú dosku lebo chcel by som to len pokladať na podstavec.

V prvom rade neviem či mám ísť do MDF alebo zvoliť iný materiál a hlavne akú hrúbku by ste mi odporučili.

Chcem sa spýtať čo si myslíte o tejto šablóne pomocou ktorej by som chcel tie diery vyvŕtať.
https://www.amazon.de/dp/B08WKQNZB6/ref ... NrPXRydWU=
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: MFT - Multi-Function Table

Příspěvek od jbubik »

MFT stůl mám už dlouhé roky, ještě z doby, kdy se jmenoval FST, měl kolejnici Basic a stál asi 6 - 7 tisíc korun. Původně měl dřevotřískovou desku, kterou jsem nahradil pevnou bezděrovou MDF 20 mm. Jenže to nebylo ono, vtip MFT desky je právě přesná kolmost řad děr o přesné vzdálenosti 96 mm, takže když připevníte vodicí lištu na "svislé" řady a obrobek na "vodorovné", máte zajištěn pravý úhel.
U první desky jsem si díry dělal sám a přes všechnu snahu jsem občas tu milimetr onde milimetr ulítl. Dnes jsme dál, existuje řada šablon, dictum prodává anglický UJK Parfguide System MK II, podle kterého dokážete udělat díry velmi přesně, leč když jsem desku opotřeboval, nechal jsem si nakonec udělat novou na CNC. Ty šablony mají totiž jednu chybu - jsou relativně malé a nepřesnosti se posunem nasčítávají
Co se síly týká, tak 20 mm je optimální, protože je pevná (pokud sedí v nějakém rámu) a dají se do děr prostrčit ztužidla. Pokud budete používat jen ztužidla zasunovaná zezhora a nebudete používat festoolovské přípravky, může být i klidně silnější, ale zase ta váha .... :(
Amanox
Příspěvky: 36
Registrován: 28 bře 2020, 17:29

Re: MFT - Multi-Function Table

Příspěvek od Amanox »

Problém je ten že ten jig stojí 250 alebo možno ešte viac čo je skoro cena toho stola.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: MFT - Multi-Function Table

Příspěvek od jardako »

Já kdysi použil jako šablonu celou neoriginální náhradní desku do MFT, kterou jsem koupil na ebay asi za tisícovku.
Nějak se mi ale nelíbila ... a taky jsem nakonec chtěl větší stůl.
Byla ale vyrobena na CNC, takže vzdálenost děr správná a není malá jako ty běžné šablony.

Jinak do zásoby mám šablonu od Woodpeckers (nemůžu ji teď rychle dohledat na webu). Je kovová, přijde mi to solidnější než ta vaše.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: MFT - Multi-Function Table

Příspěvek od jbubik »

Amanox píše: 15 srp 2022, 11:31 Problém je ten že ten jig stojí 250 alebo možno ešte viac čo je skoro cena toho stola.
U Dictumu stojí Parf dvě stovky + doprava, není to málo, ale u druhé desky Vás každá vyjde na stovku, u třetí na 70 Euro atd. :D
Mne to CNC stálo asi 3000 Kč plus deska, což také není málo, ale bylo to bez práce a hlavně s tolerancí CNC. Jak jsem psal, zkusil jsem to nejdříve s půjčenou malou šablonou, ale nebyla to žádná sláva, šablona co má dvě řady po 4 dírách v ploše úplně přesná není. Navíc potřebujete šablonu pro kopírovací kroužek, jinak si ji po pár dírách "ožužláte". Což ta Vámi vybraná naštěstí je.
Nejpřesnější je kovová od Sautera o rozměrech 1200 x 800 na 30 kopírovací kroužek, tam se nic neposunuje ani nefixuje, ale to už je cenově i logisticky úplný nesmysl.
Upřímně - 130 Euro za přesný rastr bez práce a vyteklých nervů mi úplně katastofické nepřipadá. Asi touhle cestou půjdu příště zase ;)
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: MFT - Multi-Function Table

Příspěvek od jardako »

Už jsem to našel ... mám tohle:
https://www.woodpeck.com/hole-boring-jig-2019.html

Tři řady místo dvou :-)

Ale zatím jsem to moc nezkoušel ....
Danidos
Příspěvky: 16
Registrován: 05 říj 2021, 20:53

Re: MFT - Multi-Function Table

Příspěvek od Danidos »

Asi budu za trubku, ale mám dva dotazy:
Proč se dělá rozteč 96 mm?
A je to rozteč mezi dírama, nebo mezy středama děr?

Díky moc za vysvětlení.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: MFT - Multi-Function Table

Příspěvek od jardako »

Mezi středama.

96 = 32 x 3

Díry 32mm od sebe je tak nějak vrtací standard.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 4 hosti