Hřebíkovačka - hřebíky do zdi?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Hřebíkovačka - hřebíky do zdi?

Příspěvek od jardako »

Ahoj místní vševědové, tušíte, jak přesně funguje aku hřebíkovačka (finish nailer)? Jde mi o to, jestli se může poškodit tím, že se použije např. k přichycení lišty k cihlové zdi. V návodu je napsáno, že je designována na spojování dřeva, ale zároveň se tam píše, ať ji nepoužíváme do materiálu, do kterého hřebík pořádně nepronikne. Tak když do cihly pronikne, je to ok, nebo se to stejně může nějak poškodit?
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Hřebíkovačka - hřebíky do zdi?

Příspěvek od witt »

A hřebík do cihly pronikne?
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Hřebíkovačka - hřebíky do zdi?

Příspěvek od jardako »

No, ano, to je ten dotaz. Pronikne, ale není to na to určeno.
Teda celý hřebík do cihly jsem nezkoušel. Zkusil jsem přichytit kus dřeva ke zdi. Normálně projde dřevem a do zdi se chytí.
Je to ok, nebo se to může poškodit?
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Hřebíkovačka - hřebíky do zdi?

Příspěvek od witt »

Jako že narve hřebík do klasické pálené cihly? A nebylo to jen do omítky či spáry?
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Hřebíkovačka - hřebíky do zdi?

Příspěvek od jardako »

No moc hluboko nešel, mám zatím jen krátké hřebíky ... možná to fakt bylo jen do omítky. Když jsem teď zkusil narvat do zdi celý samotný hřebík, ohne se. Tak nic ... budu s tím chytat něco max. do té omítky, pokud vůbec ... tam to jde a drží to.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hřebíkovačka - hřebíky do zdi?

Příspěvek od Hans »

Bál bych se o nadměrné opotřebení úderníku a v případě vzpříčeného hřebíku i o ošoupání nebo dokonce rozšklebení vodicích drážek hřebíku. Do cihel se sice nastřeluje běžně, ale mnohonásobně robustnějším aparátem. Radši si sežeňte nějaké hodně tvrdé (snad kalené) hřebíčky a zatloukejte je ručně. S měkkou ocelí neuspějete.

Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Hřebíkovačka - hřebíky do zdi?

Příspěvek od jardako »

Hans píše: 09 srp 2022, 12:12 Do cihel se sice nastřeluje běžně, ale mnohonásobně robustnějším aparátem.
No jo, ale to jsou pak takové ty hřebíčky s kulatou hlavičkou, které se na lišty moc nehodí, ne?

Ale ok, díky za odpovědi, budu tuhle hřebíkovačku používat asi jen na dřevo.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hřebíkovačka - hřebíky do zdi?

Příspěvek od Hans »

Nevím, jaké lišty připevňujete, zmiňoval jsem to jen pro srovnání.

Ale i malé hřebíčky seženete z tvrdšího materiálu. Plovoucí podlaháři tim běžně přibíjí lišty. To se dá při troše citu do cihly fakt zatlouct, aniž by se to zohnulo.


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Hřebíkovačka - hřebíky do zdi?

Příspěvek od jardako »

Myslel jsem ty lišty u podlahy... chtěl jsem upgradnout z ručního zatloukání na takovéto strojové.

Pokud jde o ty hřebíčky s hlavičkou, reagoval jsem na ten "mnohonásobně robustnější aparát". Já vím o tomhle:
https://www.exkalibr.cz/dewalt-dcn890n- ... 50569.html

A ten používá takovéto hřebíky, které se do podlahových lišt moc nehodí:
https://www.dewalt.cz/vyrobku/dcn890104 ... -std-nails

Víte o nějakém jiném použitelném stroji?
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Hřebíkovačka - hřebíky do zdi?

Příspěvek od jbubik »

Do (cihlové) zdi jsou určeny ocelové jehly a ani ty občas neproniknou. Do ytongu můžete čimkoliv, ale zase to moc nedrží. Do betonu sbíječka :-)
Podlaháři většinou používají kolářské hřebíčky, lišty lepí a hřebíčky je jen přichycují do omítky, než lepidlo zvulkanizuje.

Jinak na "střílení" hřebíku do zdi (ale i do betonu a do kovu) existují nastřelovačky např. viz http://www.paslode.cz/Nabojove-pristroje?pr=1534, což je úplně o něčem jiném - viz inzerovaná síla úderu ve stovkách J. Obyčejná hřebíkovačka na to nemá ani sílu ani rychlost úderníku. Mimochodem na stavbě chlapi podobnou nastřelovačkou přistřelovali sádrokartonový profil k ocelovému nosníku, prolítlo to ocelí jako nic.....

Obyčejnou truhlářskou hřebíkovačkou bych narvat hřebík do zdi nezkoušel, škoda zdi i mašiny. Elektrickou nastřelovačku jako je zmíněný Dewalt jsem v provozu neviděl a mám o její účinnosti do kovu a betonu jisté pochybnosti.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti