Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
MarekM
Příspěvky: 30
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od MarekM »

Aha, díky moc za informace. Už tomu rozumím, je to podobně pohyblivé jako svlak u desky stolu. Chápu, že takto by se mělo dělat správně dělat řemeslo, zvláště když je výrobek umístěn chatě, kde nejsou lidé pořád a vlhkost může více kolísat. Vím, že někteří truhláři hobby nadšenci tohle neřeší i u velkých kusů a obvykle jim to projde.

Ještě si to promyslím, jestli se mi to bude chtít řešit. Také mě ale trochu láká udělat chybu a poučit se z toho potom. :)
111.png
111.png (33.79 KiB) Zobrazeno 4181 x
Takto nějak by mohla vypadat ta drážka v řezu?

Hlavně nechám nahrubo udělané spárovky pořádně aklimatizovat na místě budoucího použití a až pak je seříznu načisto. Také udělám povrchovou úpravu ze všech stran, to by možná také mohlo trochu eliminovat nasáknutí vlhkosti.

Frézy vypadají na první pohled ostré a snad i použitelné na tohle. Ano, počítám s rychlejší otupěním. Také jsem nechtěl mít sadu fréz dražší než kolik stála obyčejná modrá frézka Bosch, která sama o sobě není zcela ideální. Vím, že sada fréz za 1400 Kč prodávána v ČR je zcela identická, proto jsem volil takto směšně levnou variantu. Nerad kupuji předražené šmejdy, když ale cena odpovídá nižší kvalitě, tak je to v některých případech pro mě OK. Kdybych např. potřeboval srovnat frézkou velkou dubovou plochu, ani by mě nenapadlo zkoušet to tímto. :) Také si třeba kupuji brusné výseky do excentrické brusky za 2 Kč kus a vím, že vydrží 2x méně než značkový za 10 Kč. Naposledy jsem jich spotřeboval 50 za dva dny. :)
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od jbubik »

MarekM píše: 25 srp 2022, 23:13 Nerad kupuji předražené šmejdy, když ale cena odpovídá nižší kvalitě, tak je to v některých případech pro mě OK. Kdybych např. potřeboval srovnat frézkou velkou dubovou plochu, ani by mě nenapadlo zkoušet to tímto. :) Také si třeba kupuji brusné výseky do excentrické brusky za 2 Kč kus a vím, že vydrží 2x méně než značkový za 10 Kč. Naposledy jsem jich spotřeboval 50 za dva dny. :)
Ono to je obráceně, nižší kvalita odpovídá nízké ceně; pravda, někdy ani vyšší cena není signálem vyšší kvality. Na druhou stranu - taky jsem si kdysi říkal, co je na sukovníku zvláštního, než jsem srovnal kvalitu výsledku sukovníku od Břendy a Wave Cutter. Totéž frézy Noname a třeba Freud či Titman. A zrovna u těch excentrických brusek od jisté doby preferuji Abranet .... :P
Jo, je to dražší, ale práce pohoda, výsledek většinou taky (pokud ne, je to hlavně rukama)
MarekM píše: 25 srp 2022, 23:13 Aha, díky moc za informace. Už tomu rozumím, je to podobně pohyblivé jako svlak u desky stolu. Chápu, že takto by se mělo dělat správně dělat řemeslo, zvláště když je výrobek umístěn chatě, kde nejsou lidé pořád a vlhkost může více kolísat. Vím, že někteří truhláři hobby nadšenci tohle neřeší i u velkých kusů a obvykle jim to projde.
Jen taková drobnost k tomu "na chatě". Palubková SM podlaha na chalupě, položena v létě na deskách OSB jako plovoucí. Dilatace 1,5 až 2 cm na všech stranách. V zimě navlhla a napříč se zvětšla na 5 metrech o ty dilatační centimetry !!!!! Rychle jsme při stěnách přiřezávali, abychom předešli vyboulení. Tak tolik jen k roztažnosti
MarekM
Příspěvky: 30
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od MarekM »

Hans píše: 25 srp 2022, 21:46 Tedy pokud to není extra křivé, pak nepomůže nic.
Přemýšlel jsem, že si zkusím rozřezat na zahradě kmen třešně řetězovou pilou od ruky na hrubé fošny. Předpokládám, že by to bylo křivé, takže by to asi pak ani nešlo srovnat jinak než horní frézkou. :D
Hans píše: 25 srp 2022, 21:46Zde bych jen podotknul, že musíte ovšem lepit pečlivě a stáhnout to tak, aby to neudělalo nějaký soudek
Lepím vždy spárovku jen ze dvou lamel, protože průměrná šířka lamely je 15 cm a šířka protahu 33 cm. Dal jsem si příčné hranolky na oba kraje se svěrkami a v těchto místech nebyla po slepení žádná hrana. Jen uprostřed byla poprvé hrana více než jeden mm a v dalších případech už méně než jeden mm. Po protažení už nejsou hrany u všech spárovek zcela kolmé, u některých však ano. Asi příště použiji příčné hranolky i doprostřed a nebo tam dám jeden kolíček. Při protažení mě napadlo podložit si nerovnost několika pruhy malířské lepící pásky.
Hans píše: 25 srp 2022, 21:46 Vlastně ještě k tomu Metabu
S ním jsem zatím spokojený, pracuje se mi na něm lépe než s velkým strojním protahem. Líbí se mi, že to má ukazatel velikosti třísky, takže nemusím měřit tloušťku prkna před protažením. Také se mi líbí nastavitelné zarážky po pěti mm pro tloušťku prken. Nastavování je rychlejší a nemusím se ohýbat, když to mám na stole. Je zde ale vyšší riziko vytržení suku. Taky je zde patrné podholování na konci prkna s čím jsem počítal, mám ty prkna delší a nevadí mi to.
Hans píše: 25 srp 2022, 21:46Osobně tedy kryt na hoblovce tedy používám a nemám s tím žádný problém, ladně ten kryt přepluju rukou a chyby hoblování mi nevznikají
Možná to byla na první pohled jednoduchá rada, ale dost mi pomohla. Druhý den jsem to také dělal ladně a šlo to stejně rychle a dobře jako bez krytu. Minule jsem pustil jednoho seniora na hoblovku srovnat si jednu střešní lať. Jako první věc se mě ptal, jestli je hoblovka zapnutá. Byla zapnutá a on neměl ochranu sluchu. Samozřejmě si hned sundal ochranný kryt a neměl ani brýle. Neměl vlastně brýle ani na pile. :?
jbubik píše: 26 srp 2022, 11:19 Ono to je obráceně, nižší kvalita odpovídá nízké ceně; pravda, někdy ani vyšší cena není signálem vyšší kvality. Na druhou stranu - taky jsem si kdysi říkal, co je na sukovníku zvláštního, než jsem srovnal kvalitu výsledku sukovníku od Břendy a Wave Cutter. Totéž frézy Noname a třeba Freud či Titman. A zrovna u těch excentrických brusek od jisté doby preferuji Abranet .... :P
Jo, je to dražší, ale práce pohoda, výsledek většinou taky (pokud ne, je to hlavně rukama)
U sukovníku vím, že třeba ty z Lidlu jsou dost nekvalitní, vlastně nepoužitelné pro radostnou práci. U nich bych si ty nejlevnější určitě nekoupil.

Brusné výseky pro excentrickou brusku jsem zatím používal jen na broušení staré barvy před dalším syntetickým nátěrem, takže na to jsou dobře použitelné i ty nejlevnější a nebylo mi líto je často měnit po zalepení. Kvalitnější brusný výsek udělá s pomocí excentrické brusky kvalitnější povrch? Myslel jsem, že právě ten excentrický pohyb nedovolí mít špatnou povrchovou kvalitu i při použití obyčejných brusných výseků. Nemám to ale vyzkoušené.
jbubik píše: 26 srp 2022, 11:19 Jen taková drobnost k tomu "na chatě". Palubková SM podlaha na chalupě, položena v létě na deskách OSB jako plovoucí. Dilatace 1,5 až 2 cm na všech stranách. V zimě navlhla a napříč se zvětšla na 5 metrech o ty dilatační centimetry !!!!! Rychle jsme při stěnách přiřezávali, abychom předešli vyboulení. Tak tolik jen k roztažnosti
Díky, v tom případě by mohl pohyb na příčném dřevě až o 1 cm na metr, to nebudu riskovat. Udělám dno šuplíků pohyblivé, jak radil Hans.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od jardako »

Moc pěkné vlákno toto, díky všem.
MarekM píše: 25 srp 2022, 20:16 Mimochodem, z Polska jsem si objednal sadu 35 fréz za 700 Kč, ale snad to bude na mé pokusy stačit.
Já mám o level dražší sadu, ale také ne nějakou super top. Nakonec stejně člověk zjistí, že častěji používá jen pár fréz a ty si pak třeba koupí pořádné (já většinou od CMT). A ty ostatní má pro případ, že je výjimečně potřebuje.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od Hans »

MarekM píše: 29 srp 2022, 00:12 Přemýšlel jsem, že si zkusím rozřezat na zahradě kmen třešně řetězovou pilou od ruky na hrubé fošny. Předpokládám, že by to bylo křivé, takže by to asi pak ani nešlo srovnat jinak než horní frézkou. :D
Chce to trochu cviku, ale není to takový nesmysl ;-) Občas si menší kmeny také rozpářu pilou, ohobluju plochu řezu a zbytek dopářu na formátce. Je ale dlužno podotknout, že na podélné řezy existuje dokonce i do řetězovky jiný tvar zubu. Také je to nápor na mazání a na lištu, protože je to dlouhý řez bez volného protočení, stále pod zátěžé.
MarekM píše: 29 srp 2022, 00:12 Asi příště použiji příčné hranolky i doprostřed a nebo tam dám jeden kolíček.
Já používám lamelky, když mám pochybnost. Je to levné a dostatečně přesné.
MarekM píše: 29 srp 2022, 00:12Byla zapnutá a on neměl ochranu sluchu. Samozřejmě si hned sundal ochranný kryt a neměl ani brýle. Neměl vlastně brýle ani na pile. :?
U pily frajeřím, protože stojím mimo trajektorii letu pilin i dříví. A také usilovně odsávám.
(Trochu mě děsí veřejná dílna, kde někdo přijde hoblovat a netuší, jestli stroj běží...)
MarekM píše: 29 srp 2022, 00:12 Myslel jsem, že právě ten excentrický pohyb nedovolí mít špatnou povrchovou kvalitu i při použití obyčejných brusných výseků. Nemám to ale vyzkoušené.
Na broušení nejsem odborník, ale mám za to, že je zde vícero problémů. Může být problém nestejná hrubost zrna na jednom kotouči, takže můžete obdržet jisté excentrické a relativně viditelné škrábance. Dále jsou brusiva, která se otupí dříve, zatímco jiná později - a ne vždy si člověk včas uvědomí, že má nasadit další šmirgl. A konečně - odsávání. To je naprosto zásadní věc. Jakmile máte šmirgl, ze kterého neodsáváte anebo odsáváte málo, tak pořád dokola brousíte už odbroušený prášek, zanášíte šmirgl atd. Pokud tedy máte jen výseky bez děr na odsávání, viděl bych to jako první věc k řešení.


Hans
MarekM
Příspěvky: 30
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od MarekM »

Konečně se mi podařilo dokončit šuplíky, alespoň pro jednu postel. Jak jsem slíbil, přiložím zde i fotografie s výsledkem práce. Hodně jsem se u toho naučil, takže mi vše trvalo mnohem déle.

Zkusím zde popsat i mé zkušenosti s některým nářadím a nástroji, které jsou zmíněny v tomto vlákně. Třeba se to bude někomu hodit.

1) Použil jsem ty nejlevnější trubkové svěrky, které jsem sehnal za 175 Kč kus a jsem s nimi spokojený.
2) Použil jsem ty nejlevnější brusné výseky za 2 Kč kus a taky odvedli svou práci tak jak jsem potřeboval. Pro práci venku mi stačí.
3) Použil jsem ty nejlevnější frézy za 20 Kč kus a v tom měkkém dřevě udělaly to co jsem potřeboval. Z jedné odletělo ložisko. Vhodné na vyzkoušení, už alespoň vím, jakou frézu budu potřebovat nejčastěji a tu si koupím kvalitní, třeba za stejnou cenu, jako stála ta celá 35 dílná sada.
4) Kotouč Narex super cut, na příčné řezy mi připadá skvělý. Vůbec žádné vytrhávání vláken a nemusel jsem desky ani ničím podkládat.
5) Vodící lišty Makita - mám jednu kratší a jednu delší. Zjistil jsem, že není úplně snadné je položit tak, aby byl řez úplně přesně tak jak jsem chtěl.
Připadá mi, že pro každou lištu musím trochu jinak upravit nastavení vůle na maflu. Nevím jak dobře budou fungovat po spojení.
6) Použil jsem české lepidlo Den Braven Woodfix D3 - je levné a jsem s ním spokojený. Docela rychle zasychá.
7) Použil jsem nějaké nejlevnější pojezdy na šuplíky, asi to nebyl dobrý nápad. Už mi z jednoho vypadla jedna kulička.
8) Na povrchovou úpravu jsem použil Balakryl voskový olej natural. Práce s ním byla velice jednoduchá, hodně rychle zasychá, protože má vodový základ a nemusí se tedy zbytky utírat do látky. Vybíral jsem ho, protože má atest i na styk s potravinami a chtěl jsem ho použít i pro stůl. Připadá, že po zaschnutí nejde skoro vůbec poznat, že tam nějaká povrchová úprava je. Ochranná vrstva tam ale je, nejde už po tom psát tužkou a i voda se moc nevsakuje oproti neošetřenému dřevu.
9) Určitě bych mohl doporučit sdílenou Fajnou dílnu v Ostravě, za pár minut mě tam naučili pracovat na formátovací pile a srovnávačce. Po osámování a srovnání jsem zbytek dělal na zahradě, na balkóně a v chatě na zemi. :)

Šuplíky jsou vyrobené bez vrutů, spoje jsou na kolíky. Dno je zasunuté v drážkách, je fixováno pouze na prvních pěti centimetrech a může se posouvat tak jak se spárovka budou roztahovat v příčném směru. Ve přede dole je výklenek pro nárt nohy, aby šla mámě lépe stlát postel. Rám kolem šuplíků (který jsem nefotil) jsem sešrouboval jen vruty, aby byl rozebíratelný, protože jsem očekával problém s pojezdy, což se mi potvrdilo. Šuplíky šly zasunout jen do dvou třetin a na poslední třetinu jsem musel použít násilí. Předpokládám, že to není správný způsob práce. :| Teď už jde levý šuplík otevírat lehce, pravý ještě trochu dře. Zatím jsem to neřešil, protože vedle pravého bude křeslo a nebude se moc používat. Pořád jde ale otevírat lépe, než kdyby byl šuplík na kolečkách bez pojezdů. Asi bych měl rám znovu přeměřit, popř. nepatrně rozšířit. Je to má první truhlářská práce a ani pojezdy jsem nikdy předtím nepoužil.

Děkuji všem z tohoto fóra, kteří mi pomohli svou radou. :)
Přílohy
IMG_20220915_191351.jpg
IMG_20220915_191351.jpg (140.68 KiB) Zobrazeno 3896 x
IMG_20221027_194347.jpg
IMG_20221027_194347.jpg (143.83 KiB) Zobrazeno 3896 x
IMG_20221027_214716.jpg
IMG_20221027_214716.jpg (143.09 KiB) Zobrazeno 3896 x
IMG20220913174626.jpg
IMG20220913174626.jpg (239.84 KiB) Zobrazeno 3896 x
IMG20221014162505.jpg
IMG20221014162505.jpg (146.65 KiB) Zobrazeno 3896 x
Naposledy upravil(a) MarekM dne 31 říj 2022, 22:55, celkem upraveno 1 x.
MarekM
Příspěvky: 30
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od MarekM »

A tady je ten výsledek, asi jde přidat jen 5 příloh do jednoho příspěvku.
Přílohy
vysledek.jpg
vysledek.jpg (53.17 KiB) Zobrazeno 3896 x
vysledek1.jpg
vysledek1.jpg (114.46 KiB) Zobrazeno 3896 x
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od Hans »

Mně se to líbí! Je to malé, účelné a vejde se to pod postel :⁠-⁠) Jen tak dál!

Mimochodem ty trubkové svěrky jsou zjevně lepší než ty nejlevnější, co byly kdysi od Unimaxu. Díky za tip!

Hans
MarekM
Příspěvky: 30
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od MarekM »

Díky. Jsou to přesně tyto trubkové svěrky. V ČR ale asi za tuto cenu nepůjdou koupit. U jiných levných jsem četl na Heurece recenze, jak je lidé museli dodělat, aby šly našroubovat na trubku. Pak se jim při utahování rozpadly. Mi to šlo snadno jen rukou a vydržely zatím všechny. Koupil jsem tam i levné rohové svěrky a také mi připadají použitelné. Při nákupu na Allegru jsem si vymyslel fiktivní polskou adresu a nechal si zboží zaslat do blízkého pohraničního Paczkomatu (automatický výdej balíků). Na adresu do ČR to myslím nešlo zaslat. V jedné objednávce jsem dostal dokonce dvojnásobný počet, než jsem si objednal. :)
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od witt »

Paráda. Šuplíky pěkný. Hlavně se mi ale líbí odhodlání zkusit to s tím, co mám k dipozici.

Napojování lišt (zejména delších) nikdy není 100%
Levné frézy celkem fungují, jen je potřeba hlídat ložiska (a nebo je rovnou vyměnit - stojí pár korun)
Jaké konkrétně pojezdy? Nejde ani tak o cenu, jako o možné zatížení.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 11 hostů