Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
MarekM
Příspěvky: 30
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od MarekM »

Vlastně jsem toho měl k dispozici docela dost. Někteří tohle zvládnou pouze s ručními nástroji.

Vyrobil jsem si třeba i dřevěnou šablonu na výřez pro ruku z víčka od okurek, takže druhý pár už se mi bude dělat jednodušeji.

Pojezdy jsem použil tyto https://www.wireli.cz/wp-content/upload ... 2021-1.pdf - v katalogu jsou na straně 82, délka 700 mm. Výrobce udává max. zatížení 45 kg. Prázdný šuplík má cca 15 kg. Cena byla 169 Kč za jeden pár.

Asi jsem udělal nějakou nepřesnost při montáži. :|
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od jbubik »

Pěkná práce, blahopřeji

K výsuvům: wirelli je Čína a vyznačuje se funkčností, leč nikoliv spolehlivostí. Košík na prádlo od nich je ok, drátěná police do skříně taky, výsuvy nebo výklopné věšáky už jsou občas za hranicí jejich umění. Takže pro příště doporučuji připlatit, rozumný poměr mezi kvalitou a cenou je Strong, což je firemní začka Démosu, relativně slušné jsou polské výsuvy GTV, no a nebo pak Hettich, který je sice drahý. ale kvalitní.

On je problém i v tom, že ty šuplíky jsou docela široké, takže budou mít tendenci se příčit. A to pak chce fakt dobré přesné výsuvy, aby se nekousaly.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od witt »

Myslím, že kuličkový typ výsuvů pro to není vhodný. Šuplíky jsou velké (jak na šířku tak délku) a pokud ho člověk vezme ze strany, tak se na výsuvy působí obrovské boční síly = kuličky dříve či později vyskáčou. Navíc se mi zdá, že konkrétně tento typ používá malé kuličky - ty jsou venku hned. S většími je to o něco lepší.
Spíš bych tam dal (pokud to někdy doslouží) rolny, typově toto:
http://www.mat-nabytkove-kovani.cz/naby ... 17_134_135
A nebo ještě lépe, šuplík nechat jezdit po podkladu na nízkých kolečkách.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od jbubik »

witt píše: 02 lis 2022, 14:30 Myslím, že kuličkový typ výsuvů pro to není vhodný. Šuplíky jsou velké (jak na šířku tak délku) a pokud ho člověk vezme ze strany, tak se na výsuvy působí obrovské boční síly = kuličky dříve či později vyskáčou. Navíc se mi zdá, že konkrétně tento typ používá malé kuličky - ty jsou venku hned. S většími je to o něco lepší.
Spíš bych tam dal (pokud to někdy doslouží) rolny, typově toto:
http://www.mat-nabytkove-kovani.cz/naby ... 17_134_135
A nebo ještě lépe, šuplík nechat jezdit po podkladu na nízkých kolečkách.
No, úplně nesouhlasím. Výhodou rolničkových výsuvů je větší tolerance k výrobním nepřesnostem, na druhou stranu mají hrubý chod a u levných výrobků mají rolny tendenci se "vyžvejkávat", zejména u plnovýsuvů (mám doma nainstalováno pár rolničkových výsuvů, co kdysi prodávala IKEA a po asi 12 letech nedrží pořádně ve vodicí drážce ani jeden). Jak rolničkové tak kuličkové mají v případě, že šířka šuplete je větší než hloubka, problém s boční stabilitou, ze zkušeností mám ale pocit, že kvalitní kuličkové méně než rolničky, možná proto, že mají delší vedení
Nejstabilnější a k šuplíkům širším než hlubším nejvhodnější je výsuv Quadro, který zachycuje i boční síly, ale ten je poměrně drahý
Ta kolečka jezdící po podlaze mi přijdou trochu jako řešení z dob bolševika, kdy pořádných výsuvů nebylo
MarekM
Příspěvky: 30
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od MarekM »

jbubik píše: 02 lis 2022, 13:35 Pěkná práce, blahopřeji

K výsuvům: wirelli je Čína a vyznačuje se funkčností, leč nikoliv spolehlivostí. Košík na prádlo od nich je ok, drátěná police do skříně taky, výsuvy nebo výklopné věšáky už jsou občas za hranicí jejich umění. Takže pro příště doporučuji připlatit, rozumný poměr mezi kvalitou a cenou je Strong, což je firemní začka Démosu, relativně slušné jsou polské výsuvy GTV, no a nebo pak Hettich, který je sice drahý. ale kvalitní.

On je problém i v tom, že ty šuplíky jsou docela široké, takže budou mít tendenci se příčit. A to pak chce fakt dobré přesné výsuvy, aby se nekousaly.
Díky. Díval jsem se nyní na výsuvy od Strong a GTV a vypadají podle fotek na první pohled zcela stejně jako ty od Wirelli. Stejné rozměry, stejná tloušťka materiálu, úplně stejné plastové díly. Napadá mě, jestli to není ze stejné čínské továrny. Hettich dělá výsuvy až do udávané nosnosti 90 kg, tam to bude asi pevnější.
witt píše: 02 lis 2022, 14:30 Myslím, že kuličkový typ výsuvů pro to není vhodný. Šuplíky jsou velké (jak na šířku tak délku) a pokud ho člověk vezme ze strany, tak se na výsuvy působí obrovské boční síly = kuličky dříve či později vyskáčou. Navíc se mi zdá, že konkrétně tento typ používá malé kuličky - ty jsou venku hned. S většími je to o něco lepší.
Spíš bych tam dal (pokud to někdy doslouží) rolny, typově toto:
http://www.mat-nabytkove-kovani.cz/naby ... 17_134_135
A nebo ještě lépe, šuplík nechat jezdit po podkladu na nízkých kolečkách.
Dělal jsem úmyslně jen jeden výřez na ruku uprostřed, aby to nikdo nebral ze strany. Ano jsou tam malé kuličky a ta pevnost přichycení kuliček není ideální.

Běžné kolečkové výsuvy mají nosnost pouze 25 kg a to by bylo málo. Kolečkové výsuvy s vyšší nosností jsem našel jen od Hettichu a ty stojí 1200 Kč / 50 kg nebo 400 Kč za 35 kg. Ten s nosností 35 kg by šel vysunout o 10 cm méně než mám nyní.

Další věcí je, že ty kolečkové výsuvy jdou přichytit k šuplíkům pouze dole a já je mám uprostřed bočnice. Dole je mít nemohu, protože dole mám 20 cm dlouhý volný prostor.

Jezdit s kolečky po koberci jsem nechtěl, protože to mám doma a vím, že se to nepoužívám tak pohodlně. Bylo by to ale určitě mnohem jednodušší, trvanlivější i levnější. Stačilo by mi i mnohem méně dřeva, protože bych nemusel dělat rám okolo.

Snad si ty výsuvy nebudu muset jednou vyrobit sám. :)
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od witt »

Ta nosnost není v tomto případě tak úplně důležitá, protože nic nevypovídá o tom, jakou sílu pojezd vydrží při bočním působení. Velké šuple má vždy tendenci se šprajcovat. Stačí dát na jednu stranu něco těžšího a už to jeden bok táhne dovnitř. Té kleci s kuličkama to nedělá úplně dobře (i když z vrchu se jí naložit dá).
Ale žít s tím lze. Typově podobné máme v šatní skříni (šuple 85 x 55) a vozí se na nich fusekle. Jednou jsem jim dopřál výměnu a když jsem zjistil, že to je jen dočasné řešení, tak to provozujeme bez kuliček - ono to taky jezdí :D
MarekM
Příspěvky: 30
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od MarekM »

Protože už mohu pracovat zase venku, dovolím si oživit tohle téma. Nyní se chystám na výrobu mého druhého truhlářského výrobku - kuchyňského stolu z tvrdého dřeva. Desku stolu bych zřejmě udělal z bukového truhlářského řeziva, které bude mít před opracováním tloušťku 40 mm.

Měl bych k tomu pár dotazů:
1) Pokud použiji středové řezivo s radiální kresbou, bude mít spárovka menší tendenci se kroutit? V takovém případě je nutné vyříznout středovou dřeň?
2) Už mě nebaví vozit řezivo do sdílené dílny a proto jsem se rozhodl koupit si nějaké menší mobilní stroje, které by mi mohli stačit na tyto menší výrobky (pila Hikoki C10RJ, pásová pila Metabo BAS 261, hoblovka Güde GADH 200 (chci ji zkusit použít jen na srovnávání kratších lamel, protah mám jiný ... jsem zvědavý, jestli na s tím půjde srovnat tvrdé dřevo) a lamelovací frézka Makita. Mohu si koupit jen to, co mohu přenést ven a nebo to má stojan s kolečky. Na youtube jsem viděl nadšence sámovat dvoumetrové řezivo na obyčejné stolní pile. Prkno držel v ruce a jel ke kotouči jen podle čáry na prknu. Když pominu to, že neměl rozvírací klín, ochranný kryt kotouče a pachole, i tak mi to připadalo nebezpečnější než sámovaní třeba s maflem s lištou. Je tedy lepší použít mafl s lištou, i když má menší výkon než stolní pila?
3) Pokud jsou rozměry desky jen 66x95 cm, je nutné použít na ochranu proti kroucení okrajnici s pohyblivými boky a nebo stojatou svlakovou lištu, kterou bych připevnil k lubům?
4) Z výroby svlaku mám trochu obavu. Je nutné aby byla svlaková drážka směrem dopředu trochu kónická (vepředu o 2 mm užší)? Nebo je zbytečné řešit u menšího stolu svlak a bylo by možné připevnit stolovou desku k lubům jiným způsobem, aniž by došlo k deformaci?

Děkuji.
mensikd
Příspěvky: 15
Registrován: 22 dub 2014, 18:31

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od mensikd »

Zdravím.

K bodu 2 - řezání (sámování) fošen maflem / ponorkou s lištou - ano to lze, dělám to tak skoro stále (malá dílna), ale určitě použít kotouč na podélné řezy (ripcut) s málo zuby - pro tvrdý masiv nutnost, jinak se strašně nadřete. Řezal jsem fošny cca 60mm tloušťky dub, buk, javor (z těch tvrdých dřev), z těch měkkých modřín, borovice. Mafl mám TS 55 - výkon má kolem 1200W (myslím), takže ve výkonu problém není. Problém je jen ten, že ten můj mafl neprořeže tu fošnu zcela (hloubka řezu není 60mm), takže jsem potom musel ten kousek co chyběl zlomit.

Samozřejmě řezat plynule s citem - při prvním řezu v masivu jsem zajel moc rychle a mafl vyskočil z lišty. To jsem po řezání OSB a DTD nečekal :).

U toho javoru jsem na jedné fošně měl celkem výrazné pnutí (řezal jsem fošnu v půlce), takže je dobré mít i připravené klínky, občas se hodí.

David.
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od Modřín »

Ten konický svlak je celkem zásadní, protože když to uděláte rovně, tak to nemusí jít zasunout. Pokud jsou ty plochy v těsném kontaktu, tak to tření ještě roste s tím, čím dál se svlak podaří dostat. Konickým provedením se plochy spoje dostanou do kontaktu až když už je svlak skoro celý v drážce. U tvrdých dřev jako je buk je to o to důležitější, že když to tam nejde, tak se to nezmáčke a hrozí že někde něco rupne.

Jinak ale svlak nebude nutný, existuje několik způsobů jak se napojí deska k lubům a zůstane plovoucí, takže se může hýbat jak potřebuje a přesto jí to udrží v rovině. Navíc na stole ten klasický svlak bude ze strany vidět, což je škoda, takže je pak už lepší použít nějakou složitější variantu, což je ale pracnější a těžší na výrobu. Ale dají i se třeba našroubovat svlaky s rozšířeným vrtáním pro šroub, aby deska mohla expandovat. Stejně tak se řeší uchycení k lubům, jen tam bývá nějaký L mezikus, bud do drážky v lubu nebo našroubovaný.
MarekM
Příspěvky: 30
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od MarekM »

Děkuji za vysvětlení, důvod kónického svlaku mě nenapadl, máte pravdu. Ani si nejsem jistý, jak bych ho vyrobil. Napadá mě jedině mafl a horní frézka s lištou.

Nenapadá mě, co je svlak s rozšířeným vrtáním pro šroub.

Původně jsem uvažoval o kovových úhelnících s drážkou pro šroub, ale dřevěné L kusy zasunuté do drážky v lubu se mi líbí více a je to mnohem jednodušší než svlak. Tohle pohyblivé uchycení k lubům je samo o sobě dostatečné a nebo se musí kombinovat i s okrajnicí nebo s tím šroubovaným svlakem? Děkuji.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů