Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
MarekM
Příspěvky: 30
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od MarekM »

Otec má cca 12 cm kotouč do vrtačky, která má 520 ot. za min. Chtěl by to brousit na rovné boční ploše kotouče v krátkých intervalech a průběžně ochlazovat vodou. Já mám jisté pochybnosti, protože uprostřed kotouče je jiná obvodová rychlost než na kraji. Přemýšlím, že bych si raději koupil kámen na ruční broušení.

Stáří bude muset být min. 30 let, ale nevím o tom, že by ho někdo z naší rodiny v dohledné minulosti používal.
Modřín píše: 14 srp 2022, 20:23 Klopnu pořádně přitáhnout
Klopna má být přitažená nějakým šroubem k želízku nebo ty dvě železa k sobě přitahuje jen klín?

Děkuji.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od jbubik »

MarekM píše: 14 srp 2022, 19:18 Vyfotil jsem mafla a rozvírací klín tam nevidím. Ani nevím jestli to něčemu vadí. Je tam vyšší riziko zpětného vrhu? Na 30 let starém maflu Makita rozvírací klín mám.
Tedy při představě, že tím řežu podélně dlouhou 5 cm fošnu, která mi sevře kotouč... :oops:
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od Modřín »

Modřín píše: 14 srp 2022, 20:23 Klopnu pořádně přitáhnout
Klopna má být přitažená nějakým šroubem k želízku nebo ty dvě železa k sobě přitahuje jen klín?

Děkuji.
[/quote]

Klopna je přitažená k želízku plochým šroubem, který asi na Vašem hoblíku chybí.
MarekM
Příspěvky: 30
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od MarekM »

jbubik píše: 15 srp 2022, 10:25 Tedy při představě, že tím řežu podélně dlouhou 5 cm fošnu, která mi sevře kotouč... :oops:
Pokud jsem řezal s paralelním vodítkem nebo s pomocí lišty, zatím se mi při podélném řezání 5 cm fošny kotouč nesevřel. Měl jsem s tím problém jen u staré pily, která rozevírací klín má a to když jsem řezal trochu křivě jen podle čáry. Došlo ale jen k vyšší zátěži pily a k vyššímu odporu při řezu.
Je moje pila Metabo nebezpečná bez rozevíracího klínu? Většina maflíků na trhu (Bosch, Makita, Hitachi, Milwaukee, Dewalt ) ten rozevírací klín nemá. Viděl jsem ho ale na Einhell, Scheepach a Festool.
Modřín píše: 14 srp 2022, 20:23 Klopna je přitažená k želízku plochým šroubem, který asi na Vašem hoblíku chybí.
Ano chybí. Zkusím nějaký sehnat, nebo si nějaký na to upravím. Děkuji.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od Hans »

MarekM píše: 14 srp 2022, 21:04 Chtěl by to brousit na rovné boční ploše kotouče v krátkých intervalech a průběžně ochlazovat vodou.
Když už na kotouči, tak radši po obvodu, tj. udělat dutý výbrus fazetky a pak dodělat ručně na kamenu. Díky dutému výbrusu to nedá tolik práce, což by jinak v případě starých dvouvrstvých želízek bylo poněkud náročné.
MarekM píše: 14 srp 2022, 21:04 Klopna má být přitažená nějakým šroubem k želízku nebo ty dvě železa k sobě přitahuje jen klín?
Jak už psal kolega, patří tam plochý šroub. Všimněte si, že klopna v sobě má závit.
MarekM píše: 14 srp 2022, 21:04 Většina maflíků na trhu (Bosch, Makita, Hitachi, Milwaukee, Dewalt ) ten rozevírací klín nemá.
Nemohl jsem tomu uvěřit, tak jsem se dnes v HrochBau na ty Metába mrknul. No fakt, to nemá klín, ani jeden model a není tam na něj ani připravené montážní místo! Přitom i můj mizerný stoletý noname stavební mafl z potravin ho má. Pfff... co přijde příště, vynechají izolaci na vinutí? :-D

Ne, teď vážně - většinou - VĚTŠINOU - to nesvírá tak strašně a opravdu jde jen o větší zátěž motoru. Ovšem když už to sevře pořádně (a v okolí suků i dost náhle), tak Vás to může pekelně nakopat do zápěstí. Buďte opatrný a jakmile pocítíte odpor, radši si do rozříznuté části za maflík zatlučte klínek.

Hans
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od witt »

MarekM píše: 14 srp 2022, 21:04 Otec má cca 12 cm kotouč do vrtačky, která má 520 ot. za min.
Přesně takhle to mnoho let dělával můj táta, bez opory z ruky a nikdy to nedopadlo dobře. Spíše bych "renovační" brus svěřil nějaké brusírně.
MarekM
Příspěvky: 30
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od MarekM »

witt píše: 15 srp 2022, 18:28 Přesně takhle to mnoho let dělával můj táta, bez opory z ruky a nikdy to nedopadlo dobře.
:( Něco takového obyčejného na ruční broušení s vedením by stačilo? Jen bych ale asi použil tu jemnější stranu 240. 120 už mi připadá moc hrubé na cokoliv.

Dvoustranný kámen na jemnější obtahování už mám.

Když to svěřím brusírně, nic se nenaučím.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od Hans »

MarekM píše: 15 srp 2022, 18:58 Něco takového obyčejného na ruční broušení s vedením by stačilo? Jen bych ale asi použil tu jemnější stranu 240. 120 už mi připadá moc hrubé na cokoliv.
Tuhle sadu jsem si kdysi pro legraci koupil. Není to žádný zázrak, ale když si dáte pozor, aby želízko dobře doléhalo, funguje to. Jen asi nepoužívejte ten olej, je na to jaksi nevhodný, protože kámen se brzo ucpe a nemáte ho jak vyplavit. Voda funguje v pohodě, tvar to drží a při dobrém oplachu ani nerezne.

Nicméně nad tou hrubou stranou bych se neošklíbal. Pokud potřebujete srovnat fazetku, pak má své místo. Ta jemnejší strana se totiž ojede a už pak není rovná. Tomu se sice dá předcházet tím, že budete kámen používat pokud možno po celé ploše, ale je to jen částečná pomoc.

Ovšem klopnu budete muset držet v ruce. Což není velký problém, jen Vás o tom informuji.

Nejsem si ale jist, jak na tom půjde staré dvouvrstvé želízko, pokud je to Váš případ. Uhlíkatou ocel totiž odbrousíte dost pracně. Víte, pro začátek bych Vám skoro doporučil pořídit si obyčejný klopkař někde z HrochBau, přes lety tam mívali značku Pinie Lubná. Ten hoblík má želízko z rychlořezky, je kompletní, rovný a z výroby má už fazetku, takže ho jen ostříte, nikoliv brousíte (tohle slovo je vyhrazeno původně pro tvarování fazetky). Hoblík je vyveden dobře, není to nic druhořadého. Zkrátka standardní hoblík německého druhu.

Hans
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od witt »

MarekM píše: 15 srp 2022, 18:58 Když to svěřím brusírně, nic se nenaučím.
Na učení bude prostoru dost. Myslel jsem jen udělat ten první brus, srovnat ostří.... finál na kameni a následné broušení už jen na kameni.
Ten bazmek na držení úhlu je celkem použitelný. Kdysi jsem s jeho pomocí srovnal želízko, které mělo několik záseků. Probrousil jsem při tom kámen tak, že jsem ho posléze velmi pracně vracel do roviny.
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Výroba spárovky s omezeným strojním vybavením

Příspěvek od Modřín »

Sem tak koukal na želízko na fotce, opravdu se mi nezdá původní. 30 let staré už bude nějaká legovaná nástrojová ocel, tedy více méně tomu nepůjde moc ublížit, pokud se to bude trochu chladit a pokud se tomu ublíží, nebude toho škoda. To želízko opravdu nevypadá na žádný klenot, takže do toho kutilského obchodu to je zbytečné jezdit. Navíc mám pocit, že dřevěným hoblíkem moderní výroby, který má před želízkem dvoucentimetrovou lochnu v plazu, si může kdokoliv, nejen začátečník, tu ruční práci zcela znechutit. S takovým klumpem je to těžké i když to člověk umí.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti