Laguna Fusion 3

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Miller
Příspěvky: 7
Registrován: 27 říj 2020, 09:47

Laguna Fusion 3

Příspěvek od Miller »

Zdravím, nakoľko nie som celkom spokojný s mojou stávajúcou pílou Holzmann ts 250 aj po niekoľkých vylepšeniach, zvažujem kúpu Laguny.
Mal by som pár otázok na majiteľov:
-najviac ma zaujíma ako presný je rez na stotinu, desatinu proste potrebujem čo najväčšiu presnosť nie, aby doska mala na jednom konci 50mm na druhom 50,4mm
-aký široký rez sa dá urobiť normálne v základe teda bez toho rozšírenia
-dá sa tam použiť pílový kotúč o priemere 254mm
-aká je vzdialenosť kotúča od prednej hrany stola
-odvod pilín je vyriešený dobre
môžete pridať nejaké skúsenosti po dlhšej dobe používania prípadné plusy a mínusy.
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Laguna Fusion 3

Příspěvek od Bazik »

Miller píše: 23 črc 2022, 09:46 Zdravím, nakoľko nie som celkom spokojný s mojou stávajúcou pílou Holzmann ts 250 aj po niekoľkých vylepšeniach, zvažujem kúpu Laguny.
Mal by som pár otázok na majiteľov:
-najviac ma zaujíma ako presný je rez na stotinu, desatinu proste potrebujem čo najväčšiu presnosť nie, aby doska mala na jednom konci 50mm na druhom 50,4mm
-aký široký rez sa dá urobiť normálne v základe teda bez toho rozšírenia
-dá sa tam použiť pílový kotúč o priemere 254mm
-aká je vzdialenosť kotúča od prednej hrany stola
-odvod pilín je vyriešený dobre
môžete pridať nejaké skúsenosti po dlhšej dobe používania prípadné plusy a mínusy.
Setiny jsem nikdy neřešil, nejsem strojař a tak přesný nemám ani metr. Pila řeže přesně, používám v ní kotouče CMT CHROME a Ultra tenké a přesnost je do jedné desetiny milimetru.
- Šírka řezu bez rozšíření je 914mm s měřítkem, potom to jde ještě posunout na cca 925mm, ale už neuvidíš míru. Já používám rozšíření
- Pilové kotouče tam mám 250mm, ale ten originální co přišel s pilou byl 254mm, takže 254mm lze
- Vzdálenost kotouče při maximálním vysunutí od přední hrany je 28cm. Viz fotka.
- Odvod pilin ti závisí na odsavači, já mám poměrně výkonné a odvod ze skříně je dostatečný. Když řežu MDFku tak si ale na odsávání od kotouče připojuju vysavač od Narexu, abych měl čistší stůl.
- Za mě maximální spokojenost, hlavně to jak snadno se mění kotouč nebo vyndává rozvírací klín, nepotřebujete žádné extra nářadí. V poslední době hojně využívám i DADO sadu a to je hlavní důvod proč jsem si tuto pilu koupil, žádná jiná to neumožňovala.
295270538_1404717336675791_2484677625539687877_n.jpg
295270538_1404717336675791_2484677625539687877_n.jpg (225.37 KiB) Zobrazeno 2177 x
Miller
Příspěvky: 7
Registrován: 27 říj 2020, 09:47

Re: Laguna Fusion 3

Příspěvek od Miller »

Fajn, presnosť na jednu desatinu je ok na stotinu som ani nečakal to bolo len pre príklad, ešte by ma zaujímal dostatok výkonu zvládne povedzme prerezať v pohode 70mm dub, alebo iné tvrdé drevo nie, že by som to rezal pravidelne, ale občas sa vyskytne aj niečo hrubšie tak by som bol rád keby to zvládne. DADO sadu zvažujem časom tiež momentálne používam drážkovací kotúč s 6mm zubami, ale väčší záber by sa hodil.
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Laguna Fusion 3

Příspěvek od Bazik »

Miller píše: 27 črc 2022, 19:10 Fajn, presnosť na jednu desatinu je ok na stotinu som ani nečakal to bolo len pre príklad, ešte by ma zaujímal dostatok výkonu zvládne povedzme prerezať v pohode 70mm dub, alebo iné tvrdé drevo nie, že by som to rezal pravidelne, ale občas sa vyskytne aj niečo hrubšie tak by som bol rád keby to zvládne. DADO sadu zvažujem časom tiež momentálne používam drážkovací kotúč s 6mm zubami, ale väčší záber by sa hodil.
Z masivu řežu v podstatě jen dub, buk, ořech a jasan v síle 40-50mm a s tím ta pila nemá problém. Určitě by zvládla i těch 70mm, ale ještě jsem to nezkoušel.
Bzuk1980
Příspěvky: 32
Registrován: 13 srp 2021, 08:01

Re: Laguna Fusion 3

Příspěvek od Bzuk1980 »

Moje skúsenosti
1. Vyhadzuje 25A B istič na dome (hlavný) ak je napriamo pripojený. Vyriešené 2 m predlžovackou ale poriadnou. Ako náhle sa rozbehne je to ok ale nesmie mať kotúč zaťaženie pri rozbiehaní.

2. Presnosť super pravítko ale ten na rezanie uhlami a priečne neviem ako sa to naživo u nás viem len anglicky názov je naprd. Nemá to nastavenie v T drážke

3. Odsávanie priamo do pili 120 hadicou no poviem tak že som stym nebol spokojný. Ide o to že sa to rozdeľuje na 3 smeri. Jeden 50 ide ku kotúči zo spodu. Druha 20 ide na vrch kotúča a 3 je diera na vnútro pili.

Celkovo som to prerobil na 120 priamo ku kotucu . Stalo ma to niekoľko hodín 3D modelovania ale funguje to . Odsáva to ako hrom a nad kotuc mám vysávač . Keď budem doma pošlem fotky. Nevýhoda je že som to navrhol na tesno to znamená že nenaklonim kotuc ale to nepoužívam tak som cajk.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Laguna Fusion 3

Příspěvek od witt »

Jen na okraj, pokud vyhazuje hlavní jistič 25 A, tak bude někde nějaká vada. S největší pravděpodobností unavený jistič, s menší pavděpodobností vada na vinutí motoru.
Bzuk1980
Příspěvky: 32
Registrován: 13 srp 2021, 08:01

Re: Laguna Fusion 3

Příspěvek od Bzuk1980 »

Istič vonka je nový Schrack značky teda kvalita. Ked si pozrieš charakteristiku 16A C tak v špičke presahuje aj 25A B charakteristiku. Motor nemá soft štart a nie je 3 faza. Ak by bol tak by to bol iný luxsus. Ak máš poistky tak si cajk. Ja mám elektriku prerobenú zatiaľ len prívod a v dielni teda mám mix.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Laguna Fusion 3

Příspěvek od Hans »

Mně to vyhazuje taky, je to zkrátka vlastnost toho potroublého 1f asynchroňáku. Píšou to i na webu a myslím, že i v manuálu. Pila je dělaná na cenu, takže samozřejmě neexistuje ani civilizované 3f provedení. Softstart se pro 1f motor dá bez jeho úprav dělat víceméně jen odporový (=s úbytkem, proto to nakonec chodí na prodlužkách). Vada je konstrukční, ne výrobní.

Nedá se nic dělat, jediná hobby pila, co je u nás k mání a není z plastu, má uhozenou elektrovýzbroj. Je to o ní známá věc... Nechci nikoho odrazovat od nákupu, taky jsem si ji koupil, ale s tímto problémem nechť každý počítá a vezme v úvahu fakt, že rozběh asynchroňáku si klidně zobne až sedminásobek nominálního proudu - tomu je třeba uzpůsobit charakteristiky všech jističů na cestě. Ono vždy nestačí, že se to někomu rozběhne v pohodě - ta pohoda může přestat, když zrovna někde na stejné fázi pojede bojler nebo sporák. Pak to na ulici vylítnout může, i když to prve vypadalo ok.


Hans
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Laguna Fusion 3

Příspěvek od witt »

Tak to je fakt odrbaný. Takže tam není klasický 3f motor zapojený s kondenzátorem na 1f? Protože ten při výkonu kolem dvou kilowatt běží i na 16A B.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Laguna Fusion 3

Příspěvek od Hans »

Nemůžu říct, že bych ten motor rozdělával úplně durch, byl jsem jen v jeho svorkovnici, kam vedou jen čtyři dráty a z toho jsou dva tenký od elmag. "odbrzdy", ale řekl bych, že to je klasický 1f motor s běhovým kondíkem navrženým na 90° plus rozběhovým, nevím, jestli odpojovaným, snad ano. On je ten motor na ten malej výkon celkem nukleární hovado, 3f by v tom výkonu byla jen malá kočička. Ačkoliv ten švindl s konverzí 3f na 1f udělá jen třetinu výkonu, tak... ale né, tomu nevěřím, že by tam dali 3f a předimenzovali, aby to vyšlo :-D Ale mohl bych se mrknout na otáčky a počet dvojpólů, už nevím, co tam vlastně bylo.

Edit: tak vskutku, našel jsem fotku štítku - jeden dvojpól, 2850 ot. Hotovo dvacet.


Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 13 hostů