Vrtání děr na podpěrky poliček

Vše co se týká truhlářského řemesla.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od miru01 »

Tušíte někdo proč je rozteč zvolená zrovna na 32 mm?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od Hans »

No... my programátoři si myslíme, že pátá mocnina dvou je docela kulaté číslo :-)

Ale wiki tvrdí, že to bylo kvůli nějakým převodovým poměrům v "hromadných" vrtačkách nábytku po válce či co. Což jsem sice úplně nepochopil, ale tuším tam modularitu, která je u mocninových systémů zkrátka nedostižná. IKEA dnes taky má kuchyňská šuplátka vysoká 10, 20 a 40 cm. Takže to všechno hezky lícuje, jeden korpus, hromada variací.


Hans
Amanox
Příspěvky: 36
Registrován: 28 bře 2020, 17:29

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od Amanox »

A aké pásky sa používajú na korpus a aké na skrinky ? Myslím hrúbku a materiál.

A hlavne aké spojenia sa primárne používajú v dnešnej dobe. Pr také konfirmanty sú rýchle a jednoduché ale nedajú sa použiť na viditeľné miesta.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od jbubik »

Hans píše: 22 srp 2022, 19:49 No... my programátoři si myslíme, že pátá mocnina dvou je docela kulaté číslo :-)
Ale wiki tvrdí, že to bylo kvůli nějakým převodovým poměrům v "hromadných" vrtačkách nábytku po válce či co. Což jsem sice úplně nepochopil, ale tuším tam modularitu, která je u mocninových systémů zkrátka nedostižná. IKEA dnes taky má kuchyňská šuplátka vysoká 10, 20 a 40 cm. Takže to všechno hezky lícuje, jeden korpus, hromada variací.
Hans
Myšlenku tohoto systému údajně inicioval Hettich a prý si ho snad nejdříve nechal patentovat, pak ho to přešlo. Podrobný popis je třeba zde https://davelers.com/32mm/Systems/files ... tem_32.pdf, na hettichových stránkách se mi ho už nepodařilo najít. Podle původního záměru v modulu 32 měly být i výšky a hloubky skříněk, ale myslím, že dnes se toho už moc nikdo nedrží. Rozhodně taková IKEA ne.
Amanox píše: 22 srp 2022, 21:51 A aké pásky sa používajú na korpus a aké na skrinky ? Myslím hrúbku a materiál.
A hlavne aké spojenia sa primárne používajú v dnešnej dobe. Pr také konfirmanty sú rýchle a jednoduché ale nedajú sa použiť na viditeľné miesta.
Němci používají 19 mm, z toho vychází i ten popis. U nás se používá 18, šetřicí výrobci používají i 16, ale to má tendenci se kroutit.
Spojení na konfirmáty já osobně považuji za čuňárnu a to i když se na ně plácnou záslepky. Takže do DTD kolíky, lodičky, při rozebíratelnýcých korupsech kolíky + excentr (např Rastex)
Amanox
Příspěvky: 36
Registrován: 28 bře 2020, 17:29

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od Amanox »

Němci používají 19 mm, z toho vychází i ten popis. U nás se používá 18, šetřicí výrobci používají i 16, ale to má tendenci se kroutit.
Spojení na konfirmáty já osobně považuji za čuňárnu a to i když se na ně plácnou záslepky. Takže do DTD kolíky, lodičky, při rozebíratelnýcých korupsech kolíky + excentr (např Rastex)
19mm ABS ?

Ak to správne chápem dávaš teda kolík plus excentr niečo takéto ?
https://www.obi.sk/nabytkove-vybavenie/ ... /p/5265640

čo som čítal o týchto spojeniach tak sa ľudia stážujú čo potvrdím aj zo svojej skúsenosti že sa po čas oslabia a treba ich dotiahnuť.

A čo je prosím DTD a lodička ?
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od jbubik »

Amanox píše: 23 srp 2022, 13:30 19mm ABS ?
A čo je prosím DTD a lodička ?
Promiň, nepochopil jsem otázku. 19,18 a 16 mm je tlouštka desky, pokud je to lamino tak se označuje DTD-L. ABS hrany se dnes používají převážně 1 nebo 0,5 mm, lepit je bez olepovačky lze PVaC či kontaktním lepidlem, ale je to trochu opruz
Lodička viz https://www.exkalibr.cz/lamello-origina ... d4845.html
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od Hans »

Jen drobná oprava - asi jste měl na mysli lamelky, lodičkou se nazývá špunt na smolník, viz. třeba https://www.simek.eu/lodicka-vyspravovaci-smrk/
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od jbubik »

Hans píše: 23 srp 2022, 14:13 Jen drobná oprava - asi jste měl na mysli lamelky, lodičkou se nazývá špunt na smolník, viz. třeba https://www.simek.eu/lodicka-vyspravovaci-smrk/
jo, hrušky tužky, hodinky holinky, už taky blbnu.
Je to tak, takže další omluva :)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od Hans »

Tužky se z hruškového dřeva dělaly a možná ještě dělají, tak by to nebylo tak mimo ;-) Ale hlavně jsem nechtěl, aby pak Amanox bloudil.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od miru01 »

Jám mám soukromou teorii, že těch 32 mm je prostě 1a1/4 imperial palce zaoukrouhlené na celé mm, podobně jako původní tl. lamino desek je 3/4" tj. 19 mm.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 97 hostů