Vrtání děr na podpěrky poliček

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od jbubik »

jardako píše: 31 črc 2022, 22:51 Tak jsem konečně dodělal tu vysokou skříňku, do které jsem vrtal díry festoolackým udělátkem. Všechny poličky sedí perfektně a neviklají se ani trošku ... a to i navzdory tomu podezřelému čudlíku, co má mít tu strašnou vůli (k jejímu otestování jsem se ještě nedostal, ale podám pak zprávu).

Když jsem před časem vrtal díry s mafelláckou lištou a kolíkovačkou, přesné to nebylo a trochu se to pak viklalo. Což samozřejmě může být způsobeno mnou ... okolní nervozitou ... a tak ... no ale za mne festoolácký systém se mi líbí víc.
No nevím, trochu se bojím, že to bylo spíš "poruchou mezi klávesnicí a židlí". :D Ale je pravda, že Mafell lišta se musí přesně srovnat, kdežto Festool má udělátka, která s tím výrazně pomohou. Krátká je přesně štelovací, dlouhá ne, já to u dlouhé řeším tím, že do ní zasunu doraz z krátké........
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od jardako »

jbubik píše: 01 srp 2022, 14:15 No nevím, trochu se bojím, že to bylo spíš "poruchou mezi klávesnicí a židlí". :D
To asi ano ... vrčel u toho na mne jeden takový drsnější bub a to pak člověk snadno něco nechtěně posune o půl milimetru. Třeba to ještě někdy budu moci v klidu vyzkoušet.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od jbubik »

jardako píše: 03 srp 2022, 08:56 ... vrčel u toho na mne jeden takový drsnější bub a to pak člověk snadno něco nechtěně posune o půl milimetru. Třeba to ještě někdy budu moci v klidu vyzkoušet.
:D
Bzuk1980
Příspěvky: 32
Registrován: 13 srp 2021, 08:01

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od Bzuk1980 »

A akou veľkosťou vrtáku sa vyvrtávajú? Lebo potrebujem opraviť jednu stenu kuchynskej skrinky a chcem si na to spraviť šablónu. Druhá podstatná otázka aký je štandardný rozostup medzi dierami na poličky ? A hlavne prosím je to medzi centrantrami tých dvoch dier alebo okrajmi.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od jardako »

Vrták 5, rozestup 32mm, mezi centry.
Bzuk1980
Příspěvky: 32
Registrován: 13 srp 2021, 08:01

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od Bzuk1980 »

jardako píše: 14 srp 2022, 22:31 Vrták 5, rozestup 32mm, mezi centry.
Ďakujem.
Amanox
Příspěvky: 36
Registrován: 28 bře 2020, 17:29

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od Amanox »

Dobrý deň, chcem sa ešte spýtať ako ďaleko má byť stred diery od kraja. Ide mi o to že tieto diery sa používajú na zachytenie aj pántov na dvierka a neviem sa nejako presne trafiť. A tiež koľko bývajú od spodku a vrchu skrinky. Vopred ďakujem.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od jbubik »

Podle normy je vzdálenost první řady od přední hrany 37 mm, rozestup mezi první a druhou řadou násobky 32 mm, vzdálenost otvorů od sebe 32 mm, pozice první dolní díry od hrany je polovina tloušťky dna. Křížové podložky závěsů se montují 37 mm od hrany, přímé 20 a 52, systém 32 nepoužívají. Ta výchozí pozice dole není kritická, je důležitá jen v případě použití excentrického kování.
Osobně spíše orientuji otvory symetricky půda/ dno a pokud používám excentry nebo vb kování, tak je vrtám úplně mimo systém
Amanox
Příspěvky: 36
Registrován: 28 bře 2020, 17:29

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od Amanox »

jbubik píše: 21 srp 2022, 12:19 Podle normy je vzdálenost první řady od přední hrany 37 mm, rozestup mezi první a druhou řadou násobky 32 mm, vzdálenost otvorů od sebe 32 mm, pozice první dolní díry od hrany je polovina tloušťky dna. Křížové podložky závěsů se montují 37 mm od hrany, přímé 20 a 52, systém 32 nepoužívají. Ta výchozí pozice dole není kritická, je důležitá jen v případě použití excentrického kování.
Osobně spíše orientuji otvory symetricky půda/ dno a pokud používám excentry nebo vb kování, tak je vrtám úplně mimo systém
Napred sa ospravedlním ale len s týmto začínam tak vôbec neznám tieto štandardy a názvy niektorých konštrukčných prvkov. Pridal som sem obrázok v skicári veľmi jednoduchý 3D modelovať sa mi to nechcelo.

A - je predná hrana s olepením vzdialenosť do centra 37mm
B - je vrchná hrana na ktorú príde kuchynská doska
C - je 32mm medzi stredmi dierami

Nechápem
Křížové podložky závěsů
je toto ?
https://www.exkalibr.sk/blum-clip-173l8 ... 204567.jpg

Ale potom už nechápem tomuto
přímé 20 a 52,
Pridám ešte doplňujúcu otázku ku pántom a uchytávaniu dvierok.
Ak beriem do úvahy to čo ste mi napísali a robil by som obyčajnú skrinku tak na vrchu a aj na spodku je obyčajná doska o rozmere 18mm. Beriem teda vrchnú stranu bočnej dosky teda hrúbka vrchu 18 + jeho polovica 9 = 27 mm od vrchu skrinky a to isté aj od spodku skrinky. Na druhom obrázku je to pohľad spredu na skrinku a označil som to písmenom D a ide to zase do stredu diery?

Ak je to tak potom ako to je s vyrezávaním otvorom do dvierok. Ako viem akej vzdialenosti mám vyvŕtať dieru na upevnenie pantu. Popravde uvažujem o tomto prípravku.
https://www.banggood.com/sk/VEIKO-Alumi ... ryToolsPop

Aktuálne opravujem skrinku pod kuchynskou linkou kde ale schéma je úplne iná pridávam obrázok 3. Vrch pravdaže je prázdny ale na prednej strane skrinky je vložená doska (označená žltou ) o výške 60mm a diery začínajú nižšie aj s pántami ako sa to vypočítava tu ?


Posledná otázka.
Aká hrúbka hrán sa používa na skrinkách ?
Přílohy
nakres_dier.jpg
nakres_dier.jpg (25.58 KiB) Zobrazeno 1039 x
nakres_dier_2.jpg
nakres_dier_2.jpg (24.9 KiB) Zobrazeno 1039 x
nakres_dier_3.jpg
nakres_dier_3.jpg (28.02 KiB) Zobrazeno 1039 x
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od jbubik »

ano, křížová podložka je ve Vašem odkazu. Přímá je tohle https://www.potrebyprotruhlare.cz/175h5 ... blum-prima, dává se horizontálně a má osu 20 a 52 mm od hrany. Myslím, že je používá třeba IKEA. Jinak s těmi řadami já bych úplně nepanikařil, už proto, že modul 32 se u nás (myslím ČSR, ČSSR, ČSFR a atd) dřív nepoužíval, prostě se navrtaly díry na podložky, díry na misky závěsů, každý výrobce to měl trochu jinak a bylo. Díry na poličky byly pak úplně jinak a úplně jinde, často i s průměrem 3 mm.

To, co jsem Vám napsal, používají profi výrobci, pokud vrtají skříňky na linkách. Jak si to výškově uděláte Vy, je úplně jedno, jen je potřeba dodržet 37 mm od hrany rozteč 32 mm pro podložky a dodržet umístění a rozteč děr misky na dveřích. Jak a kam dáte poličky je vaše volba. Ony upřímně řečeno dva sloupce děr po celé výšce boku skříňky nejsou esteticky nic moc.

Jestli opravujete starou skříňku, tak stejně jde o to, že opravujete korpus nebo dveře, druhé z toho zůstává a musí se přizpůsobit.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 8 hostů