Vrtání děr na podpěrky poliček

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od jardako »

Ahoj, zkoušel jsem různé možnosti vrtání děr na podpěrky polic, které by měly být ideálně 32mm od sebe.

Nejhorší je měřit to ručně a vrtat ručně ... pomalé, nepřesné.

Lepší je použít nějakou šablonu / lištu. Fajn je tato:
https://www.hornbach.cz/p/vrtaci-sablon ... ft/989582/

Funguje pěkně, uchytí se, přecvakává se pak na ní ten nástavec, skrz který se vrtá.
Na menší věci je ok, má několik minusů:
1) trochu blbě se upíná
2) na delším dílu jejím posouváním můžete ztrácet přesnost
3) nepodporuje odsávání

A pak je tu vyšší liga.

Ke kolíkovačce Mafell existuje pěkná lišta: https://www.exkalibr.cz/mafell-vrtaci-s ... 11924.html
Existuje i dlouhá varianta.
Upnete a jen do ní přikládáte kolíkovačku a vrtáte jednu díru za druhou. Je to pěkné, ale pořád mi to přišlo mírně suboptimální (to přesné upnutí, atd.)

Naprostý king je v tomto ohledu pro mne Festool. Mají udělátko s názvem LR 32-SYS. Je to základna pod frézku, která se na ni přidělá, a k tomu dorazy na přesné umístění lišty. Frézka jede na té základně po liště, která má díry po 32mm. Zaklapává to do nich. Je to rychlé, přesné, krásné.
https://www.youtube.com/watch?v=oVixhTIzNMg
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od Hans »

Rychlé, krásné, ... na videu jo. Ale o přesnosti bych radši pomlčel. Před časem jsem si ten drek koupil a vůle to má horší nežli... suboptimální :-)) Po zaklapnutí na pozici to lítá půl milimetru až milimetr. Uchycení OF 1010 REBQ na tu placku je taky vymýšlené nejspíš s pistolí u hlavy. Proti vrtačkovým pouzdrům jsou výhodou vyšší otáčky a odsávání, ale king je to leda v ohromující ceně za kromobyčejně mizivou kvalitu. Ale marketing mají vůčihledně naprosto funkční ;-)

Hans
Squit
Příspěvky: 28
Registrován: 16 úno 2021, 21:15

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od Squit »

Ten Festool mám, držák na frézu jsem si upravil na makitu Rt0700, díry do obyčejných pravítek mi udělal kámoš na CNC a je to super. Až na ten čep na aretací do těch děr který mi přijde že občas trochu drhne. Chtělo by ho to místo že železa udělat třeba z mosazi nebo něčeho samomazného(kluzného). Ale na kratší dílce případně když třeba do horních kuchyňských skříněk vrtám nosiče polic jen 4 díry na polici a tak. Tak jedině Hettich Accura.
https://images.app.goo.gl/upRmbkTfo9JJ9JgT6
Mám ty na podložky, několik, když se srazí k sobě tak člověk jede v rastru 32, vrtám tím i podložky na panty a další kování. Zapouzdřený vrták je také super. Dělají ho v různých průměrech. Tak tím i něco kolikuju.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od jardako »

Hans píše: 11 črc 2022, 16:18 Rychlé, krásné, ... na videu jo.
Já ty "dreky", o kterých píšu, všechny zkoušel a něco s nima vyráběl, nepíšu jen podle videa. A ten festooláckej mi fakt přišel nejlepší. Žádné vůle jsem si nevšiml, ale příště se na to ještě zaměřím.

Přimontovával jsem na to OF 1400 a překvapilo mne teda, že ta základna je "obecná" a že se to nějak předpřipraveně rovnou nepřichytne.
Jo, někdy to trošku drhlo.

Hettich Accura vypadá pěkně, ten jsem v ruce neměl, třeba ho taky někdy vyzkouším ...

A co je nejlepší podle Vás, Hansi?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od Hans »

Nehledal jsem nejlepší přípravek. Koupil jsem si tenhle a měl očekávání standardní kvality Festool, jenž se nedostavila. Dál jsem to neřešil, anžto mě to neživí a holt jsem si zvykl, že to tu vůli má. Odpomáhám tomu stranovým tlakem na desku ve směru jednotném pro všechny díry. Možná časem předělám ten západkový kolík, který je vším vinen.

Chtěl jsem zkrátka jen trochu utlumit jednostrannou glorifikaci, která by někoho mohla uvést v přesvědčení, že je to dokonalost sama. Zde se Festool moc nepředvedl a proto upozorňuju, že jakkoliv je přípravek principielně dobrý, provedení už je slabší a cena/výkon je zde nižší než u jeho jiných výrobků.

Zda je to nový standard, ukáže jen čas. Nákupy od Festoolu totiž chápu tak, že ok - je to drahé, ale součástí ceny je (bývalo) právě to, že to není DoDo. Pokud to DoDo je, pak jsme v jiné kategorii.


Hans

PS: Tenhle sešup kvality možná započal už dřív. Ponorka TS75, co mám asi osm let a používám jen v hobby režimu, přestala při vypnutí brzdit kotouč. To bych chápal u pily v denním zápřahu, ale ne u pily, kterou vytáhnu párkrát do roka.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od jbubik »

Tak taky jsem leccos vyzkoušel - "na cesty" (čti když mne někdo požádá o vyvrtání) jsem si koupil ten Wolfcraft, jde to s ním, ale je to trochu, no.....

Na doma jsem kdysi koupil, maje starší frézu Bosch, systémovou sadu od nich. Tolerance tak půl milimetru, občas packa nezaskakovala, občas se podařilo, problém byl s vůlí v díře, kterou procházel kolíček do lišty. Po vyvrtání plastového (!!!!) pouzdra a nalisování bronzového se přesnost zlepšila řádově, ale i tak nic moc. Ale dá se.

Když jsem si pak zaluxusnil a koupil kolíkovačku od Maffela, byla krátká lišta dalším pokusem. A tohle doporučuji. Přesně 50 mm od lišty si sedne čelo adaptéru, pak přesně vyvrtáte díru, přesně posunete o x krát 32 mm. Nakonec jsem k ní sehnal za rozumné peníze i použitou delší nástavnou a jsem spokojen. Jediná chyba je, že krátká lišta má quick uchycení, dlouhá se musí utahovat svěrkami, ale to je marginálie

Festool lištu jsem nikdy nezkoušel, zdála se mi docela drahá, ale nemám už potřebu.......
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od witt »

Koukám, že já to zase dělám jako primitiv bez jakékoliv technologie :D
Pro rychlé a zároveň přesné rozměření otvorů pro podpěry polic či vruty pojezdů používám něco jako byl rýsovací příložník (dva kusy pásu z lamina spojeného přes sebe do písmene T). Na tu "rýsovací" hranu příložníku si naznačím vzdálenost otvorů od kraje. Příložník pak posouvám po hraně desky (opřu ho o tu kratší část) a tam kde má být otvor, píchnu dírku šídlem (tužka zdržuje). A takto předpíchané otvory dovrtám z ruky. Ta dírka od šídla podrží trn vrtáku, nikam to neujede.
Kdysi jsem zkoušel i šablonu, ale produktivita práce byla celkem mrzká, zdržovalo mě její centrování a upevňování.

A teď mě napadá ještě jedna poznámka. Já osobně bych si to na svém nábytku po 32 mm nedělal, to bude vypadat jak z Aska. To má smysl u sektorového nábytku, kdy jedna bočnice nachází uplatnění v několika různých typech skříňky. Otvory na panty či pojezdy vrtám přesně tam kde mají být, podpěry polic nějak rozměřím a pak přidám dvě dírky dolu a dvě nahoru - po 2 až 2,5 cm.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od jbubik »

witt píše: 12 črc 2022, 17:35 Pro rychlé a zároveň přesné rozměření otvorů pro podpěry polic či vruty pojezdů používám něco jako byl rýsovací příložník (dva kusy pásu z lamina spojeného přes sebe do písmene T). Na tu "rýsovací" hranu příložníku si naznačím vzdálenost otvorů od kraje. Příložník pak posouvám po hraně desky (opřu ho o tu kratší část) a tam kde má být otvor, píchnu dírku šídlem (tužka zdržuje). A takto předpíchané otvory dovrtám z ruky. Ta dírka od šídla podrží trn vrtáku, nikam to neujede.
Kdysi jsem zkoušel i šablonu, ale produktivita práce byla celkem mrzká, zdržovalo mě její centrování a upevňování.
A tak určitě na jednu poličku je Mafell nebo Festool poněkud zbytečný, na to taky používám starou šablonu od Bluma nebo úhelník. Ale když pak člověk dělá vysokou skříňku, která má 3 sloupce a je zadání do každého sloupce osadit 5 šuplíků s možnosti jejich případného doplnění nebo stěhování když se změní náplň, tak je těch dírek docela dost a pak ty forichtungy docela ulehčují a zrychlují práci. Navíc zabraňují chybám, což v mém případě je k nezaplacení :D
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od Modřín »

Jo no s tím Festoolem a vůlema. Koupil sem si nedávno TKS 80 saw stop. Protože sem obklopen lidma, co už ty ruce do kotouče nacpali a i když vlastně nedopadli významně špatně, tak sem dospěl k názoru, že pokud můžu udělat něco proto, abych případné zranění eliminoval na menší, tak mi to prostě stojí za to. Už proto, že maximum toho co dělám, je práce ručníma nástrojema, na kterou potřebuju obě ruce a mnohem líp se to dělá, když má člověk všechny prsty na obou ;)

Ale proč to píšu. Byl sem přesvědčený, že mimo i zmíněnou záchrannou pohentívku to bude slušnej stroj. Tak nejdřív to, čím mě ta pila nadchla. Naprosto se nestane, že by tomu došel dech. Prořízne to těch 80 mm a to v čemkoliv, jako kdyby se nechumelilo. Ale základní pravítko, i když je v principu dobře vymyšlené, tak prostě je poněkud měkčí a přijde mi, že zdaleka neumožňuje využít potenciál toho stroje. Přídavné podélné pravítko je už mnohem lepší. Ovšem co mi přijde naprosto mimo, jsou příčné řezy, i s tím pojezdovým stolem. To je prostě celý měkký a nechápu, co má to rozšíření za smysl, těžší kus nebo desku bych se na to bál dát, i když to má ty legrační podpěrný nohy. Seštelovat to sice jde, aby to řezalo relativně přesně, pokud je to v měkkým dřevě, ale je to opravdu zážitek a podpěry toho pojízdnýho stolu jsou prostě plíšek. Nejhorší je, že kdyby tomu udělali normální stůl s drážkama, jako má každá jiná pila, tak by to byl super stroj, protože výkon je super, bezpečnost je taky asi neoddiskutovatelně lepší a každej by si k tomu mohl dodělat přípravky, se kterejma by to řezalo přesně. Takže se obávám, že si budeme muset zvyknout na inovace za každou cenu a na to, že marže se musí udržet i v těžkých dobách. Jinak jsem ale spokojenej, protože mi stačí ten výkon a slušný podélný řezy.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Vrtání děr na podpěrky poliček

Příspěvek od jardako »

Tak jsem konečně dodělal tu vysokou skříňku, do které jsem vrtal díry festoolackým udělátkem. Všechny poličky sedí perfektně a neviklají se ani trošku ... a to i navzdory tomu podezřelému čudlíku, co má mít tu strašnou vůli (k jejímu otestování jsem se ještě nedostal, ale podám pak zprávu).

Když jsem před časem vrtal díry s mafelláckou lištou a kolíkovačkou, přesné to nebylo a trochu se to pak viklalo. Což samozřejmě může být způsobeno mnou ... okolní nervozitou ... a tak ... no ale za mne festoolácký systém se mi líbí víc.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 16 hostů