Napadnute rezivo

Vše co se týká truhlářského řemesla.
juros1
Příspěvky: 16
Registrován: 12 črc 2021, 22:18

Napadnute rezivo

Příspěvek od juros1 »

Zdravim,

Nakupil som na jesen taky mix stolarskeho reziva zo skladu ktory rusili na Morave za dobrych podmienok, priniesol som ho domov, pekne uskladnil a teraz na jar sa nestiham cudovat co z toho lezie. Cervotoc plus taki fesaci ako su na fotke. Bolo deklarovane ze rezivo je zo susicky ale o tom som nabral pochybnosti uz ked som vyrobil prvy kus z dubu ktory sa v interieri pohol viac nez by som cakal. Vela som z toho zatial neporobil, dielna sa len dokoncuje.
Vie niekto poradit ci a ako sa to da zachranit? Cez vikend to planujem vypratat von a odkorit, som zvedavy co vsetko tam este najdem. Napadlo mi to aj namorit, ale to mi je akosi proti srsti kedze neviem na co vsetko sa to drevo potencialne pouzite. Povedal som si teda ze sa spytam nech to nerobim zbytocne. Dufam ze jedina moznost nie je prehnat to kachlami.

Dakujem,
Juro
Přílohy
IMG20220519080342.jpg
IMG20220519080342.jpg (113.76 KiB) Zobrazeno 3202 x
IMG20220519080044.jpg
IMG20220519080044.jpg (149.48 KiB) Zobrazeno 3202 x
IMG20220518135427.jpg
IMG20220518135427.jpg (148.87 KiB) Zobrazeno 3202 x
IMG20220518135140.jpg
IMG20220518135140.jpg (149.64 KiB) Zobrazeno 3202 x
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Napadnute rezivo

Příspěvek od Modřín »

Tak nejjednodušší možnost je prohnat to znovu tou sušičkou. Taky jediná spolehlivá, pokud vynecháme ozáření. Chemie nemusí pomoct. Pokud je to jen to co je v regále, tak se snad někdo slituje a k něčemu to přidá.
juros1
Příspěvky: 16
Registrován: 12 črc 2021, 22:18

Re: Napadnute rezivo

Příspěvek od juros1 »

Dakujem za odpoved. Ano je to len to co je regale, mozno 2 az 3 m3. Mne to prislo ako hodne vela, na moje potreby zasoba na niekolko rokov :) Ale chapem z profi pohladu to nic nie je. Pokusim sa najst susicku v dostupnej vzdialenosti kde by mi to zobrali. Zatial to asi pojde von z dielne a zakryt celtou. Myslite ze ma vyznam dat dole koru pred tym susenim alebo je to zbytocna praca?
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Napadnute rezivo

Příspěvek od jardako »

Ty jo, tohle mne docela straší ... nerad bych si přitáhl do dílny takové potvůrky. Dá se to hned poznat, když se člověk pořádně při koupi dívá, nebo je to trochu loterie?
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Napadnute rezivo

Příspěvek od Modřín »

No aktivní díry, ze kterých padá to vyžrané dřevo se poznat dají. Ale ve chvíli kdy jsou do dřeva nakladená vajíčka, tak to se poznat nedá a klidně se to může stát i tam, kde dřevo prošlo sušárnou. Stačí, aby to pak leželo někde, kde vyšší vlhkost a broučci zase nakladou. Rozhodně se mi stalo opakovaně, že do dřeva které prošlo sušičkou nalezli brouci. Nejhorší je na to ořech, ten červotočům fakt chutná.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Napadnute rezivo

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, na druhé fotografii, ten flek, to vypadá jako hniloba, ve spodní části krajová fošna napadená běl červotočem - vyříznout a nechat si jen jádro, tento kus nemá smysl zachraňovat. Brouk je tesařík - dělá takové velké vyletové otvory,typicky na trámech.
Obecně první pomoc, dát to dřevo ven a zakrýt zvrchu proti vodě, ty potvůrky nemají rádi průvan. Postřiky na ně moc nefungují, spíše jako prevence na zdravé dřevo.
Co na ně platí: zvýšená teplota 40 st. stačí 1h, to řeší ta sušička,
nepůjdu do suchého dřeva cca do 11% vlhkosti,
nechutná jim jádrové dřevo.
Jsou-li ve dřevě nakladená vajíčka není to poznat a vývojová stádia třeba tesaříků jsou od 2 do 10 let dle druhu.
Než se s tím někam tahat, ja bych to postupně zpracoval.
Jsou to odolné potvůrky, adaptují se, viděl jsem červotoče projet po lakované polici a dokonce i v dřevotřísce:-)
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Napadnute rezivo

Příspěvek od witt »

Jelikož se často věnuji renovaci starého nábytku, tak mám s červotočem velmi bohaté zkušenosti. Dovolím si tedy připojit několik postřehů.
Chemie celkem spolehlivě funguje, ale ne hned. Přípravek zůstane jen ve vrchních vrstvách dřeva, takže hluboko zažrané larvy to hned nezničí, ale minimálně se jim už nepodaří dokončit vývojový cyklus a dřevo opustit, respektive dále šířit nákazu. Samozřejmě brání i napadení dřeva. Takže za mě jednoznačně první pomoc je chemie. Bude stačit Lignofix I-Profi rozpuštěný ve vodě. Existuje i rozpuštěný v lihu (v názvu má OH) - ten proniká hlouběji, používám ho na injektáž silně napadeného dřeva.
Po zpracování dřeva (řezání, hoblováni...) jednotlivé dílce chemicky ošetřit.
Jedna dirka = výlezový otvor po jednom dospělci = několik metrů chodbiček ve dřevě.
Vývojový cyklus dřevokazného hmyzu trvá několik let. Pokud už z toho lezou brouci, tak už je to napadané hodně dlouho.
Brouky napadené dřevo nemusí být nutně na vyhození. Je celkem dekorativní a může dodat potřebnou patinu. Osobně s ním pracuju.
juros1
Příspěvky: 16
Registrován: 12 črc 2021, 22:18

Re: Napadnute rezivo

Příspěvek od juros1 »

Dakujem vsetkym za reakcie. Uz ked sme to rezivo kupovali bolo miestami vidiet velke diery po tesarikovi. Samozrejme som sa na to hned dotazoval, ale pan ma uistoval ze to drevo preslo susickou a teda ze ak v tom dreve nieco bolo, tak to uz urcite nie je zive a nemam mat obavy. Vyslovene napadane vyhryzene drevo pod forsnou ako mam ja na fotkach som si v sklade nevsimol. Takze z mojich malych skusenosti zatial mozem povedat ze to pri kupe odlisit neviem. Kupoval som to na jesen a na jar mi z toho vyliezli stovky tesarikov takze je jasne ze som to uz kupil s nimi. Je fakt ze to boli posledne zasoby zo skladu ktory sa rusil, takze je mozne ze to susickou preslo uz hodne davno takze to mohla byt nova generacia.

Ziadnu susicku som vo svojom okoli nevygooglil (Pezinok), navyse mam pred dielnou cerstvo zasiatu travu takze tam nemozem ist autom a nosit vsetko rucne 100 metrov sa mi vazne nechce. Preto skusim pristup ze vsetko odkornim, napadnuty bel odrezem a opat ulozim. Pre istotu chemiou osetrim krov (krokvy osetrene su, doskovy zaklop nie), ale na samotne rezivo sa mi chemia akosi prieci, istotne z neho budem robit veci do detskej izby, kuchyne atd a neapcilo by sa mi ked by mi dcera oblizovala lignofix :) No a samozrejme to skusim cim skor minut, ale aj tak to bude aspon na dva roky.

Teoria miestneho stolara je, ze prirodzene kladu vajicka do kory, takze ak ju mat k dispozicii nebudu, tak sa im skomplikuje to rozmnozovanie a plus sa zbavime uz nakladenych vajicok. Na cervotoca to asi az tak platit nebude, ten je fakt malo vyberavy. V jednom momente som bol zmiereny s tym ze vsetko drevo bude musiet ist prec, takze ak sa mi podari spravit nieco aspon z polovice (osobne sa mi priznane diery po hmyze nepacia) a zaroven mi tie potvory nezozeru strechu nad hlavou, budem vo vysledku rad :)
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Napadnute rezivo

Příspěvek od jardako »

juros1 píše: 23 kvě 2022, 08:48 na jar mi z toho vyliezli stovky tesarikov
to je docela invaze ... a co se s nimi pak stalo?
juros1
Příspěvky: 16
Registrován: 12 črc 2021, 22:18

Re: Napadnute rezivo

Příspěvek od juros1 »

No, stale sa deje :D Co vidim kazdy den pozabijam. Vacsina sa ich tlaci za svetlom k oknu. Dnes idem zacat odkorovat, som zvedavy kolko ich najdem kade tade ked zacnem vypratavat regal.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 95 hostů