Svlakové dveře do klenutého sklepa

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Svlakové dveře do klenutého sklepa

Příspěvek od Dex88 »

Zdravím vás. :)

Chystám se vyrábět prkené Svlakové dveře do vlhkého sklepa. Rád bych poproil o kotrolu radu ohledně plánu výroby.

Rám bude zapuštěn do cihlové obestavby. Dřevo bude modřín.

Čím vyplnit prostor mezi cihlamy a rámem :?: Pokud použiji montážní pěnu a turbo vruty tak jak ji schovat?

Na rohy obložek bych použil združené čepy. lepene lepidlem. připadně ještě kolík.

Obložka materiál 4*15 cm z jednoho kusu. nelepená .

svlak se dá udělat na rybinu do 1/3 materialu co jsem našel v literatuře a na vruty což použivají všichni ve videách na YT, na rybinu jsem neviděl snad ani jedno video. Jen u dubových stolů.

Co by jste doporučily :?:

A co se týče dveří a spoje pero drážka pokud použiji 6x spoj pero drážka bude stačit 5mm ponechaná vůle mezi Prkny 16x4cm?

Děkuji přikládám pár fotek. :)


v Průběhu výroby zde dám zase fotky tžeba to někomu do budoucna pomuže :)
Přílohy
01.JPG
01.JPG (134.84 KiB) Zobrazeno 2287 x
02.JPG
02.JPG (78.21 KiB) Zobrazeno 2287 x
03.JPG
03.JPG (42.51 KiB) Zobrazeno 2287 x
04.JPG
04.JPG (64.14 KiB) Zobrazeno 2287 x
05.JPG
05.JPG (60.59 KiB) Zobrazeno 2287 x
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Svlakové dveře do klenutého sklepa

Příspěvek od Modřín »

Tohle video krásně popisuje tu rybinovou konstrukci tradiční. https://www.youtube.com/watch?v=j38MK6pSij4&t=2930s někde cca od 20. minuty.

S tím modřínem pozor, může dost divočit, je lepší vybrat pěkné rovnoleté dřevo. Když je ze sušky, ne vždycky se s ním dobře dělá. Taky ty dveře budou dost vážit, tak s tím počítat, aby se to nesvěsilo.
Naposledy upravil(a) Modřín dne 20 dub 2022, 11:05, celkem upraveno 2 x.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Svlakové dveře do klenutého sklepa

Příspěvek od witt »

Tohle se těžko radí, protože vše se odvíjí od toho "vlkého sklepa", což je dost široký pojem.
Mám na chalupě taky "vlhký sklep" - po většinu roku suchý, na jaře při tání sněhu vlhne - takže velké výkyvy ve vlhkosti. A nedokážu si tam představit dřevěná futra (dřevo v těsném kontaktu se stěnami). Ve vlkém sklepě by měla být vyzděná, případně kamenná.
Dveře mám cca 40 let staré (asi) z modřínu 3,5 cm, prkna pero/drážka, klasicky zavětrované bez rybiny. Každé prkno prošroubované jedním vratovým šroubem. Pod dveřmi mezera cca 5 cm. Po stranách ve futrech mají vůli cca 1,5 cm.
Dřevo je ve stále dobré kondici, ale problém je ničím nezastavitelná koroze kovových prvků. Teď se mi například rozpadl (shnil) zámek "myšák". Před pár lety se zase rozpadla ta železná "hrazda", do které zapadá západka zámku. Byla přitom kovaná z 5 mm silného materiálu.
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Svlakové dveře do klenutého sklepa

Příspěvek od Dex88 »

To: Modřín - Děkuji za odkaz. Perfektní a zajimavé informace. Prohlidnu si i ostatní videa. :)

S modřinem zatím nemámžádnou zkušenost. Je v něm velké pnutí? Jakým zpusobem muže dost divočit?

Pokud použiju 2 zapuštěné svlaky a rád bych použil i příčnou vzpěru kvuly váze tak ta už je jen na vrutech? To jsem ve videu nenašel.



To: witt

Bude to Přesně tenhle typ sklepu. Nad sklepem je zahrada s hlínou. Sklep je s klenutým stropem z cihel a pri oblevách po zdech teče obcas i voda. Kolem dveří to ale není tak hrozné.

Tyto dveže viz foto tam vydžely přes 30 let. Jsou asi ze smrku. Pokud z modřínu vydrží stejně budu spokojen :-D

Kovové panty jsou puvodní a vpořádku. Plán je nechat prodloužit a ošetřit komaxitem. A přes tyto panty dát vratový šroub skrz fošnu i svlak.

Pokud se mi podaří sehnat sušené fošny přes 35cm rád bych z každé udelal 2 16cm ks aby to mělo menší tendeci se kroutit když to říznu středem. a vložit lepené pero.

Ošetřit bych to chtěl něčím od osma ale ještě nevím přesně čím.
.
image0.jpeg
image0.jpeg (87.4 KiB) Zobrazeno 2247 x
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Svlakové dveře do klenutého sklepa

Příspěvek od witt »

Druhá strana dveří je venku? To bych nad dveře uvažoval o nějaké větrací mříži. Pokud to bude na vzduchu, tak vlhkostní šoky nebudou tak hrozné.
Já je mám přímo v chalupě a ještě navíc v "suterénu".
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Svlakové dveře do klenutého sklepa

Příspěvek od Dex88 »

Toto je venkovní strana. Která je na dešti a slunku.

Vevnitř je sklep - zavařeniny a branbory . Přes léto se nechávaji dveře pootevřené a v zimě zavíraji aby tam nemrzlo.
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Svlakové dveře do klenutého sklepa

Příspěvek od Modřín »

Dex88 píše: 19 dub 2022, 12:02 To: Modřín - Děkuji za odkaz. Perfektní a zajimavé informace. Prohlidnu si i ostatní videa. :)

S modřinem zatím nemámžádnou zkušenost. Je v něm velké pnutí? Jakým zpusobem muže dost divočit?

Pokud použiju 2 zapuštěné svlaky a rád bych použil i příčnou vzpěru kvuly váze tak ta už je jen na vrutech? To jsem ve videu nenašel.
On je dneska obecně problém koupit pěkné dřevo, protože i v truhlářské kvalitě se počítá s tím, že se to rozkrájí na proužky a bude se pracovat rotační mašinkou. Pokud chci dělat něco tradičně a z masivu, tak je mnohem důležitější si to dřevo umět vybrat. A zrovna modřínu se moc nedá věřit, co se stability týče, pokud to není čtvrtinový, fakt rovnoletý, bez větších suků. Steně co se vlhkosti týče, tak se to samozřejmě bude hejbat, ale s trochou štěstí alespoň jenom do šířky. Středy by dřív nikdo nepůlil a nevyřezával, průhyb fošny v příčném směru ty svlaky udrží, pokud se udělají dobře, to je jejich základní smysl. Viděl sem dost různejch třeba kostelních lavic, desek oltářů a podobně, a to je všechno zezadu takhle svlakovaný a často hodně široký desky. Ale samozřejmě, že dneska ty středy neni problém vyříznout i tam bejvá nejvíc kazů. když se to na hrubo naformátuje, tak je ideální to na tejden někam opřít k tomu sklepu :D a za tejden to ještě na čisto dorovnat a pak to hned poskládat a zasvlakovat.

Jinak hodně pěknej modřín sem teď nedávno kupoval v http://www.rezivoruda.cz pán tam má dost nevídanou nabídku a nechává to odležet v hráních. Musim říct, že je fakt radost s tim dělat.
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Svlakové dveře do klenutého sklepa

Příspěvek od Dex88 »

Bohužel to mám na tuto pilu přes 300 km. :-) budu muset někde na brněnsku - znojemsku :-)

Lepení jsem se chtěl pokud možno vyhnout. Neviděl jsem ještě lepene dřevo co by vydrželo venku. :-)

o vyřezání středu jsem chtěl hlavne aby se to hýbalo míň do šířky.
Vyznikne tam víc per a drážek takže by to snad nemuselo mít tendeci se tolik hejbat. A svlak by teoreticky nebyl pak tak namáhaný.

Je moje dedukce správná?

U starých dveří je problém že občas nejdou zavřít protože dřou a občas nejdou zavřít protože se zámek nedostane do protiplechu.

Takže tam asi udělám něco na tento zpusob https://www.youtube.com/watch?v=5JNx1L_aF7M ale i s posuvnou klikou venku :-)

Na to jak vybrat správné dřevo budou potřeba zkušenosti. ty musím nabrat :D
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Svlakové dveře do klenutého sklepa

Příspěvek od Dex88 »

Tak dřevo je doma :-)

Našel jsem moc pěkné video https://www.youtube.com/watch?v=nXhikIj39KA Třeba někoho zaujme. :-)

Měl bych ale k němu 3 otázky.

1 - V literatuře jsem se dočetl že svlaky se nemají lepit. ale v tomto videu je lepí. je lepení tedy taky dobře?
2 - Něměla by se mezi jednotlivímy fošny udělat mezera aspon 1mm pro dilataci jednotlivých fošen? bylo by tedy vidět trochu vložené pero.
3 - v 2:07 fošny otáčí jak kdyby se lepila spárovka. Má tento krok nějaký význam? Měl jsem za to že průhyb v tomto směru podží svlaky :-)

Nědoporučily by jste nějakou dobrou českou knížku věnovanou praktické části truhlaření? Už jsem koupil 3 a většinou se z toho vyklube historie, teorie ale žádne praktické rady.

Děkuji :-)
IMG_1228.jpg
IMG_1228.jpg (106.49 KiB) Zobrazeno 2085 x
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Svlakové dveře do klenutého sklepa

Příspěvek od mpis »

Svlaky se určitě nelepí stejně jako se stolová deska nešroubuje napevno.
Výroba velkého stolu se svlaky je perfektně předvedena v následujících videích.

1. díl: https://www.youtube.com/watch?v=MznsjU0K6Jk
2. díl: https://www.youtube.com/watch?v=vQ6qi2cgBn8

Podle toho jsem si vyrobil masívní stůl:
20210618_144909.jpg
20210618_144909.jpg (61.56 KiB) Zobrazeno 2075 x
20210623_170800.jpg
20210623_170800.jpg (64.13 KiB) Zobrazeno 2075 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 15 hostů