S Festoolem se něco stalo

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

S Festoolem se něco stalo

Příspěvek od jardako »

Zdá se mi, že s Festoolem se něco divného děje. Jejich věci mají strašně dlouhé dodací lhůty.
A jakoby si tam pozvali nějaké přihlouplé McKinsey na optimalizaci nákladů nebo tak něco ... přestávají různé věci vyrábět, jakoby ty, které se prodávají méně.

Oblíbil jsem si ten jejich systém na natírání olejem (Surfix) ... přestali to vyrábět.
Zalíbil se mi jejich vakuový upínací systém (asi zdaleka nejlepší v okolí ...) ... přestali to teď vyrábět.

Rozumím tomu z hlediska finančního, ale Festool si hraje na něco víc ... a tímto můj vztah k němu trochu trpí. Člověk koupí něco docela dost drahého a neví, zda to má budoucnost.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: S Festoolem se něco stalo

Příspěvek od jbubik »

Stalo se to, co se stalo většině firem, co používají díly vyráběné externími dodavateli - nemají je, případně je mohou mít za peníze, které by produkt zdražily tak, že by ho nikdo nekupoval. Například šroubováky TPC/TDC, vloni v zimě s velikou slávou uváděné na trh, byly na půl roku stažené z výroby, protože neměli komponenty, například převodovku (tu dělají údajne v kooperaci s Flexem, takže tomu vypadly taky). Nová frézka 1010R také byla sláva a také má nyní potíže, výrobní kapacita nestíhá objednávky. Nejsou plechy, nejsou čipy, nejsou plasty, nejsou kabely.......

Podívejte se na německé e-shopy jak jsou na tom dodávky od Incry, Woodpecku, Veritasu, Lamella či od noname dodavatelů z Číny. Nejsou. Out of stock. Neznámý termín dodání

Mimochodem - znám dobře jednu českou firmu dodávající PLC a periferie. Některé výrobky museli vyřadit ze sortimentu, jiné mají dodací lhůtu půl roku (dříve týden). Při rozhovoru si postěžovali, že integrovaný obvod, který dříve nakupovali za stovku (korun) se nyní nedá sehnat, případně dá jen od překupníků na černém trhu za 80 dolarů. Za kus.Takže tak.......

Just in time, na kterém to vše do roku 2019 stálo, se Covidem poněkud rozsypal.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: S Festoolem se něco stalo

Příspěvek od jardako »

Tomu, že něco v současnosti trvá vyrobit / dodat, rozumím. Jenže oni některé věci úplně přestávají vyrábět. Člověk do toho investuje a najednou je to mrtvé a nepodporované. To mne na tom mrzí. Do oleje např. žádné čipy nepotřebují.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: S Festoolem se něco stalo

Příspěvek od Hans »

Nenaolejoval-li jste Julii, naolejovali ji oni a protože to bylo fakt mastný, už nemaj ani ten olej... :-)

Taky čekám marně na tu OF1010RE... ještě že jsem stihl velký domino a pár dalších krámů. To velký domino taky nebylo dlouho k mání a možná už zase není. Nemaj ani profilový desky k lineární brusce, ty mi slibujou už dva měsíce. Teď to vypadá, že lineární brusky ze sortimentu ruší...

A třeba se prodaj Číňanům a skončí stejně smutně jak ThinkPady, kdysi nejlepší pracovní ntb, dnes hnůj... a budem mít utrum.

Ono se nestalo něco jen s Festoolem... celkově už na značky není spoleh. Onehdy jsem spravoval placku od Philipse - od nich tam byl akorát ten nápis zvenku. Jinak uvnitř LG, Samsung, Ching Dong Ping Pong... všechno je to udělaný naprosto stejně, do detailu. Značka neznačka a hlavně ksindl jako ksindl.

Nezbývá, než koupit do zásoby všechno, co ještě za něco stojí, a doufat, že se řetězce nějak přestrukturalizují a objeví se zase nějaká kvalitní značka. V tuhle chvíli se podle mě opravdu na žádnou nedá s jistotou vsadit, že tu bude i za deset let.


Hans
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: S Festoolem se něco stalo

Příspěvek od witt »

Berte to s tý lepší stránky - jak se dnes všechno bastlí jen v pár továrnách kdesi v Asii, tak naopak no name produkce jde hodně nahoru :D
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: S Festoolem se něco stalo

Příspěvek od jardako »

Hans píše: 11 led 2022, 20:30 Taky čekám marně na tu OF1010RE...
https://www.elvin.cz/p/festool-of-1010- ... gn=FESTOOL

Tu lineární brusku jsem měl také vyhlédnutou a všiml jsem si, že zmizela :-(

No jo, do zásoby ... olej se časem zkazí, věci se rozbijí a náhradní díly nebudou. Kupuju do zásoby, ale nemám z toho úplně dobrý pocit.

Zase ... já měl už čínský notebook Lenovo, byl fajn a měl jsem ho rád. Tak třeba i čínský Festool bude docela fajn.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: S Festoolem se něco stalo

Příspěvek od Hans »

Z toho oleje děláte zbytečnou modlu, srovnatelných produktů jsou mraky. Ale když myslíte, můžete ho nakoupit hektolitr a skladovat nejde potmě, příp. evakuovat a dát dusíkovou atmosféru nebo tak něco...

Jediné Lejno(vo), co mi zatím funguje, je mobil. Jinak byl poslední slušný kus ThinkPad X220 - ale kam se hrabal na IBM T40p. Teď mám ThinkPad Retro 25, má to dvě baterky a po pár letech jsou jak v přechodu, jednou fungujou, podruhé ne. Čudle u myši dělají trable od počátku. Servis k ničemu, prý nechte nám to tu na 30 dní - tohle u pracovní řady taky nebývalo. Trvám na tom, že je to už dnes jen další Lejno(vo).

Naštěstí stolařskej vercajk je řádově jednodušší a tak máte celkem slušnou šanci ho opravit i bez podpory Festoolu. Elektronika je nadále celkem jednoduchá a pokud nesjedete zuby na převodech - což při troše citu nesjedete - tak tam toho zas tolik není. Uhlíky i ložiska vyměníte, motor převinete... Berte to jako šanci, jak se vrátit k tomu, aby se věci opravovaly namísto jejich vyhazování. Bude-li omezení výroby trvat dostatečně dlouho, vznikne znovu opravárenský trh.

Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: S Festoolem se něco stalo

Příspěvek od jardako »

Jo, jasně, nějaké zásoby oleje mám, už se nedá koupit, je to mrtvé. Mně vyhovuje ten jejich systém s houbičkou na lahvičce:
surfix.jpg
surfix.jpg (8.01 KiB) Zobrazeno 1711 x
A taky prostě Festool má / měl nějaké kouzlo ... které trochu mizí.

Nejde jen o opravy ... koupíte třeba to vakuové upínání, časem by se vám hodila druhá upínací jednotka ... a ... nebude.

Já měl ThinkPad W541 ... byl to super stroj.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: S Festoolem se něco stalo

Příspěvek od jbubik »

To, že něco někdo vyráběl a už nevyrábí je poměrně běžné. Taky jsem byl kdysi nasrán, když jsem se postupně chtěl od Festoolu (tehdy možná ještě Festo) vybavit systémem Basis, což byla úžasná udělátka, jak z ručního nářadí udělat montážní stacionární. Pak ho vyřadili z výrobního programu a místo něj začali dělat systém CMS, který byl nekompatibilní, aby za pár let skončili i s ním.

Měl jsem před nějakou dobou na to téma rozhovor s člověkem, co byl tehdy na straně výrobce u toho. Basis přestali dělat proto, že výrobce Al profilů skončil s výrobou těch potřebovaných bez náhrady; CMS za pár let musel zmizet z důvodu nových bezpečnostních nařízení EU, z toho důvodu také skončil třeba držák na hoblík HL850 (dal se postavit na "záda" a byla z toho malá hoblovka na laťky). Dalším důvodem je, že jejich dodavatel většinou podmiňuje odebrání nějakým minimálním množstvím v roce a když se toho nářadí tolik neprodá, tak holt končí (sem bych si myslel, že lze zařadit jak VAC SYS, tak tu lineární brusku). No a posledním důvodem prý byla nutnost nebýt cenově příliš daleko od konkurence. Což je důvod, který se nám nemusí líbit ale na druhou stranu podívejme se, co provedl s modrou řadou Bosch.......

No a nyní si myslím, že se k tomu přidružila i Covidová rána, kdy subdodávky nejsou, někdy dočasně, někdy nafurt. Když dočasně, čekáme a musíme se smířit s tím, že kupujeme za "listpreis" anžto není důvod dávat slevy. Když trvale, buď se může udělat redesign, nebo holt konec. V současné době třeba nejsou expedovány olepovačky, nemají prý procesory

Taky bych rád, aby výroba byla stabilní a neměnila se a dodávalo se vše roky v kvalitě......no, asi to dnes úplně nejde, svět se co se výrobků týká posouvá do s.aček. Německá vrtačka po otcovi z války vrtá dodnes, pračka ještě německé AEG doma slouží přes 20 let, sušička švédské "AEG" (= Elektrolux) chcípla za let deset. Podívejme se, jak se kvalitativně zřítily Black and Decker, Metabo nebo Bosch, zaniklo skvělé Elu, ze světa zmizela KDR, výborné vrtačky Jihokov...... Je smutné, když se dnes z hlediska kvality a výdrže moc neliší stroje Parkside a Bosch (pro ten Bosch, pochopitelně)

Lidé dnes nežádají kvalitu ale nízkou cenu. Většine lidí stačí bruska z marketu nebo vrtačka za 2 tisíce, bohužel i řemeslníkům. Těch pár lidí, co touhle cestou nechtějí jít, to nevytrhne. Bohužel.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: S Festoolem se něco stalo

Příspěvek od jardako »

No, asi máte jako starý mazák pravdu, já jsem zatím truhlářské kuře a zrovna jsem se trefil do období, kdy mizí věci od Festoolu, které jsem si buď oblíbil nebo hodlal oblíbit a chtěl je používat dlouhodobě...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 105 hostů