Ceny strojů a vybavení

Vše co se týká truhlářského řemesla.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Ceny strojů a vybavení

Příspěvek od ivoch »

Ahoj,

co říkáte na rostoucí ceny truhlářských strojů? Zvažoval jsem koupi pily Laguna. Když jsem zjistil, že ji během 10 měsíců zdražili o 40%, tak do toho rozhodně nejdu. V prosinci 2020 stála 52.000, v březnu 63.000 a dneska je za 72.000! To je peklo. Včera jsem prodal svoji 2 roky starou hoblovku za stejnou cenu, jakou jsem ji tehdy koupil. A nová dneska stojí 35.000. Já ji koupil za 24.000, takže reálně zdražila o 46%! A navíc nikde jako nová není dostupná. Tohle není normální. Tedy já osobně žádné další vybavení nehodlám kupovat. Nebudu podporovat zloděje, co to tak šponují. Ať už jsou odkudkoliv. Jestli se chtějí napakovat, ať to zaplatí někdo jiný. Jsem zvědavý ale na jednu věc. Objednal jsem si novou hoblovku Hammer, zaplatil zálohu a dodání bude v únoru 2022. Snad mi ji taky nenašponují. I když už je smlouva uzavřená.... Doufám :-)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Ceny strojů a vybavení

Příspěvek od Hans »

Taky se dá čekat na spasitele :-D

Obrázek
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Ceny strojů a vybavení

Příspěvek od jbubik »

Nemíním obhajovat IGM, asi si taky ukousli, ale když loni stál převoz 20 stopého malého kontejneru z USA nebo Číny do Evropy 1800 USD a nyní stojí přes 12000, tak jen z tohohle důvodu musí zákazníci vysolit navíc skoro čtvrt milionu. V ceně notebooků se to při jejich váze a objemu tak nějak ztratí, ale kolik se vejde Lagun do malého kontejneru? A k tomu zdražil hliník, železo, měď, plasty.....v zásadě všechno, z čeho se pila vyrábí.... ono se to tak nějak nasčítá.
Ale jestli se ty pily válely rok skladem u nás, tak to je jen nenažranost IGM....
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Ceny strojů a vybavení

Příspěvek od ivoch »

jbulik: No díval jsem na ceny v Německu i Anglii a odpovídají IGM. Chápu, že se zdražilo skoro všechno, ovšem já to nehodlám podporovat. Čína zjistila, že to Evropané zaplatí, tak jim to osolila. A zkouší to všichni. Jestli chtějí dorovnat předchozí ztrátu nebo se více napakovat nevím. Ale proč zdražily třeba ty blbý kontejnery? Jako že se někde na týden zasekla nějaká loď? Nevěřím tomu. Čína holt zjistila, že jsme na ní závislí, prodávala nám draze respirátory, tak to zkouší i zde. A nedostatek hořčíku? Za to může opět Čína.

Hans: Co leze nahoru, poleze i dolů. Nejsem v situaci, kdy pilu nutně potřebuji. Zdá se mi, že lidi začínají trochu panikařit a snaží se nakoupit věci, dokud mají prachy a moc nehledí na cenu. Tohle zdražení je nehorázné a neobhajitelné. Někdo se fest pakuje.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Ceny strojů a vybavení

Příspěvek od Hans »

... a všichni smrděj makrelou a pytle prachů už se pěchujou :-)

No nevím. To se moc nestává, že by něco, co vylezlo, zase slezlo. Určitě ne nominálně. Slevňovala donedávna elektronika, což bylo díky vývoji technologií, ale že by slevňovalo něco tak jednoduchýho, jako je pila? Tam se cena odvozuje v podstatě jen od surovin, jak píše jbubik.

Oni v tom řetězci nejsou všichni špatní, synergie různých druhů se zpřetrhaly a jejich vybudování mohlo trvat roky. Teď je to v mnoha směrech zase na začátku, takže například zatímco kontejnerová doprava těžila z obousměrné dopravy zboží, vzniklá asymetrie jaksi vyžaduje platit i pohyb prázdných kontejnerů zpátky. Není do nich co dát, ale sotva to někdo bude doplácet ze svýho. Nedávno jsem se s tim setkal i u dovozce klimatizací.

Už před rokem se na tuhle pilu celkem čekalo, i tady se o tom psalo. Čeho je málo, to jen tak neslevní. A máme tady moře bezostyšně nekrytých peněz a to je další důvod, proč je inflace neodstranitelná a proč to neslevní.

Panika je samozřejmě taky součást toho všeho, ale nevím, jestli zrovna u téhle malé pily. Tohle vídám spíš v reálné nedostupnosti čipů - desku, co jsem navrhoval o prázdninách, mám dnes veliký problémy osadit - některý čipy nebudou až další dva roky. Ale hobby pila asi v takové krizi nebude.


Hans
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Ceny strojů a vybavení

Příspěvek od jbubik »

ivoch píše: 26 říj 2021, 05:14 Co leze nahoru, poleze i dolů. Nejsem v situaci, kdy pilu nutně potřebuji. Zdá se mi, že lidi začínají trochu panikařit a snaží se nakoupit věci, dokud mají prachy a moc nehledí na cenu. Tohle zdražení je nehorázné a neobhajitelné. Někdo se fest pakuje.
Závidím Vám Váš optimismus, osobně jsem přesvědčen, že se nikdy nevrátíme do doby předcovidové.

Za prvé se totálně rozsypaly světové dodavatelsko-odběratelské vztahy. Žádné just-in-time, na kterém si světové firmy postavily obchodní model se nekoná a ještě dlouho - kdo ví jestli vůbec - konat nebude. Je to vidět třeba na těch čipech - výroba se jaksi nepotkává se spotřebou, dílem kvůli covidovým lockdownům v té či oné zemi, dílem kvůli nesmyslným nařízením politiků, dílem kvůli technickým problémům ve výrobě (např. Renesas). Takže se vyrábí málo, vyrábí se to, na čemž je větší marže a dodává se to těm, kdo si připlatí. To pak těžko můžete mít výrobu just-in-time, to holt musíte opět obnovit skladové zásoby, jinak zkrachujete. A skladové zásoby jsou mrtvé peníze, které musíte vydělat......jak jinak, než zdražením

Za druhé - když just-in-time, tak musí fungovat doprava. Tady za to Covid může primárně - když lidé sedí doma a přístav je zavřen, tak se nenakládá, nevykládá, lodě stojí na širém moři a celé se to zastaví. Pak začnou pro nakládku chybět nevyložené kontejnery, naopak pro výrobu nevyložené zboží. Je to jako u domina - jedna kostička spadne a domino se skácí celé (třeba taková Austrálie už je zavřená rok a půl. Rok a půl tam pořádně nefuguje obchodní výměna. Na to dojíždí východní Asie nemající dostatek australského uhlí.......)

Za třetí - náš evropskoamerický luxus nízkých cen byl způsoben tím, že jsme výrobu vymístili do tehdy mzdově levné východní Asie. Jenže tím jsme jim předali i know-how, což společně s pověstnou pílí Asijců a našim čím dál tím větším technickým analfabetismem způsobilo, že se už delší dobu technicky jaksi propadáme na světový chvost. Obchodně pak chudneme, anžto východní Asie už dávno přestala být mzdově levnou. Takže do budoucna si buď připlatíme za asijské zboží, nebo přesuneme časem výrobu zpět, což ji rozhodně také nezlevní.

A za čtvrté - co nezprasí ekonomika, zprasí politika. Cena energií v Evropě a jejich nedostatek není věcí Covidu, ale naprosto špatných, ideologicky motivovaných rozhodnutí evropských politiků. Povolenky a zavírání stabilních zdrojů elektrické energie nebo násilný příklon k elektromobilitě, kdy si dobrovolně likvidujeme snad už jedinou oblast průmyslu, kterou perfektně umíme a o jejíž výrobky je ve světě zájem, jsou toho důkazem.

Lepší už to nebude. Naopak. Bude hůř. V takové situaci je pak lidskou přirozeností koupit alespoň to co je, bez ohledu na cenu. Zejména když tuší, že inflace nemusí být v příštích letech jednociferná a že zboží nemusí být za nějakou dobu vůbec.

P.S. zkuste si třeba u Festoolu objednat nějaké ruční nářadí. Dodací termín jaro až léto 2022. Zájemců násobně více než výrobků. Proč by Vám pak někdo dával slevu z koncové ceny? A proč by tu cenu nenašponoval až tam, kam mu trh dovolí?
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Ceny strojů a vybavení

Příspěvek od jardako »

Jojo, jbubik, starý svět končí, budete mít na zahradě větrnou elektrárnu a před barákem povinný elektromobil.

Pak i to přestane fungovat a ... staneme se vesnickými truhláři, kteří budou používat jen ruční nářadí. Ajťáci, kteří se včas nepřeučili, uhynou hlady.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Ceny strojů a vybavení

Příspěvek od jbubik »

Víte jardako kdo to je podle starého vtipu pesimista? Informovaný dřívější optimista.

P.S. Ajťáci nezahynou hlady, ti to mají dobré, elektřinu pro notebooky si v nejhorším vyrobí solárním článkem a uloží do baterek. Truhláři to budou mít horší. Nicméně i tady je vyzkoušená cesta, v Rožnově ve skanzenu mají funkční dřevěný katr ze 17. století pohánený vodou z náhonu, který řeže s milimetrovou přesností :D :D
Hanes
Příspěvky: 15
Registrován: 04 říj 2021, 11:43

Re: Ceny strojů a vybavení

Příspěvek od Hanes »

Pan jbubik to sepsal pěkně, otázkou ale je, zda být pesimistou nebo mírným optimistou.

K těm kontejnerům ještě takový bonus. Psali o tom v americkém ekonomickém časopise, že třeba permanentní zácpa lodí u San Franciska má hned 3 důvody. První je samozřejmě Covid, druhým nějaké odborářské třenice v přístavech a třetím ekologická nařízení v Kalifornii, což znamená, že jen omezený počet kamionů je schopno nakládat v přístavech a jezdit přes Kalifornii. Tím zde vzniká ona zácpa a úzké hrdlo, takže logicky musí ty kontejnery někde jinde zase chybět.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Ceny strojů a vybavení

Příspěvek od ivoch »

Jbulik - s třetím a čtvrtým samozřejmě souhlasím.

Bohužel nás teď bude Čína tlačit ke zdi, protože se tam přesunula výroba a holt už ti šikmáči umí i bez nás. A Evropa bude namydlená i s gree-dealem, Farm to fork, zrušením uhloelektráren, apod. Evropa se v prdel obrací, USA blahořečí zfetovaný černochy a Asie se směje. Budeme kolonií Číny, kdy ta si bude diktovat ceny. Vůbec bych se nedivil, kdyby záměrně zastavili výrobu nebo ji aspoň omezili a počkali půl roku. Cena se mezitím vyšponuje a oni to pak prodají s daleko větším ziskem.

Bude hůř, já vím, ale nemyslím si, že se třeba konkrétně ta Laguna bude i tak prodávat o 40% dražší za 10 měsíců. Bude to trvat (možná pár let), ale věřím, že cena půjde dolů. Já jim ten nehorázný peníz tedy nedám. A myslím, že v tom nebudu sám.

Když byl rozdíl mezi Lagunou a Hammer formátkou K3 Winner Comfort přes 50.000Kč, tak to smysl mělo. Dneska je ten rozdíl pouze 36.000 a je to zase jiná liga. Neříkám, že třeba Felder nebude zdražovat. Jen porovnávám dnešní ceny.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 96 hostů