Stůl z bukové spárovky - prohne se?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Stůl z bukové spárovky - prohne se?

Příspěvek od jardako »

Ahoj,

většina lidí, co chce něco vyrobit, dojde k bukové spárovce. Vypadá pěkně a je o dost levnější než dubová.
Jenže moje (nepříliš dlouhé) zkušenosti říkají, že buková spárovka má tendenci se mnohem více prohýbat než jiné spárovky. Máte podobnou zkušenost?
Nebo jsem měl jen smůlu?

A je dobrý nápad dělat z bukové spárovky dlouhý stůl (přes 2 metry)?

A co smrková (z té jsem zatím skoro nic nedělal). Jak si vede na žebříčku prohýbání?

Díky
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Stůl z bukové spárovky - prohne se?

Příspěvek od witt »

S tou "většinou" bych byl opatrný. U mě to buková spárovka dotáhla jen na ponk pod svěrák. Rozměr 160 x 80 cm, síla 28 mm, prohnutí brání dva svlaky.
Prohývání se odvíjí od výběru dřeva do spárovky a konstrukce stolu - ve směru kolmém na léta je to vhodné vystužit.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Stůl z bukové spárovky - prohne se?

Příspěvek od jardako »

Oki, tou vetšinou jsem myslel lidi, kteří chtějí něco vyrobit ode mne (zas takové davy jich zatím nebyly, tak to nemusí být reprezentativní). Jak jsem psal, moje zkušenost je, že se buková spárovka (narozdíl třeba od dubové) hodně prohýbá. Zajímalo by mne, jestli máte někdo jinou zkušenost.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Stůl z bukové spárovky - prohne se?

Příspěvek od witt »

Původně jsem svoji "zkušenost" nechtěl popisovat, protože s bukem dělám minimálně. Ale jelikož se nikdo do odpovědi nehrne (nebo se nemůže přihlásit), tak alespoň nějaký postřeh: Větší kroucení bukových spárovek jsem nezaznamenal. Jediné, co mě dokáže stále překvapit, je ovšem velikost pnutí, která v buku může zůstávat. Předpokládám, že to všichni znáte: rozžíznete podélně jedno rovné prkno a máte dvě křivá. A právě u buku může být to zkroucení po "uvolnění řezem" velmi markantní.
A o jaké kroucení se má jednat? Prohnutí kolmo na léta? Vrtule?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 85 hostů