Rezanie OSB/preglejky a pod

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Rezanie OSB/preglejky a pod

Příspěvek od Avarax »

Potykám sa stále s jedným zásadným problémom a to kúskovanie a rezanie rozmerných materiálov ako sú osb dosky preglejky a pod. Z dôvodu nedostatku miesta to režem na podlahe na polystyréne. Problém mám s presnosťou rezu. Skúšal som dosky vodováhu a pod. Narážam vždy na dva hlavne problémy buď sa mi to pohne alebo svorky ktoré mi držia vodítko mi zavadzajú a neviem to prerezať.
Našiel som toto
https://www.amazon.de/-/en/KREG-KMA2700 ... 879&sr=8-1

Máte s tým niekto skúsenosti alebo vedel by mi niekto poradiť ako to robíte vy ?
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Rezanie OSB/preglejky a pod

Příspěvek od Dovla »

Neviem, čím to režieš, ale ja som mal tiež asi podobný problém keď som volakedy dávno takéto materiály formátoval- rezal okružnou pílou tuším od Fermu. Na takýchto šajze pílach lieta kotúč oproti základni aj +/- 2 mm .Podľa toho ako pritlačíš. Akonáhle som kúpil Bosch profi ,kde je základňa z hliníkového odliatku, tak rezy išli úplne presne. Tiež používam na dlhé rezy vodováhu + clip svorky kovové. Na ktaršie rezy som používal skracovací uholník. Teraz už mám stolový pílu. Formáty nepodkladám polystyrénom , lebo ten dosť pruží ,ale drevenými latkami.Kotúč mám vysunutý iba cca 1 mm viac než je hrúbka formátu.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Rezanie OSB/preglejky a pod

Příspěvek od Hans »

Já řežu ponorkou na liště. Dřív jsem řezal levným maflem taky podle váhy, kotouč sice nelítal, ale u levných maflů je jiný problém - kotouč není vždy paralelně s boční hranou základny, takže se pak všelijak šprajcuje, vybíhá z řezu nahoru nebo všecko kolem okouše. A samozřejmě vyvozuje síly, jež způsobí, že tu vodováhu nemáte šanci udržet na fleku. Takže první bych zkontroloval tohle.

Něco jako ten Kreg jsem si kdysi koupil a bylo to na nic právě kvůli výše uvedenému. Je potřeba si to proměřit a kdyžtak opravit - u těch levných maflů klidně i ohnutím základnového plechu. Jde totiž o mafly, které jsou určeny spíše k řezání od oka, málokdy podle lišty.


Hans
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Rezanie OSB/preglejky a pod

Příspěvek od Avarax »

Poviem to takto keď to dobre priložím vyhrám sa s tým pripočítam nulu a nejako to pripevním a nedrgnem do toho tak to odrežem dobre

Mám bosch gks 190
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Rezanie OSB/preglejky a pod

Příspěvek od witt »

Dříve jsem mafla "vodil" s pomocí hliníkové lišty profilu L rozměr 60 x 8, tu jsem kotvil starými plochými svěrkami Narex (v podstatě naohýbaná pásovina cca 5 mm). Na výšku to tedy mělo těch 8 mm a pile to nijak nebránilo v pohybu. Nevýhoda ale je, že takto je pila vedená jen z jedné strany a pokud si člověk nedá pozor, tak se s ní dá snadno uhnout - zejména na konci dlouhého řezu, kdy už to tlačíš "prsty před sebou".
Před časem jsem ale přešel na ponornou pilu s vodící lištou a od té doby jsem mafla neměl v ruce.
Ondrakej
Příspěvky: 9
Registrován: 12 bře 2021, 07:03

Re: Rezanie OSB/preglejky a pod

Příspěvek od Ondrakej »

Zdar,

Makita sp6000j a 3x lišta 1,4m se spojkama. Přesné, variabilní.
Taky řezu na polystyrenu. 😉

Ponorná pila je super právě na takové velkoformátové řezání.

Ondra
maty
Příspěvky: 8
Registrován: 09 čer 2016, 18:59

Re: Rezanie OSB/preglejky a pod

Příspěvek od maty »

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 hostů