Sada pro drážkování

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Sada pro drážkování

Příspěvek od jardako »

Ahoj, rád bych si zkusil drážkování na formátovací pile.

Jaký byste doporučili nástroj? Felder prodává toto:
https://cz.feldershop.com/cs/ez-n/Dr-ko ... -oxid.html

Je to poněkud drahé. CMT nabízí toto:
https://www.nastrojebrno.cz/detail/cmt- ... d30-z24-hm

Levnější a více možností.

Je ten Felder o hodně lepší, nebo je CMT celkově lepší volba, případně je nějaká jiná lepší možnost (nebo srovnatelná a levnější)?

Diky.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Sada pro drážkování

Příspěvek od Hans »

No jo, tak zas tady budu řečnit já...

V první řadě záleží na pile. Většina pil osazení sady CMT vůbec neumožňuje. Dále mnoho pil, např. Felder, má na hřídeli dva unašeče, na něž ovšem ona sada není připravena, dado stack je myšlen vyloženě jako téměř volně skládaná sestava, kde kotouče a vnitřní sekáče na sobě drží pouze třením. Větščinou se ty vnitřní sekáče dávají tak, aby měly mezi sebou shodné úhly.

Pokud jde o sadu od Feldera, není to v podstatě nic jiného, než obyčejná stavitelná drážkovací fréza s plochým tělem (většinou bývá tělo vypouklé ven). A tato sada má samozřejmě díry na ty unašeče. Jde opět nasadit jen na několik málo pil a v případě Feldera jen na takovou pilu, jež pro ten účel byla osazena hřídelem za příplatek. Ten hřídel má na sobě distanční kroužek, který se pro nasazení drážkovací frézy sundá.

Teď k frézám samotným - Felder má dvě různé sady podle rozsahu tlouštěk. Asi by stálo za prozkoumání, co nabízí jiní výrobci. Mám ale za to, že jde o žiletkovou frézu, což je pro kvalitu a plynulost řezu výhoda. Nevýhoda je to samozřejmě cenová.

Pokud jde o dado stack, tak ten je sice univerzálnější, ale není to žádný zázrak. Před lety jsem si koupil nějaký mírně lepší dado stack od Freuda a když jsem na něm chtěl drážkovat podélně něco hlubšího, bylo cítit, jak se tomu nechce, jak se to dusí. Je to zkrátka na mělké drážky nejlépe v příčném řezu. Velmi rychle jsem pak přesedlal na spodní frézku a - ano, žiletkovou drážkovací frézu :-) Nicméně drážku v ploše samozřejmě na spodní frézce neuděláte, příp. jen u kraje.

Jinými slovy - drážkovací frézy a dado stack jsou mírně odlišné světy, byť s podobnými výsledky.


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Sada pro drážkování

Příspěvek od jardako »

Díky, Hansi, ještě že Vás tu máme.

Moje pila by měla umět s tou frézou pracovat, tak přemýšlím o variantě 12 - 20 mm. Kdybych někdy potřeboval menší drážky, asi by se daly přijatelně vyřezat např. pilovým kotoučem na několikrát.

No je to drahé, ale třeba to v nějakém hnutí mysli časem koupím. Podle té fotky to vypadá žiletkově ....
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot] a 108 hostů