Zámecký stoleček

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Zámecký stoleček

Příspěvek od jardako »

Ahoj, rekonstruuju teď takový malý stoleček, který vypadá skoro jako ze zámku.
celek 3.jpg
celek 3.jpg (164.96 KiB) Zobrazeno 1103 x
Rád bych si zkusil něco takového vyrobit. Tušíte někdo, jak se něco takového dělá? Vypadá to, jako by to tam byly dva druhy dýhy, ten hraniční ornament a ta kytka něčím nakreslené na tom vnitřním. Čím / jak byste to kreslili? A jak byste řezali tu dýhu? (S tím by se mi asi ale nejspíš nechtělo patlat, nejvíc mne zaujal ten obrázek, vypadá to fakt pěkně, na fotce to tak nevynikne).
kytka 2.jpg
kytka 2.jpg (158.5 KiB) Zobrazeno 1103 x
detail.jpg
detail.jpg (216.51 KiB) Zobrazeno 1103 x
Zespoda má ještě takové lemování, ohýbaná překližka. Jak se to takto ohýbá? Nějakým napařováním?
preklizka.jpg
preklizka.jpg (81.72 KiB) Zobrazeno 1103 x
No a je svrchu celkem poškrábaný. Napadá vás, jak to nejlépe spravit nebo aspoň trochu zamaskovat?
skrabnuti.jpg
skrabnuti.jpg (104.78 KiB) Zobrazeno 1103 x
Díky!
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Zámecký stoleček

Příspěvek od Hans »

Už jsem Vám odepisoval soukromě, ale vidím, že dotazů jste měl více. Tak to napíšu sem, třeba to bude k něčemu dobré i jiným.

Jedná se buď o intarzii nebo o inkrustaci. Protože ale dřevo zespodu je jiné než nahoře, půjde pravděpodobně o intarzii, což je ostatně i snazší technika. Jde ale pořád o titěrnou stolařskou prácičku s dýhami, kterou se zabývali a zabývají zejména tzv. ebenisté.

Dále tipuju, že jde o laťovku opatřenou po obvodu nákližky. Spárovka by se mi zdála vzhledem k nestabilitě na intarzii nevhodná. Tedy tam bude ještě poddýžka.

Ten překližkový lub se dělá tak, že se slepí překližka z jednotlivých vrstev dýhy na kopyto rovnou do daného tvaru. K intarzovanému stolku mi ale přijde trochu vulgární, typicky se to spíše dělalo tak, že se naklížily k sobě kusy dřeva a přetáhlo se to dýhou. Buď je to tam přidělané anebo se jedná o novodobý výrobek. Mám totiž za to, že před rozvojem strojů pro loupanou dýhu a novodobými lepidly byla překližka spíše zřídkavá. Je tedy možné, že i samotná horní deska je překližka a ne laťovka. To by se poznalo po zvuku, jak moc "zvoní."

Nevím, co rozumíte tím kreslením. Já tam žádné kreslení nevidím. Vidím jen klasickou intarzii, tj. vykreslení motivu kombinováním mnoha dílků dřevěných dýh různých odstínů. Tohle se dělá tak, že ty tvary si nakreslíte tužkou na dýhu a pak je něčím vyříznete. U tenké dýhy nožem, jinak lupenkovou pilkou. Pro sesouhlasení tvaru se někdy řežou dvě dýhy naráz, řeže se to pod úhlem, aby se kompenzovala šířka řezu a pak se to sesadí. Prohozením dílků mezi vrstvami pak vzniká obrazec. Zbude u toho materiál pro tzv. druhý plán, který má řeznou spáru naopak širší. Používal se na méně hodnotné a inverzní kresby téhož. Dělaly se i třetí plány, příp. se neřezalo pod úhlem a spára byla rovnou přiznaná.

Jemné škrábance se dají zahladit cidlinou či ručně jemným smirkem, ale pokud jsou hlubší, nic moc s tím asi neuděláte. Když to něčím vyplníte a půjde o příčný škrábanec, bude stejně vidět. Lepší je se s ním asi smířit a akceptovat jako patinu.


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Zámecký stoleček

Příspěvek od jardako »

Díky, Hansi, máte pravdu, já to předtím nezkoumal dost do hloubky a přišlo mi, že něco je nakreslené, ale fakt jsou úplně všechno kousky různé dýhy.

Nevím to jistě, ale ten stoleček bude tak 80 - 100 let starý. Byl různě poškozený, tak ho trochu dávám dohromady.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 111 hostů