Dýha - rekonstrukce starého nábytku

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Dýha - rekonstrukce starého nábytku

Příspěvek od jardako »

Ahoj, potřeboval bych rekonstruovat pár kusů staršího nábytku. Je dýhovaný, ta dýha je (asi) lakovaná.

Máte nějaké pěkné rady ohledně postupu, na co si dát pozor a podobně?

A víte někdo o místě v Praze či blízkém okolí, kam bych mohl přijít s kouskem toho nábytku a vybrat si co nejpodobnější dýhu? Hledal jsem, ale moc nenašel (našel jsem Torapo v Měšicích a tam to mám docela daleko).

Pro ilustraci, tady je pěknější kus:
peknejsi.jpg
peknejsi.jpg (151.81 KiB) Zobrazeno 1686 x
A tady horší:
osklivejsi.jpg
osklivejsi.jpg (138.2 KiB) Zobrazeno 1686 x
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Dýha - rekonstrukce starého nábytku

Příspěvek od witt »

Bych řekl, že "podobná dýha" vznikne až po nějakém namoření.
A co se krývá pod "rekonstrukcí"? Komplet předýhovat? Nebo jen místy doplnit?
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Dýha - rekonstrukce starého nábytku

Příspěvek od jardako »

Vrchní stěnu kompletně předýhovat, na pár místech doplnit / vyměnit kousky. Opravit drobná poškození. Ohledně nátěru si nejsem jist.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Dýha - rekonstrukce starého nábytku

Příspěvek od witt »

Tak to bude slušný projekt :shock:
Při troše šikovnosti se to dá udělat tak, že to vypadá hned po dokončení dobře. Horší už je, aby to vydrželo několik změn vlhkostí vzduchu. Tchán byl zdatný dýhař - amatér. Polepil desítky metrů čtverečních a s odstupem let nezbývá než konstatovat, že se na to měl vykašlat. Je teda fakt, že lis neměl.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Dýha - rekonstrukce starého nábytku

Příspěvek od Hans »

Z těch fotek se druh dřeva asi opravdu moc nepozná. První fotka mi připomíná trochu ořech s černě plněnými póry, ale ta druhá mi zase připomíná "židáky" dubu. Možná by pomohla poněkud komplexnější fotka.

Hlavně na to nejít jakýmkoliv strojním šmirglem. Nejdřív zkusit lihem sundat stávající povrchovku - tím míním opravdu kaluže lihu a drhnout opravdu mokrým hadrem. No a nebo ručně jemným šmirglem nebo ještě líp jemně cidlinou.

Stran lepení - dnes je asi nejjednodušší to hodit do vakuovýho pytle. Jinak se to musí stahovat do takových "mostových" svěrek (nevím, jak se to jmenuje) a přes soustavu roznášecích desek a trámků důkladně stáhnout. Kdysi se prý taky dýhovalo tak, že se to zatížilo plochými pytlemi s pískem, ale to se spíš dělalo pro tvarové dýhování a s klihem, tj. brzo to zatuhlo... No a nebo to udělat trochu schrecklich a použít nějaký kontaktní lepidlo, to by pak mohl stačit rolovací váleček.

U výměny kousků dýhy se asi nevyhnete jejich dobarvení na odstín okolí. To bude chtít trochu trpělivosti. Raději dobarvovat mírně a na víckrát než to zkoušet trefit rovnou. Pokud možno se vyhněte předělům kolmým na vlákna, raději dělejte šikmé hraniční řezy, to se líp ztratí v kresbě.

Tak ať se daří


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Dýha - rekonstrukce starého nábytku

Příspěvek od jardako »

Díky za rady ... no jako wittův tchán bych dopadnout nechtěl.

Mně šlo o to, jestli někdo neznáte dobrého výrobce / prodejce dýh někde v Praze či u Prahy ... je mi jasné, že na dálku se to špatně trefuje, hodlal jsem vzít jeden šuplík a vypravit se tam s ním.
Ale teď přemýšlím, jestli to fakt jen nezbrousit (tu jednu poškozenou stěnu) a natřít ... Lakostan místo lihu byste Hansi nepoužil?
A zbytek jen trochu pošolíchat.

O těch vakuových pytlích slyším poprvé ... to jsou nějaké speciální pro tyto účely?
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Dýha - rekonstrukce starého nábytku

Příspěvek od witt »

Tohle bych Lakostanem nedělal, protože se to s tou dýhnou nedá opláchnout vodou, to jde jen u masivu. Zkusil bych to oškrábat, buď cidlinou nebo kouskem skla. Staré laky jsou docela dobře. Osobně to dělám raději sklem, protože se nemusí řešit broušení. Mám tabuli ze starého okna a z ní si řežu obdélníčky cca 3 x 4 cm. Teď jsem zrovna o víkendu škrábal starý stůl. Kupodivu jsem se u toho ještě nikdy neříznul.

Ten vakuobý systém prodává např. UniMax - je to takový igelitový "rukáv", k tomu se připojí podtlaková jednotka. Není to ani moc drahé. Samozřejmě to zanamená skříň rozebrat na prvočinitele.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Dýha - rekonstrukce starého nábytku

Příspěvek od jardako »

Oki, díky, zkusím to teda nějak jemně obrousit / oškrábat.
Rozložení na prvočinitele by ta skříňka asi nepřežila (resp. byla by to šílená práce), je docela stará a slepená.

Napadá vás někoho nějaký nátěr (mořidlo, olej, lak, cokoli), které by tu špatnou stěnu barevně přiblížilo té dobré?

Přikládám ještě jeden obrázek:
skrinka.jpg
skrinka.jpg (49.36 KiB) Zobrazeno 1507 x
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Dýha - rekonstrukce starého nábytku

Příspěvek od Hans »

Mně ten detail té horší části pořád nějak nesedí s detailem té zachovalé. Má jinou texturu. Na té poslední fotce mi to připadá jako letitej ořech, on časem vlivem UV záření zmedovatí. Což ale nemusí platit pro tu horší část, pokud to není ořech.

Asi bych tu horší část nejdřív očistil nebo oškrábal a až podle takhle získanýho odstínu bych řešil, co dál. Myslím, že např. Osmo dělá nějaké ty olejovosky s odstínem. Můžete pak zkusit natřít nějakou plochu, která není vidět, a podle toho se dál orientovat.


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Dýha - rekonstrukce starého nábytku

Příspěvek od jardako »

Ta poškozená část je vrchní deska. Je tam taky dýha, ale netuším, zda jiný druh. Je to hodně poškozené, jako kdyby na tom měli kytky a často to prolévali, nebo tak něco ...

Nějak to zkusím, jak říkáte, díky
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů