Běl modřín

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Běl modřín

Příspěvek od ivoch »

Dobré ráno,

chystám se dělat zahradní palubkový plot z modřínu a řeším, zda mohu nechat na dřevu bělovou část. Nejde mi tak ani o kresbu dřeva, ale o jeho trvanlivost. Moc jsem o bělu nezjistil, zda je stejně trvanlivé jako dřevo pod ním a zda jej tedy na plot mohu nechat, aby dříve neshnilo.
witt
Příspěvky: 239
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Běl modřín

Příspěvek od witt »

U plotu bych tohle obecně moc neřešil, když se na začátku dobře ošetří, tak vydrží desítky let. Když se něco prohne, tak se zpravidla nic nestane.
Běl je teoreticky měkčí "živé" dřevo, ale není to něco, co by se mělo automaticky vyřezávat kvůli nějaké závadnosti či zhoršení vlastností.
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Běl modřín

Příspěvek od Modřín »

Záleží jak se k tomu plotu bude přistupovat. Pokud se to natře nějakým proti plísňovým a proti všechno nátěrem a mám náladu to v patřičných intervalech opakovat, tak je vlastně jedno, z čeho ten plot udělám a nevadí mi, že běl modřínu má trvanlivost jako smrk. Bez ošetření rychle zmodrá, roste na tom paleta barev. Pokud to chci nechat jen tak, nebo třeba opálit, případně natřít jen olejem, tak bych určitě na dešti tu běl nenechával.
witt
Příspěvky: 239
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Běl modřín

Příspěvek od witt »

Ono samozřejmě záleží, jak to má vypadat. Jestli to má být "rize přírodní", "rádoby přírodní" nebo spíše umělé. To probarvování běle (způsobené nedřevokaznými houbani) je přírodní vlastnost dřeva a je to "estetická" záležitost, nikoliv funkční.
Snížení životnosti na úroveň smrku, je určitě zajímavý postřeh. Nadruhou stranu mám vlastní zkušenost se smrkovými plaňkami - navíc z nesušeného stavebního dřeva (řezané, nehoblované), které bez jakéhokoliv ošetření vydržely 20 let (svislé umístění a nestály na zemi). Po té době byly povrchově rozpraskané, zašedlé, porostlé řasou a lyšejníky, ale stále měly základní pevnost - jádro plaňky bylo na řezu zdravé, po vykartáčování z toho byl nádherný materiál.
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Běl modřín

Příspěvek od Modřín »

No samozřejmě záleží i na tom, jak je zrovna to konkrétní dřevo rostlé. Taky sem viděl krásně hustě rostlý smrk, který by určitě vydržel mnohem delší dobu, než by kdo čekal. Vliv má i to konkrétní místo, z jakého směru prší, jak rychle to pak uschne, jestli tam má voda kde stát a tak podobně.

Osobně ale modřín používám tam, kde je dřevo vystaveno povětrnostním vlivům. Zásadně nepoužívám žádné konzervační nátěry, takže se snažím používat dřevo, které vydrží samo o sobě. Pak stojí za to, se s tím modřínem tahat a něco z něj dělat. Ono se s ním taky uplně dobře nepracuje. Přeci jen je to často hodně tvrdé dřevo a myslím, že jakmile se z něj dělají nějaké složitější a tenčí věci, tak je třeba myslet na to, co to bude dělat, až to bude schnout. To určitě platí pro veškeré dřevo, ale některý modřín hodně praská a bortí se.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Běl modřín

Příspěvek od ivoch »

Chlapi díky za názory. Nějaký běl mi tam zůstane, Nechám ho tedy tam. Jinak mám ten modřín ze sušky. Sice už zase nějakou vlhkost natáhl, ale měřil jsem ho na fošni na řezu a má 10% vlhkosti. Prvně ho napustím proti škůdcům a houbám a pak natřu olejovou lazurou Colorlak.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů