Pásová pila

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Pásová pila

Příspěvek od witt »

V tématu o přímočaré pila mi Hans připomněl mého dalšího "brouka v hlavě" a abych neřešil dvě různé věci v jednom vlákně, zakládám téma nové - o pásové pile. Nikdy jsem ji nevlastnil a nikdy jsem na ni ani neřezal. A strašně hlouho jsme žil v přesvědčení, že to je jen lepší nástroj na vyřezávání křivek, což téměř nepotřebuji. Teď si ale říkám, jestli by se na tom náhodou nedaly rychle a efektivně dělat čepy a rozpory. Vím, že na Youtube pár takových videí je, ale z toho se moc nepozná, jak je to přesné. Nemáte s tím někdo zkušenost? Dá se s tím s pomocí bočního pravítka řezat opravdu rovně? Nebo to má tendenci někam ujíždět.

Nyní dělám čep naplocho na frézce a rozpor bastlím všelijak - nastojato na cirkulárce, ručně, případně si pomůžu dlabem. Velkou frézu na to nemám.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pásová pila

Příspěvek od Hans »

Chvíli jsem s odpovědí počkal, někdy už si tu připadám jak dědeček hříbeček, co se vyjadřuje ke všemu :-) Nicméně se teda vyjevím.

Já bych se do toho asi na zaručeně rovný řezy moc nehrnul. Ono je to tak, že novej pás řeže hezky rovně, ale postupně se tupí/otlačí o pásovnice, většinou tak činí asymetricky a pak má tendenci zabíhat. Někdy se to dá kompenzovat tak, že se do řezu jede našikmo, ale to jde jen v omezené míře. Problém je, že tahle vada přichází postupně a člověk si jí může všimnout až když je uhnutej o pár mm.

Pilovej pás nevydrží ani zdaleka to, co cirkule s SK plátkama. Stačí nařezat pár švarten a pás může být k nepotřebě. Koupit se dá sice leccos, ale už to něco stojí a obecně řezný nástroje do pásovky jsou poněkud pozadu za cirkulema. Například stelitovaný pásy (měkčí obdoba SK) už jsou třeba za desítku.

Dokážu si představit mít pásovku s běžným pásem jen na občasnou práci. Pod nějakou větší zátěží to znamená pořád měnit pásy. Pásovka zkrátka vyžaduje víc péče než cirkule, aby chodila dobře. Za mě - co jde, vždycky radši říznu na cirkuli.


Hans
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Pásová pila

Příspěvek od witt »

Dík moc, To jsou velmi cenné postřehy. Uvažoval jsem o ní vlastně jen kvůli tomu čepování. Takže moc by toho nenařezala, ale pak je otázka, jestli do ní má smysl investovat.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pásová pila

Příspěvek od Hans »

Mně se zdá, že v amerických videích, kde formátky moc nefrčí, se jim na pásovce líp omítá, protože nemusí hned na začátku trefovat směr. A když už to v dílně mají a udržují v chodu, tak na tom občas říznou i nějaký ty čepy nebo cinky.

Oproti tomu v evropských videích, kde má autor formátku, jsem pásovku viděl málokdy. Leda když je zaměřenej na výrobu "křivkovitýho" nábytku.


Hans
Danidos
Příspěvky: 16
Registrován: 05 říj 2021, 20:53

Re: Pásová pila

Příspěvek od Danidos »

Z odpovědí prolematiku pásových pil chápu. Nicméně nějakou si pořídit chci. Určitě neuvažuji o pole z Lidlu (proti jejich zboží nic nemám, nějaké vrtačky a pod. od nich mám), ale nechci a ani nemohu koupit třeba 150 kg Lagunu (byť je moc pěkná a jejich desichn se mi vyloženě líbí).

Nemám moc místa a do dílny musím po dost příkrých schodech, takže už jen dostat tam takovou pilu je nemožné.

Zvažuji tedy něco v kategorii Scheppach HMS 261, max Scheppach Basa 3, Record Power SABRE250, Record Power BS300 Premium.
Přijde mi že jsou téměř shodné, ale RP vypadá jako potuněný Scheppach. Nestojí o moc víc (i když mi to designem připadá jak nějaká myslivecká pila), ale vyplatí se připlácet (otatně Scheppach taky designem nic moc)?

Nemá tady někdo osobní zkušenosti s těmito? Popřípadě s jinými v této kategorii?

(malá pozn.: Chápu že u strojů je vzhled druhořadý, prioritou je kvalita, ale chci z toho mít taky trochu radost, že...)
:-))
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů