Věšáková stěna

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Hectorek
Příspěvky: 5
Registrován: 04 dub 2021, 19:31

Věšáková stěna

Příspěvek od Hectorek »

Ahoj,

nějakou dobu už to tady pročítám a koukám, že je tu spousta lidí co jsou (nebo byli) v podobné situaci jako já. K práci se dřevem jsem se dostal po vyzkoušení mnoha různých způsobů odreagování se od psychicky náročného zaměstnání. Uvidíme jak dlouho mě to bude bavit, ale zatím jsem nadšený! Loni jsme dostavěli barák (takže spousta dodělávek), doma mám jednoho kojence a jedno batole a v práci běžně 80 hodin přesčasů za měsíc, takže volného času mám jen pramálo...ale já nikam nespěchám. Zkušenosti se dřevem mám prakticky nulové, omlouvám se za triviální dotazy, ale snažím se načíst z internetu co se dá :). Povedlo se mi obsadit garáž dřív, než jsme tam stihli zaparkovat auto, takže trochu prostoru mám, ale není to žádná hala. Než jsme začli stavět, tak mě ani ve snu nenapadlo, že mě chytí taková činnost. Nějak se tam holt vmáčknu. Počáteční vybavení také nula, nakoupil jsem tedy nějaké přístrojové a nástrojové základy a teď se snažím už jen dokupovat, co zrovna budu potřebovat. Nemám problém s nákupem kvalitnějšího nářadí, ale milionář nejsem. Samozřejmě počítám s tím, že se mi ta investice (finančně) nikdy nevrátí, ale existují i dražší koníčky. Abych poprvé zahřál pilu a naučil se používat kolíkovací přípravky, začal jsem tím, že si postavím nějaký "nábytek" a police do dílny. Zjistil jsem, že OSB není úplně ideální materiál na truhlařinu :D, ale chybami se člověk učí! Chtěl bych se tedy posunout o kousek dál a ke slovu přichází první dotazy...

Vymyslel jsem si, že postavím do šatny stěnu s věšáky a policemi. Zatím mám v hlavě takovýto koncept. Jednoduchá konstrukce. Na dlouhou spodní polici přijde ještě nějaká forma podpěry, ale obecně od polic neočekávám extrémní nosnost. Stěna s oknem je samozřejmě venkovní, stěna s dveřmi interiérová :
věšáky.jpg
věšáky.jpg (109.19 KiB) Zobrazeno 1696 x
1) mám představu, že bych koupil větší formát 18mm smrkové spárovky, kterou bych naporcoval a sestavil tu stěnu jak z lamina. Můžu to tak udělat?Nebo se to bude moc kroutit? Resp. jak tomu předejít?

2) jak byste to uchytili ke zdi? vrutem + hmoždinkou a nějak zamaskovat, nebo existuje na to nějaký inteligentnější zavěšovací způsob?

3) je to poměrně velká plocha, nebude ta zeď pod tím nějak trpět (např. plesnivět)?

Varoval jsem před hloupými dotazy :D ale předem díky za rady!

Tomáš
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Věšáková stěna

Příspěvek od jbubik »

Ad 2: tohle jsem řešil u podobné stěny se zrcadlem, protože od doby hmoždinek mi standardním uchycením na skobu úplně rovina nejde (jo, kdepak jsou doby špalíků, kde si člověk skobičku zašrouboval podle vodováhy s milimetrovou přesností ;) )
Nakonec jsem použil rektifikační kování Camar - je potřeba dolní s perem a horní rektifikační, rovinu seřídíte naprosto přesně. Deska neleží přímo na stěně, takže se vyrovnají i nerovnosti stěny a stěna dýchá.
VIz https://drevotrust.cz/cs/zadovy-panel/A3q
Stránky výrobce: https://www.camar.it/prodotti_scheda.ph ... 000&id=162.
Je tam i video co s tím
witt
Příspěvky: 238
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Věšáková stěna

Příspěvek od witt »

ad 1) Kroutit by se to nemělo, protože to dole podrží ta police a nahoře to bude přidělané ke zdi. Jen se mi zdá, že to je dost velké, respektive, že takhle široká spárovka z jednoho kusu nebude k dispozici.

ad 2) Vrut a hmoždinka je tekové nejlevnější a přitom funkční řešení, jen se to v tomhle rozměru bude pěkně blbě věšet.

ad 3) Ta stěna za tím je obvodová? Pokud ano, tak plesnivění se odvíjí od kvality stavby, respektive provedení izolace. Dům je zděný + vata/polystyren? Věšáková stěna se dá také umístit na distanční špalíky (zároveň se tím zjednoduší věšení), takže mezi zdí a věšáky zůstane mezera.

Jinak ta police by tam měla držet i bez opory, jen se obávám, že si na ni dřív či později někdo sedne :-) Je strašně nízko a přímo k tomu svádí
Hectorek
Příspěvky: 5
Registrován: 04 dub 2021, 19:31

Re: Věšáková stěna

Příspěvek od Hectorek »

Díky za postřehy.

Dům je zděný z 50cm broušené cihly, tedy bez nutnosti zateplení. Zeď s věšákovou stěnou je ale interiérová, tak to snad nebude zlobit.
Tak nějak jsem předpokládal, že to stejně bude ze dvou částí, hlavně kvůli manipulaci.
To kování vypadá zajímavě, podívám se na to. Jen se to dost prodraží, když to bude celý ze dvou částí a na každou přijdou 4 závěsy + lišty :)
Ještě mě napadlo pověsit to na french cleat. Akorát by to celé dost nabylo na objemu, kdyby byl taky z 18mm.
Na spodní polici bude velký nápis NESEDAT! :D
MilanK
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2020, 09:57

Re: Věšáková stěna

Příspěvek od MilanK »

S přiděláním ti neporadím, ale protože se budeme také stěhovat a kromě rekonstrukce přemýšlím i o nábytku, rozmístění atd. tak uvažuji právě do předsíně o něčem hodně podobném, designera se mi nechce platit a tak hledám nápady všude možně.
Co budeš mít pod tou stěnou dole, nechceš tam mít nic kvůli robotickému vysavači (také i jemu se snažím byt trošku přizpůsobit) nebo tam budou boty?
Já uvažuji, že bych tu stěnu měl až na zem a ta spodní police by byla právě lavice na sezení a pod ní botník.
Hectorek
Příspěvky: 5
Registrován: 04 dub 2021, 19:31

Re: Věšáková stěna

Příspěvek od Hectorek »

Tak koukám, že máme dost podobné cíle :D Představa je taková, že tam nebude nic, aby měl robot méně práce, ale ze zkušenosti trochu počítám i s variantou, že se tam časem budou hromadit boty :D
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 9 hostů