Hoblování do luku (hoblovka)

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
misulda8
Příspěvky: 3
Registrován: 30 bře 2021, 13:49

Hoblování do luku (hoblovka)

Příspěvek od misulda8 »

Zdravím,
poprosím zde o radu, protože už nevím. Když srovnávám užší stranu obrobku podle vodící lišty, abych udělal pravý úhel na spárovku, tak mi tu dělá do luku. Tzn. že u prostřed mi to vezme víc a po stranách míň. Poznám to jen, když to přiložím k vodováze - uprostřed to prosvítá. Když takhle přiložme dvě desky k sově, tak skrze to vidím a je to horkotěžko klížitelné.
Nože jsem seřizoval, tak aby se pravítko položené na pevný stůl pomocí pootočení nožů pohlo o 5mm. Zkoušel jsem i víc nebo méně nebo úplně srovnat s pevným stolem. Nic problém neřešilo - pořád stejné.
Mám Scheppach, vím, že to je nic moc stroj, ale ikdyž bych to měl vyhodit, tak by mě zajímalo, proč to dělá.

Ještě dotaz, proč se nože neseřizují do roviny s pevným stolem?

Předem díky za odpověď.
Michal
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hoblování do luku (hoblovka)

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

tohle může být způsobeno i tím, že stoly nejsou vůči sobě paralelní. Zkuste s tím vstupním stolem vyjet nahoru a dát rovné pravítko přes oba stoly. Je možné, že budou tvořit kopec, což může, ale nemusí být seřiditelné. V této souvislosti je pak také důležité jak navádíte materiál. Neberte to prosím tak, že bych Vás podceňoval, ale bohužel i u tzv. profíků je druhdy k vidění nelogický postup, kdy materiál tlačí celou dobu po vstupním stole. To je ale špatně, protože pak nemá seřízení výstupního stolu moc efekt. Správný postup je ten, že jakmile jste za válcem, přehmátnete a materiál držíte přitisknutý právě na tento výstupní stůl.

Co se týče oběžné kružnice nožů - měla by být o chlup výše než výstupní stůl proto, že obecně žádné ostří nevniká do materiálu bez odporu. Potřebujete tedy vyvinout nožem na dřevo dostatečný tlak na to, aby se porušila pevnost povrchu a nůž začal opravdu řezat. Podobný efekt můžete pozorovat např. i u ručních hoblíků - tam by se mohlo zdát, že když želízko byť jen kousek trčí z těla, musí nutně ubírat materiál. Jenže nemusí - tlak ostří na dřevo je u malých vyložení nízký a proto takový hoblík po rovném dřevě jezdí, aniž by se do něj zakousl. Dále platí, že sílá potřebná pro vnik ostří do materiálu roste s jeho opotřebením - takže je běžné, že hoblovka čím je tupější, tím víc hobluje "do pupku." Záleží samozřejmě i na druhu dřeva, průměru hoblovacího válce atd.

Jinak nevím, co máte za Scheppach, kdysi jsem zahlídl i původní stroje této značky a nemusí to být nutně špatně. Než ho tedy zahodíte, zkuste mu ještě věnovat trochu péče ;-)

Ještě snad mírný komentář k prohnutým lamelám spárovky - někdy, když máte dřevo ještě ne dokonale suché (napoř. vzduchosuché), doporučovalo se klížit k sobě lamely právě s mírně propadlým středem. Když pak spárovka vysychá, činí tak nejdřív od konců a předejde se tak výsušným trhlinám. Ale to jen pro info, osobně jsem ještě neměl potřebu to takhle dělat.

Ať se daří.


Hans
misulda8
Příspěvky: 3
Registrován: 30 bře 2021, 13:49

Re: Hoblování do luku (hoblovka)

Příspěvek od misulda8 »

Děkuji mnohokrát za detailní odpověď.

Přemýšlel jsem o tom přítlaku na pevný stůl. Dělal jsem to tak, ale ne dostatečně. Už se to povedlo vychytat. Na začátku najíždím na nože docela lehce a pak musím od půlky obrobek tlačit dostatečně na válec s noži aby úběr byl stálý. Není to asi standardní postup, ale funguje a pomohlo mi to. Přibylo pár šedivých vlasů, ale už je to zase radost.

Ještě jednou děkuji a ať se daří.

Michal
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hoblování do luku (hoblovka)

Příspěvek od Hans »

Jsem rád, že už se Vám daří, ale z toho, že musíte poněkud víc tlačit na válec, mi vyplývají dvě relativně nebezpečné věci:
- kudly jsou tupé, Vy na to tlačíte, narazíte na suk, válec Vám prkno sebere z rukou a Vy budete tlačit najednou přímo na válec; tupé kudly jsou dost nebezpečná věc, Váš ruční posuv pak přímo soupeří se silou motoru, což nemůžete vyhrát, bacha na to,
- vůle v ložiskách - pokud při plném kontaktu prkna s výstupním stolem hobluje válec různě, může to být právě proto, že poskakuje v ložiskách.

Obecně by hoblovka správně seřízená s dostatečně ostrými noži neměla při hoblování vyžadovat nějakou extrémní sílu na přítlak ani na posuv a hoblování by mělo probíhat víceméně bez větších vibrací a nadskakování prkna. Pokud musíte někde na něco příliš tlačit, je třeba zpozornět.

Ale chápu, že míra přítlaku je subjektivní věc a tak vůbec nemusí jít o problém a pokud nemáte zkušenost s dobrým a vyštelovaným strojem, nemáte možnost porovnávat.

Ještě mne napadá, že máte válec proti zadnímu stolu možná pořád příliš nízko. Ono se sice říká 5 mm, ale to je taková dost neexaktní míra. Záležří na průměru válce povrchu těch latěk atd. Nakonec to stejně musíte vyštelovat tak, že budete zkoušet.


Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů