Lepení podstupnic

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
atrani
Příspěvky: 8
Registrován: 06 bře 2018, 09:05

Lepení podstupnic

Příspěvek od atrani »

Ahojte, rekonstruují dřevěné obložení betonových schodů. Podschodnice mají pero a schodnice drážky. Schodnici spojím vždy s horní podschodnicí na vruty skrytými spoji. Schodnice budu lepit Ponal Statik přímo na schody.

A teď k otázce, zda do drážky horního schodu a spodního podstupně dát jen univerzální silikon nebo to lepit D3 lepidlem? Pera na podschodnicích jsou v horším stavu po demontáži, drží v drážce, ale je to na volno.
atrani
Příspěvky: 8
Registrován: 06 bře 2018, 09:05

Re: Lepení podstupnic

Příspěvek od atrani »

Fotky z mezibroušení pro ukázku drážky, teoreticky by se to díky tomu Ponal Statik nemělo vůbec hýbat, ale nechci, aby ten horní spoj vrzal.
IMG_20210311_173427.jpg
IMG_20210311_173427.jpg (48.36 KiB) Zobrazeno 2340 x
IMG_20210311_172701.jpg
IMG_20210311_172701.jpg (200.36 KiB) Zobrazeno 2340 x
Uživatelský avatar
Hoblinykolem
Příspěvky: 2
Registrován: 05 říj 2020, 10:14
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení podstupnic

Příspěvek od Hoblinykolem »

Ahoj, podstupně se nelepí, aby bylo umožněno dřevu pracovat. Jinak u dřevěných schodů nelze nikdy vrzání úplně zabránit.
atrani
Příspěvky: 8
Registrován: 06 bře 2018, 09:05

Re: Lepení podstupnic

Příspěvek od atrani »

Takže ten univerzální silikon nebo nějaký pu tmel (př. https://www.denbraven.cz/produkt/pu-50- ... novy-tmel/) do horní drážky?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Lepení podstupnic

Příspěvek od Hans »

V létě budu řešit něco podobného, také schody, akorát že zapouštění stupňů do schodnic. Zatím nejzajímavější recept na vrzání, co jsem slyšel, byl o silikonovém lůžku. Tj. tam, kde se dva dílce stýkají a při chůzi by se vlivem průhybu mohly o sebe třít a vrzat, se mezi ty dílce nanese silikon, příp. něco jiného trvale pružného. Ve Vašem případě by se to důkladně namazalo na vnitřní stěny drážky, pak obdobně na vnější pera a snad by to mohlo zabrat. Zda to ale pomůže najisto potvrdit nemůžu.

Pokud jde o klasické D4 PU lepidlo, nevím, jak moc je pružné, zdá se mi příliš tuhé a křehké. Ale třeba PU tmel pro lepení parket pružný je, i ten tmel na odkazu vypadá slibně. Ten silikon mi přijde také vhodný, příp. i nějaký ten MS polymer (mamut aj.)

Hans
atrani
Příspěvky: 8
Registrován: 06 bře 2018, 09:05

Re: Lepení podstupnic

Příspěvek od atrani »

Hans: děkuji za odpověď, přesně tohle jsem potřeboval slyšet a potvrdilo to moji myšlenku, že pokud je podschodnice dole pevně fixována vruty (možná i D3 Titebond lepidlo dám), tak navrchu to chce pružný spoj. Všude se uvádí jen silikon, ale nikdo nechce říct jaký :). V DenBraven mně právě doporučili tmel z odkazu (bohužel zároveň s D4 lepidlem, takže mně moc nepomohli).
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Lepení podstupnic

Příspěvek od Hans »

Jo moment, tak to mně prve nějak uniklo, že to dole chcete přidělávat napevno. Ale vidím, že jste to psal, moje chyba. Potom by se hodilo, aby to lůžko nahoře nebylo moc těsné a pružnost silikonu se uplatnila. Když to bude těsné, bude ten silikon držet podobně dobře jako klasické lepidlo na dřevo, což by bylo špatně a mohlo by to prasknout.

Hans
Squit
Příspěvky: 28
Registrován: 16 úno 2021, 21:15

Re: Lepení podstupnic

Příspěvek od Squit »

schody budou vždycky trochu praskat při chození, tomu se nikdy úplně nezabrání. když budeš spodek podstupně chytat do schodu napevno, tak nahoře ve stupni udělam tu drážku třeba o 1mm širší a o 1-2 hlubší než je pero na podstupni. tim jak to jde takle navolno tak to nemá tak tendenci vrzat. A ještě tu hranu pera namažu tvrdym mejdlem(klasickym jelenem). Důležitý při montáži je ty schody namontovat tak aby to pero nahoře sedělo v té drážce úplně a nebyla tam výšková vůle. Prostě při šlápnutí na horní schod aby nebyla výšková vůle a neprohnul se směrem dolu, tím dojde k tomu křupavému zvuku.
atrani
Příspěvky: 8
Registrován: 06 bře 2018, 09:05

Re: Lepení podstupnic

Příspěvek od atrani »

Tak to je vše v pořádku, protože pera jsou o chlup nižší i užší, kvůli domontáži, broušení zbytků lepidla a někde jsem je dělal úplně znovu. Takže ten tmel tam bude mít místo na pružení.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů