Vakuová krabička na natírací houbu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Vakuová krabička na natírací houbu

Příspěvek od jardako »

Ahoj,

používám tohle:
https://www.festool.cz/produkty/le%C5%A ... t-hd-0,3-l

Natírá se s tím pěkně, jenže je k tomu jen taková plechová krabička a v té se použitá houbička, nasáklá olejem, tak za 1 - 3 dny zkazí. Nepoužíváte někdo pro podobné účely nějakou vakuuovou krabičku a existuje nějaká lepší / robustnější / spolehlivější než takové ty krabičky na jídlo?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vakuová krabička na natírací houbu

Příspěvek od Hans »

Zkoušel jste tu houbovou část nejdřív obalit sáčkem od rohlíků? Takhle se běžně skladují štětce. Bude ale asi lepší houbičku nechat víc nacucanou. Když ji příliš vymačkáte, natáhnete si do houby vzduch, čímž pomáháte polymeraci oleje.

Pokud jde o vakuum, nemůže být o něm řeči, běžnými prostředky uděláte jen velice mírný podtlak. Koncentraci kyslíku významně nesnížíte. Pokud byste se chtěl vydat touto cestou, potom by dávalo větší smysl ukládat houbičku do prostoru vždy propláchnutého nějakým, řekněme, netečným plynem. Nebo zkrátka nějakým, který se narozdíl od vzduchu neúčastní polymerace toho oleje.

Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Vakuová krabička na natírací houbu

Příspěvek od jardako »

Díky, no a existuje něco takového reálně použitelného? (s tím plynem)

Pokud jde o pytlík, četl jsem někde na webu, že tím se život houbičky prodlouží max. na několik málo týdnů, ale pak stejně zemře
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Vakuová krabička na natírací houbu

Příspěvek od Modřín »

Se omlouvám za nejapný dotaz, ale to se nebojíte že Vám ten polymerující olej za těchto podmínek chytne? Já to tedy dělám hadrem a pak ho hodim do krbu, ale zavřít to někam, kde se může akumulovat teplo, bych asi nezkoušel. Nebo používáte výhradně nějaký nehořlavý vychytaný oleje od festoolu?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vakuová krabička na natírací houbu

Příspěvek od Hans »

Festool dodává jakýsi olej, který prý není nejhorší, ale nikdo neví, co je to vlastně zač. Nicméně bych se divil, kdyby to nemělo základ lněnou fermež jako většina ostatních. Ostatně to je jedno - vysychavý olej to bude každopádně a tím je problematika určená.

Taky spíš hážu hadr rovnou do kamen. Případně v létě ven na rozpálenou dlažbu, ať to tam dopolymeruje a je pokoj. Když používám houbu, tak jen menší kousek a s ním naložím podobně. Samozřejmě ho pak ale nepálím. Zbyly mi kilometry límců z montáže střešních oken, je to takovej fajnovej molitan... vydrží mi to ještě roky :-)

Ad týdny - to je prostě problém, vy od toho oleje valstně jednou chcete, aby zpolymeroval (po nanesení) a jindy, aby si to odpustil (uskladnění houbičky.) S tou houbičkou předtím pracujete na vzduchu a ať ji pak uložíte sebelíp, nezabráníte tomu, že už tam ten vzduch máte. Ať už přímo jako bubliny v té houbičce nebo difundovaný do oleje. Odstranit jej nelze žádným běžně přijatelným způsobem.

Podle mě to nemá praktické řešení jiné, než buď houbičku pak holt zahodit anebo ji co nejlíp vymýt ředidlem a doufat, že vydrží o trochu dýl. Jenže pak stejně na povrchu získá takovou škrabkavou krustu, no... nevím. Festool k tomu nic neříká?


Hans
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Vakuová krabička na natírací houbu

Příspěvek od jbubik »

Festool k tomu říká: "S použitou houbičkou lze skladovat v krabici max. tři dny."
Strana 42 návodu
Takže pak vyměnit houbičku. Inu, když se napouští s Festoolem, holt se člověk musí smířit s náklady :D
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Vakuová krabička na natírací houbu

Příspěvek od jardako »

Festool to neřeší, rád vám prodá novou houbičku. Kdyby stála 10 korun, je to jedno, ale ona stojí stovku. K tomu zelené a bílé rouno.

Co třeba ponořit houbičku do oleje :-) Nebo ji za těch 10 korun začnou prodávat nějací Čínani.

Ale ten proces je pěkný a člověk z něj má dobrý pocit, i z výsledku. Na šudlání hadrem se mi přejít nechce, ale pravda je, že s ním nemám zkušenosti, tak třeba je to taky super proces a výsledek srovnatelný ...
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vakuová krabička na natírací houbu

Příspěvek od Hans »

Hledáte bonus tam, kde není. Festool olej je prostě jen olej s nálepkou Festool, stejně jako houbička Festool je jen houbička s nálepkou Festool. Festool nevynalezl olej ani houbičku :-)

Olej napatláte čímkoliv, štětcem, houbičkou nebo jiným kusem molitanu, hadrem, holou rukou... Jde jen o to nenechat tam příliš velkou, ale ani příliš "suchou" kaluž. Stejně pak za čtvrt hodiny vezmete to zelený houno a rozleštíte to, abyste zaplnil póry či co. Tak je myslím zřejmý, že způsob nanesení je buřt - a zvorat to můžete klidně i se značkovou houbičkou ;-)

Výsledek srovnatelný samozřejmě je, dokonce i když to tam natřete medvídkem Mr. Beana. Úkolem houbičky je olej rozetřít. Nic, opravdu nic dalšího nedělá. To spíš to rozlešťovací houno, který je mírně abrazivní.


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Vakuová krabička na natírací houbu

Příspěvek od jardako »

No ano, nemyslím že to je speciální houbička. Ale je přidělaná na té láhvičce a pěkně se s tím pracuje, výsledek je celkově skvělý. Skvělost je dána tím rozleštěním a finálním leštěním, samozřejmě že né houbičkou, ta je jen příjemná. Kvalitu oleje neumím posoudit, ale působí velmi dobře.

Např. štětcem by to ale dle mne šlo mnohem hůř. Hadr jsem nezkoušel - musí být něčím speciální?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vakuová krabička na natírací houbu

Příspěvek od Hans »

Myslím, že tady platí obecné zásady - nesmí to pouštět chlupy (u rozleštění nevadí, jinde ano), nesmí to špinit, musí to být pro olej/barvu nasákavé. Osobně používám běžné hadry z domácnosti - stará prostěradla, trika atd.

Žádný hadr nepoužívám dvakrát - pro úplnost.


Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů