Kotouč 300mm pro Felder

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Kotouč 300mm pro Felder

Příspěvek od jardako »

Ahoj, jaký kotouč / kotouče o průměru 300mm byste doporučili pro formátku Felder?
Případně i kotouč na předřez.

Díky
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kotouč 300mm pro Felder

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

čistě prakticky - Felder stroje jsou odnepaměti dělaný na 315ky. Tím se celkem zužuje výběr :-D Můžete tam dát klidně 300 mm, já to tak mám, ale příště už bych si radši koupil tu 315ku. Občas těch pár milimetrů prořezu schází.

Když už je o tom řeč - přihodím otázku sám za sebe, protože se toho také týká. Tyhle 315ky dodává samozřejmě sám Felder, možná i další výrobci, ale zeptám se - máte někdo zkušenost s Felder kotoučema? Jde mi hlavně o rozmítací kotouče.


Dík

Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Kotouč 300mm pro Felder

Příspěvek od jardako »

Hm, zajímavé, Felder ve specifikaci píše toto:

"Nezávislá předřezová jednotka, elektromotor 1x 230 V; Ø 100 mm s hlavním pilovým kotoučem Ø 300 mm"

A jaké teda kotouče máte rád Vy, Hansi?

Update: Dává smysl toto, nebo je to blbost?
https://cz.feldershop.com/cs/ez-n/Pilov ... gorie.html
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kotouč 300mm pro Felder

Příspěvek od Hans »

Pro řezání lamina to má asi Felder vymyšleno jinak, možná se tam ta 315ka pak nevleze. Těžko říct.

Já na ty kotouče zase takový machr nejsem. Kdysi jsem si z vlasteneckých důvodů kupoval jen Pilanu, no a ono to tak nějak řeže... a dokud to řeže, nechci moc hromadit další, protože příčný řezy dává Pilana bez problému a u těch podélných používám ten jejich "hoblovací" zub (označení KXZ). Pilana tvrdí, že to zanechá krásný, čistý povrch. No, ujde to - ale že by to už nevyžadovalo další péči, jak oni tvrdí, to bych zas tak neřekl - jak kdy. Je třeba zajistit velmi plynulý a přesný posuv, nejlíp upnout dřevo na formátovací stůl, tlačit stálou silou a mít rovnoměrně husté dřevo. Jinak teda musel jsem jim ho zprvu dát zpátky přetužit, jinak příliš rád vibroval a otiskoval stranově zuby celkem hluboko do dřeva. Nevím - možná jsem dostal pondělní kus a možná i proto nedosahuju inzerovaných výsledků ani po přetužení. Nicméně za výrobek se postavili a snažili se to dát do pořádku. Což se cení.

Na ty Feldery jsem se ptal jen proto, že by se mi hodil ještě nějakej agresivnější kotouč na rozmítání. Ten s tim hoblovacim zubem řeže možná hezčejc, ale klade celkem odpor. A u rozmítání/sámování je mi povrch řezu relativně jedno.

Jo, ještě jsem měl na radiálce kotouč od Dimaru, koupil jsem ho spolu s ní. Řezal pěkně, měl znatelně tlustší tělo než Pilana se stejnými zuby, ale asi jsem si ho zkazil, když jsem s ním nechtěně říznul ocelový pravítko, co jsem zapomněl pod prknem. Pravítko bylo ale říznutý velice čistě :-D ... ale kotouč už od té doby neřezal tak dobře ani když jsem ho dal nabrousit. No, dobře mi tak. Teď tam mam tu Pilanu a neni to už tak dobrý. Nicméně Dimara jsem si nechal na řezání lamina, dokoupil jsem k tomu předřez s trapézem a tak se to taky neztratilo. Ale jinak bude lepší kupovat asi přímo pár hlavní kotouč+předřez.

O tom diamantovym jsem taky přemýšlel. Ono to asi bude řezat pěkně. Jenomže když budete mít ve dřevu zamáčknutý zrnko písku nebo zarostlek brok a zrovna to trefíte, tak máte kotouč v loji. Tak jsem to zatím nechal být s tím, že mě to zas tak netrápí.


Hans
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Kotouč 300mm pro Felder

Příspěvek od jbubik »

Že se vmísím:
Nevím jak vyšší řady, ale Hammer má ve specifikaci uvedeno: kotouč 250 až 315, do předřezové jednotky kotouč 80. Pokud je v jednotce kotouč 100, může být hlavní řezný pouze max. 300.
Tolik technický list. Předřez nemám, takže nemůžu potvrdit, navíc servisák mi při zprovoznění mašiny (B3 Comfort) tvrdil, že k předřezu může být max 260 mm. Což si myslím k desce 18 mm stačí ;)

Jinak kotouče Felder jsou pochopitelně oem produkty, koho, Felder tají. Používám na jemnou práci Freud, na podélný hrubý řez Pilanu a nemám s tím problém. Diamant se mi osobně zdá poněkud cenově mimo mísu. :D

A ještě jedna věc: teoreticky umožňuje kotouč 315 prořez 100 mm, leč výrobci kotoučů doporučují většinou prořez výrazně nižší, např Freud u kotouče pro čístý podélný řez (LU1.) zhruba kolem 60 mm, u kotouče pro cross-cutting i jen 40. Felder opět informace tají.

Mimochodem v této souvislosti mám dotaz - má někdo praktické zkušenosti s kotouči Karnasch?
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Kotouč 300mm pro Felder

Příspěvek od jardako »

...
Naposledy upravil(a) jardako dne 17 bře 2021, 18:31, celkem upraveno 1 x.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kotouč 300mm pro Felder

Příspěvek od Hans »

Nóóó... on to sice Felder nejspíš sám nevyrábí, stejně jako dláta, svěrky a hromadu dalšího sortimentu, ale to ještě neznamená, že ten, kdo mu to dodává, to dodává i jinam. Felder může mít definováno, jak má kotouč být proveden, a majitel technologie mu to vyrobí na zakázku.

Jistou vizuální podobnost vykazují třeba některé kotouče od Bosche. Ale dělá on si to ten Bosch sám? To taky nikdo neví :-D

Pokud to Felder opravdu jen přeprodává, pak to ale stejně může být každý kotouč úplně odjinud. Možná že jo, protože někdy jsou třeba nepochopitelné cenové skoky 300 vs. 315 mm průměr apod.

Ale jestli se Vám vyplatí zrovna po tomhle pátrat... on to ten Felder zas tak úděsně draho neprodává, aby stálo nad tím trávit životní čas, řekl bych...


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Kotouč 300mm pro Felder

Příspěvek od jardako »

Naposledy upravil(a) jardako dne 17 bře 2021, 18:31, celkem upraveno 1 x.
Squit
Příspěvky: 28
Registrován: 16 úno 2021, 21:15

Re: Kotouč 300mm pro Felder

Příspěvek od Squit »

k tomu mam celkově několik informací.
pilové kotouče se ve většině případů vyrábí v průměru 315mm z jednoduchého důvodu. Podle bezpečnostních norem je to maximální možný průměr kotouče kdy ještě stoj nemusí mít horní průmyslové odsávací rameno které je i kvůli bezpečnosti aby si člověk nemohl šáhnout do kotouče. To je samozřejmě drahá část stroje ( konkrétně u Feldera přípatek skoro 16,000) a proto se větší průměry kotoučů dávají až do vyšších řad strojů.
konkrétně u feldrů se u zelené 700 řady dříve dávali menší agregáty kam šel samotný kotouč 315 a se 100 předřezem jen 250mm. okolo roku 2005-2007 se začal do 700 řady dávat nový agregát který je tam v podstatě doteď a tam je taky 100 předřez ale k němu jde dát 315 na lamino. Pokud se sundá předřezový kotouč tak tam dáte i 350mm. (osobně ho tam dávam když páram tlustý fošny - nejlepší je na to vlčí zub)
vyzkoušel jsem neskutečně značek kotoučů a předřezů a nejvíc se mi osvědčili kotouče na lamino od Freuda. Na lamino už nic jinýho nechci. Na hrubý řezání masivu mam kotouče od dimaru a sem tam vypálený od feldra a freuda. Na čistý řezání masivu zase freuda.
Je nejlepší a mam je za super ceny.

výrobce kotoučů pro feldra byl kdysi Freud(měl jsem potvrzeno), jestli je pořád to už nevim. Ale jeden čas to určitě nebyl protože ty kotouče za moc nestáli, pak se zase zlepšili.

v pokosce mam 250 od makity a překvapila mě jak nádherně řeže, asi zkusim i do pily
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Kotouč 300mm pro Felder

Příspěvek od jardako »

...
Naposledy upravil(a) jardako dne 17 bře 2021, 14:50, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů