Stolní pila Dewalt DWE7485 - divný zvuk, pulzující motor?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
yenn22
Příspěvky: 3
Registrován: 16 úno 2021, 22:25

Stolní pila Dewalt DWE7485 - divný zvuk, pulzující motor?

Příspěvek od yenn22 »

Zdravím,

mám úplně novou pilu Dewalt DWE7485 a chtěl bych se poradit ohledně jednoho jevu, který pozoruji.

V příloze je zvuková nahrávka pily běžící na prázdno a je tam kromě normálního zvuku motoru zřetelný pravidelný hlubší tón, který pila vydává. Bohužel na té nahrávce to tolik nevynikne, asi protože je to tak hluboký tón, ale v reálu to až přehluší klasický zvuk pily. Zvuk by samozřejmě nebyl problém, ale zdroj toho zvuku jsou znatelné vibrace a myslím, že pocházejí přímo od motoru - spolu s tím zvukem motor vibruje a od něj celá pila, jakoby motor trochu pulzoval. Není to tak, že by se třásla celá pila - nic co by překáželo v práci, ale je to znatelné a obávám se, že takové vibrace musejí dávat motoru zabrat. Před tím jsem měl velmi starou pilu, která sice celkem vibrovala celá neustále, ale zase byl aspoň ten projev stálý :-) každopádně nic, s čím by se dala nová pila srovnávat, takže nejsem schopen posoudit, jestli to může být normální chování nebo jestli je něco špatně.

Samozřejmě normálně bych nic neřešil a zavezl bych jí do obchodu kde jsem jí koupil a tam bychom jí pustili a bylo by - jenže tomu doba nepřeje, obchody zavřené, takže jsem nakoupil přes eshop a to je teď na dlouhé lokte, zvlášť když jsi nejsem úplně jistý, jestli je to chyba nebo vlastnost.

díky
PILA1.zip
(126.43 KiB) Staženo 112 x
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Stolní pila Dewalt DWE7485 - divný zvuk, pulzující motor?

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

to záleží na tom, jak moc to doopravdy vibruje, ale nemusí to být nutně špatně. Zkuste případně porovnat s jiným kusem ve videích, např. https://youtu.be/Ma7SQLq9gFA?t=201

Tyhle malý pily v sobě mívají komutátorový motor. Z videa, na něž odkazuju, usuzuju na to, že tam mají udělaný hlídání otáček, aby neklesly při zátěži. To funguje v zásadě tak, že když se dosáhne stanovených otáček, elektronika přivře triak a motor dál nezrychluje. Když otáčky poklesnou, triak se otevře a motor zase zabere. Tohle funguje výborně pod zátěží a intervaly těch "zabručení" jsou velmi krátké nebo i žádné, ale když to jede naprázdno, otáčky se snižují jen pozvolna a proto ten motor zabere jen občas - a to je to zabručení. Ta elektronika dělá vlastně totéž, jako když vrtáte vrtačkou do zdi a při snížení otáček "přidáte plyn." A teď zkuste na vrtačce takhle ručně udržovat nižší než maximální otáčky - taky budete muset přidávat a ubírat.

Zkuste tedy, zda se charakter toho bručení změní podle popisu výše, když motor zatížíte. Čím větší zátěž, tím vyrovnanější chod by měl být. Pokud se to tak bude chovat, s největší pravděpodobností to nebude závada, ale vlastnost pily. Chovají se tak i mnohé horní frézky, ponorné pily atd., protože mají univerzální motor a ten se narozdíl od asynchronního nezreguluje sám (nemá skluz.)

Ale - jedno velké ale! Odhaduju věc jen na dálku a také to může být úplně něco jiného. Nicméně srovnání s jinými videi by Vám mohlo pomoct.


Hans
yenn22
Příspěvky: 3
Registrován: 16 úno 2021, 22:25

Re: Stolní pila Dewalt DWE7485 - divný zvuk, pulzující motor?

Příspěvek od yenn22 »

Zdravím,

díky moc za super názor. Ano, je tam obyčejný komutátorový motor a s těmi regulacemi otáček to mě nenapadlo a bude to ono. Protože přesně jak píšete frekvence toho jevu roste, když je motor v zátěži. Ale na můj vkus je ten projev opravdu hodně hrubý a nevidím důvod k tomu aby normálně fungující elektronická regulace takto s motorem "mávala". V podstatě ten zvuk podobného charakteru znám i z frézky, jenom jsem si to nedokázal propojit, protože tam je to jiná liga a je to tam něco vzdáleného na pozadí co tam uslyšíte, když o tom víte a zaměříte se na to. A přitom ta frézka má jen o 200W méně než tahle pila

podle těch videí na youtube bych řekl, že jim ty motory jdou hladce, tady u mě je to opravdu dost výrazné, ale posouzení podle videa je těžké. Jsem rád, že aspoň vím, odkud vane vítr, zatím s tím budu pracovat a až mě pustí do vedlejšího okresu tak to zavezu nějakému zkušenému servisákovi k posouzení

díky
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Stolní pila Dewalt DWE7485 - divný zvuk, pulzující motor?

Příspěvek od Hans »

Možná bych ještě dodal, že horní frézka má o řád vyšší otáčky a často i vícepólové měření, takže dokáže regulovat daleko víc "včas" a jemněji. Pila má otáčky relativně malé a proto, když už se vlastně "pozdě" dozví, že zpomaluje, musí poslat o to větší kopanec. Moje ponorka od Festoolu taky není v tomhle úplně tichej potůček, ty vibrace cítím na rukojeti a nedělá to jen můj kus, pozoroval jsem to i u jiných. Ta DeWaltka, to je jen ponorka na zádech, jinak je všechno stejný.

No, uvidíte jak pořídíte. Držím palce.


Hans
yenn22
Příspěvky: 3
Registrován: 16 úno 2021, 22:25

Re: Stolní pila Dewalt DWE7485 - divný zvuk, pulzující motor?

Příspěvek od yenn22 »

tak jsem ještě trochu hledal po tom youtube a dopátral jsem se, že ta pila má minimálně dvě varianty, jednu pro Americký trh a druhou zřejmě pro Evropský (kterou mám já). A na většině videí včetně toho z vašeho odkazu, je ta Americká verze a tam ten zvuk prostě neslyším, ale jen co jsem našel první video s tou Evropskou verzí, je tam ten zvuk zřetelně slyšet: např. zde v čase 9:03 https://youtu.be/ZeCP4YCZdlk&t=543s takže to opravdu vypadá, že je to vlastnost
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Stolní pila Dewalt DWE7485 - divný zvuk, pulzující motor?

Příspěvek od Hans »

Oni mají 60 Hz, je možné, že našich 50 Hz na tom šasi lépe rezonuje :-)
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Stolní pila Dewalt DWE7485 - divný zvuk, pulzující motor?

Příspěvek od witt »

a hlavně polovinu voltů, takže i jiný motor, ne?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Stolní pila Dewalt DWE7485 - divný zvuk, pulzující motor?

Příspěvek od Hans »

To záleží na konstrukci, motor může být i stejný, jen jinak zapojený. Magnetický obvod by měl být zhruba stejný.

Hans
atrani
Příspěvky: 8
Registrován: 06 bře 2018, 09:05

Re: Stolní pila Dewalt DWE7485 - divný zvuk, pulzující motor?

Příspěvek od atrani »

Je to vlastnost, mám dwe 7485 také a dělá mi to stejné. Volnoběh - krátké bručivé zvuky, až jako k vibracím - ale nic nevibruje, ani kotouč ani stůl a při zátěží jsou ty zvuky pak delší.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů