Alternativa k Felderu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od jardako »

Squit píše: 24 úno 2021, 23:10 Formát 4 je kvalitativně o několik levlů výš než felder. Ale pokud je možnost s místem a peněžní tak vždy je lepší sólo stroje.
Sám mám teď kombinace AD741 a KF700, jinak to nešlo. A už pokukuju do budoucna po sólo strojích.
Taky mne tohle zaujalo ... AD741 (nebo AD951) a KF 700 S jsou zatím nejlepší stroje, ke kterým jsem ve svých úvahách došel. A teď čtu, že je máte a pokukujete po jiných. Taky Felder, jen samostatné? Nebo fakt Format 4? A v čem je ten Format 4 lepší z hlediska funkcí (nikoli odolnosti) ?

3 - 4 samostatné velké stroje do dílny nenacpu (nebo možná bych nacpal, ale bylo by to tam přeplněné).
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od Hans »

Squit: Díky, to mi asi celkem dává smysl. Průmysl si zkrátka žádá svoje.

A taky mi z toho teda vyplývá, že pro malou dílnu o pár lidech nemá valnej význam se za kategorií Format4 hnát, leda by to byla manufaktura na nějakej sériovej produkt.

Díky za vysvětlení.


Hans
Squit
Příspěvky: 28
Registrován: 16 úno 2021, 21:15

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od Squit »

pokukuju po samostatných kvůli šířkám srovnávání a protahování. Se stolama co teď budu dělat je 400mm málo. Jinak proti ADčku nemůžu říct ani popel. Je absolutně spolehlivé krásně hobluje a celkově nemam nic co bych mu vytknul. Žiletky jsou perfektní, když dam nové tak je povrch tak dokonalý, že paradoxně broušením ho vlastně kvalitativně degraduju. ( jasan byl teď naposled skoro jak zrcadlo, bomba)
Chci etrémně širokej protah a co nejširší srovnávačku a to jsou všechno staré stroje na klasické nože a úplně mě jímá hrůza z usazování klasických nožů, případně vůlí starých strojů atd. Protože takle velké stroje už dneska nikdo nové nedělá.
Squit
Příspěvky: 28
Registrován: 16 úno 2021, 21:15

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od Squit »

Hans píše: 25 úno 2021, 21:12 Squit: Díky, to mi asi celkem dává smysl. Průmysl si zkrátka žádá svoje.

A taky mi z toho teda vyplývá, že pro malou dílnu o pár lidech nemá valnej význam se za kategorií Format4 hnát, leda by to byla manufaktura na nějakej sériovej produkt.

Díky za vysvětlení.


Hans
format smysl má i do malé dílny pokud využijete ty parametry co má navíc oproti feldru, například pilový kotouč 550mm s prořezem 200mm na výšku u feldra nenajdete, 630 protah taky felder nemá atd. záleží na výrobnim sortimentu co máte
Štěpán
Příspěvky: 20
Registrován: 28 kvě 2019, 22:47

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od Štěpán »

Ahoj
Zeptal bych se k tomu dominu. Jde tím dělat dlouhý dlab? Například dlabaní zámku u dveří, tam se mi zdá vrtací dlažbačka nejpraktičtější. Spravným průměrem vrtáku se udělá i osazení.

K drahým strojům: ani nejdražší stroj nic neudělá za vás,
V truhlařině je naprosto nejdůležitější vědět jak má výrobek vypadat. Jaká nepřesnost je ještě ok a jaká už ne a jak výrobek složit aby se nepřesnosti nesčítali ale spiš vyrušovali. Myslím si že obecně posuvka už do truhlařiny nepatří:). Ta je do strojařiny.
Pro většinu truhlařů co se tím živí je nová třída Felder nesplnitelný sen, i když velmi pěkně vydělávají. Tak bych nebyl na pochybách o tom že to bude dostatečné pro hobíky:)
Felder to prezentuje takto :
Třída Hamer - živnostníci, náročné hobi
Třída Felder- firmy o více lidech kteří se na stroji střídají
Třída Format4 -velké firmy,výcesměný provoz
Myslím že to docela souhlasí

Dřevu zdar Štěpán​
Squit
Příspěvky: 28
Registrován: 16 úno 2021, 21:15

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od Squit »

jardako píše: 25 úno 2021, 21:05
Squit píše: 24 úno 2021, 23:10 Formát 4 je kvalitativně o několik levlů výš než felder. Ale pokud je možnost s místem a peněžní tak vždy je lepší sólo stroje.
Sám mám teď kombinace AD741 a KF700, jinak to nešlo. A už pokukuju do budoucna po sólo strojích.
Taky mne tohle zaujalo ... AD741 (nebo AD951) a KF 700 S jsou zatím nejlepší stroje, ke kterým jsem ve svých úvahách došel. A teď čtu, že je máte a pokukujete po jiných. Taky Felder, jen samostatné? Nebo fakt Format 4? A v čem je ten Format 4 lepší z hlediska funkcí (nikoli odolnosti) ?

3 - 4 samostatné velké stroje do dílny nenacpu (nebo možná bych nacpal, ale bylo by to tam přeplněné).
KF je taky dobrý a jsem s nim taky spokojenej, tam to zatim řešit nebudu, napřed musím pořešit ten protah a srovnávačku. Časem chci solo pilu právě kvůli většímu pilovému kotouči a silnějšímu motoru a oboustranému naklápění kotouče.
KF bych si asi nechal jako frézu s velikym čepovákem, to se nikdy neztratí, hlavně když jsem třeba teď falcoval dveře, tak na stole 3200 s výložníkem se falcujou úplně sami.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od Hans »

Štěpán píše: 25 úno 2021, 21:23 Ahoj
Zeptal bych se k tomu dominu. Jde tím dělat dlouhý dlab? Například dlabaní zámku u dveří, tam se mi zdá vrtací dlažbačka nejpraktičtější. Spravným průměrem vrtáku se udělá i osazení.
Tady s tím chlapík zámek dlabe - ale má bezfalcový dveře: https://youtu.be/rbRlItVCcIc?t=469

S falcem to u bude trochu horší, asi bude trochu zavazet...

Osazení to nicméně neudělá příliš dobře, jak jsem si ověřil na malým dominu - a na velkým to bude ještě horší. Ten vrták dělá oblouček, jak se kýve, a na délku zámku to člověk musí přikládat mockrát - a konce stejně nebudou ve správné hloubce. Tady holt to domino neposlouží. Ale šablona a ruční frézka za tisícovku to řeší :-)


Hans
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od Dovla »

Hans píše: 25 úno 2021, 14:17 To se spíš sešly dvě trubky, ne? Jeden, co se chlubil, a druhej, co záviděl
Určite nezávidel, lebo ako ho dobre poznám , tak má v živote iné priority než nejaký mamon. To si iba musel vypočuť svojho nadriadeného.
Celým tým príspevkom som smeroval tam, že aj tu vidím, že niektorí, možno hobisti, zháňajú super perfekné a namakané mašiny a bez rozmyslu či takýto stroj by vôbec vedeli naplno využiť.A to iba preto, lebo majú na to prachy zo svojho hlavného zamestnania. Keď potrebujem raz alebo 2krát za týždeň ohoblovať nejaké "prkénko" , na to nepotrebujem Hammer so špirálovým valcom. Ani ak by mi ho niekto núkal zadarmo.
Je aj výhodnejší spôsob ako "utopiť" prebytočné prachy. ;)

Vlado
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od jardako »

Dovla píše: 26 úno 2021, 07:16 Je aj výhodnejší spôsob ako "utopiť" prebytočné prachy. ;)
Ano, to je pravda. Jenže my ty stroje (někteří z nás) máme trochu i jako hračky. Kdyby se to celé přepočítalo jen na finance, tak to úplně nevychází.

Resp. na začátku se to zdálo vycházet ... měli jsme nabídku na masivní velkou skříňku od místního truhláře, řekl jsem si, že za ty peníze to udělám sám i s koupí chybějícího nářadí ... jenže pak se to celé rozjede a už nejde tak o ty ušetřené peníze.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Alternativa k Felderu

Příspěvek od jardako »

Squit píše: 25 úno 2021, 21:14 pokukuju po samostatných kvůli šířkám srovnávání a protahování. Se stolama co teď budu dělat je 400mm málo.
No já teď dělám stůl, co má na šířku 85cm a takový stroj nemá ani Format 4.

Můžu se zeptat ... máte to pro zábavu nebo se tím živíte?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 7 hostů