Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Dex88 »

Rád bych dneska objednal ten odsavač

https://cz.feldershop.com/cs/Standardn- ... fosfbg56a1

Mají tam na výběr 2 varianty 3f varianty. 3x230 a 3x400.

Dokaže mě někdo říct jakej mezi nima rozdil? měl jsem za to že je rozdil jen v zapojení motoru hvězda trojuhelník. Díky
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od jardako »

Jen poznámka: Mne samotný Felder krmil tím, že tyto odsavače práší a že si mám radši pořídit nějaký ten RL. Je to ale o hodně dražší legrace, nevím, jak moc nezávislá rada to byla, prodávám, jak jsem koupil.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Hans »

Dex88 píše: 14 bře 2021, 09:07 Dokaže mě někdo říct jakej mezi nima rozdil? měl jsem za to že je rozdil jen v zapojení motoru hvězda trojuhelník. Díky
Nevěřím moc, že u takto slabého motoru je nějak využíván rozběh hvězda/trojúhelník, takže tipuju, že 3x230 V znamená tři vinutí do hvězdy, každé na 230 V. A dále tipuju, že 3x400 V znamená tři vinutí do trojúhelníka, každé na 400 V. Rozdíl je tedy v tloušťce drátu vinutí/počtu závitů. Oboje mi přijde pro běžného uživatele jako nezajímavá informace, protože i rozběhové proudy budou srovnatelné.

Jediné, co mne napadá - ale není jisté, že to tak má Felder uděláno - je rozdíl v přívodní vidlici. Určitě tam bude nějaký přídržný stykač na tlačítko start/stop a pokud by tam byl čtyřkolík, pak by cívka toho stykače musela být na 400 V. A pokud by šlo o pětikolík, mohla by být na 230 V.

Shrnu tedy, jak to chápu já - což nemusí být nutně správně :-)
- verze na 3x400 V bude mít čtyřkolík, jediná možnost pro staré rozvody bez nuláku;
- verze na 3x230 V bude mít pětikolík a pro staré rozvody nebude chodit.

Ještě by byla teoretická varianta, že těch 3x230 V je pro země s polovičním napětím v síti a že by šlo o trojúhelník. Ovšem netuším, proč by to Felder nabízel u nás, i pražské Vinohrady už mají 230 V :-) Takže to zavrhuju.

Jediné rozhodující by bylo schéma a štítek motoru. Jinak bude nejlepší se zeptat přímo Feldera, co tím přesně míní. Nedává mi totiž žádný ekonomický smysl, proč by dělali dvě varianty místo jedné dostačující 3x400 V, která by chodila na čtyř- i pětikolíku.


Hans
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od jbubik »

Dex88: Obecně v soustavě 3x230 V je 230 V sdružené napětí mezi fázovými vodiči, bez nulového bodu (totéž ale na 120 bylo dlouho v Praze), soustava nebyla zemněna. Tenhle systém byl kdysi používán v Belgii a snad i v Norsku, zda i částečně dnes nevím. Jinak ve variantě 3x 230/127 se stale používá různě ve světě.
Jestli tím ovšem Felder myslí totéž :D
Normou v Evropě je 3x 400/230, toho bych se držel.
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Dex88 »

Děkuji za odpovedi.

Na doporuceni Hanse jsem odpoledne radsi napsal obchodakovy z felderu a zrovna prisla odpoved :-)

"norma 3X230 je pro americký trh. U nás klasický 3x400V."

Třeba se to bude někomu hodit. :-)

Stůl Je na mýstě. prozatím jsem tam dal překližku až budou stroje dodělám spárovku :-)
.
01.jpg
01.jpg (235.2 KiB) Zobrazeno 1954 x
Zajímalo vás jak bude fungovat separator z ali tak jsem udělal malou foto recenzi. :-)
.
02.jpg
02.jpg (238.21 KiB) Zobrazeno 1954 x
03.jpg
03.jpg (234.92 KiB) Zobrazeno 1954 x
04.jpg
04.jpg (237.47 KiB) Zobrazeno 1954 x
05.jpg
05.jpg (236.91 KiB) Zobrazeno 1954 x
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Dex88 »

a poslední fotka je jakd dopadl vysavač :-)
.
06.jpg
06.jpg (235.64 KiB) Zobrazeno 1950 x
.
Za mě naprostá spokojenost. :-) učinost odhaduju určitě víc jak 95% včetně jemných částic.

navíc jsem vysával rovnou z krabice takže tam byl obrovskej nápor prachu kterej při normální práci nebude takže myslím že to bude pak lepší :-)

a ještě jsem použíl dlouhé hacice která zustaly od starého vysavače jsou to jen 32 a cyclon je delanej na 50mm trubky :-)

Rád bych se zeptal zda vám taky blbne forum? kolikrát musím aktualizovat třeba 10x stránku než se mě načte.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Hans »

Dex88 píše: 14 bře 2021, 22:01 Rád bych se zeptal zda vám taky blbne forum?
Mně sice vysloveně neblbne, ale těžko najít něco pomalejšího. Nechci být nevděčný, ale kdyby majitel nechal staré řešení, které chodilo jak z praku, bylo by to lepší. Tohle je plné naprosto kontraproduktivních skriptů, které už mi smazaly spoustu rozepsaných odpovědí. Jednoho dne mně praskne cévka a bude pokoj :-)

No jinak dílo máte pěkný. A zásuvku každej metr - tak to má být :-)

Ten Felder mě teda dostal - doufám, že to pak promptně nedodá každýmu, kdo si to u nás objedná :-D


Hans
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Dex88 »

Tak stul je z části dokončen :-)
IMG_0075.jpg
IMG_0075.jpg (104.96 KiB) Zobrazeno 1863 x
IMG_0090.jpg
IMG_0090.jpg (113.2 KiB) Zobrazeno 1863 x
IMG_0091.jpg
IMG_0091.jpg (117.49 KiB) Zobrazeno 1863 x
IMG_0093.jpg
IMG_0093.jpg (111.2 KiB) Zobrazeno 1863 x
IMG_0095.jpg
IMG_0095.jpg (103.44 KiB) Zobrazeno 1863 x

Ted už jen dodělat desku pro pokosku :-) možná ze sklápěním. + Spodní frézu asi toho tritona a desku k pile.

ještě mám koupené Vřeteno
https://www.uni-max.cz/produkty/drevoob ... no-velke-4


Jak by jste to rozmístili? Frezu jsem si řekl naproti pokosové pile pro frázování delších dílu a svěrák do čela naproti pile?

Z nějakého důvodu mě forum otáčí fotky. nevíte proč ? :-)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Hans »

Pokud chcete mít frézku napevno, pak bych ji dal možná na opačný konec stolu než je pila. Také ji ale můžete dát do díry, co máte napravo ve stolu pily. Ono to všechno záleží na tom, v jakém pořadí věci děláte. Na nejvzdálenějším konci je slušná šance, že až budete mít nařezány hlavní délky, nebude Vám pak zavazet a nebude s ní muset zajíždět do stolu a pak ji znovu štelovat.

Proč vlastně chcete mít pokosku na tomhle mobilním stole? Nevyšla by výhodněji na kraj toho rohového stolu, co je u garážových vrat, jestli správně koukám? Měl byste ji napevno a mohl k ní udělat i na pravou stranu dlouhé pravítko. Pravda, pro praváky trochu přes ruku, ale dalo by se zvyknout. Ono obecně - co jde udělat napevno, dělal bych radši napevno. Mobilní věci jen kde to jinak nejde. Každopádně pokud dáte pokosku na pevný stůl, na její místo můžete dát tu frézku. Pro podélné řezy na pile vpravo od kotouče ani nebude moc zavazet.

Svěrák bych dal na delší stranu, při pohledu od pily doprava dozadu. Tam si pak můžete v případě potřeby upnout dlouhé prkno a někde do nohy blíž k pile dát opěrný kolík (obdoba pacholete u hoblic). Na kratší straně také může být, režimů použití je plno. Osobně v tom nemám nějak všeobecně jasno. Zase na druhou stranu, když ho dáte na ten kratší konec k pravé straně (opět při pohledu od pily vpravo vzadu), tak potom do něj můžete zhotovit poděrák, do stolu taky a můžete si upnout prkno naplocho. Hmm, možná to ve Vašem prostorově omezeném případě bude lepší - dlouhé prkno upnete na tu kratší stranu a neupnutý vzdálený konec podepřete pacholetem (nebo to podepřete takovým tím válečkem na stojanu, který si stejně asi časem pořídíte, pokud ho ještě nemáte.)

Hans
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Dex88 »

Abych byl uprimny tak tam tu pilu chci protoze jsem to videl v dost videich 🙂 a protoze ji chci schovavat naco na zpusob viz toto video : https://youtu.be/3wQZ74Agc0k

A prijde me perfektni ze rezanej material bude polozenej na celendelce stoku 🙂

otakza slozeni je par vterin a nahoru se jen polozi deaka je cela plocha volna. 🙂

na ten roh stolu totiz planuji stojanovou vrtačku a pak klasickej svěrák takze mista tam pak nebude tolik 😀

Je pravda že na proti okruzni pile by nemuse zavazet. Většina veci bude do 2.1m ale zase naproti pokosove pile se budou lip frezovat dily na obložky bude tam opora na obou stranách 1.2m místo 0.6.

Inzert do pily jsem taky viděl. Líbil se mě. Mozna na zkousku bych to mohl zkusit 🙂

Zkusim to nacrtnout. Dneska jsem se bohuzel nedostal k pc.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 87 hostů