Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Hans »

Foto ňák nejni...
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Dex88 »

nějaka chybka. pokus č2 :-D
Obrázek JPEG.jpg
Obrázek JPEG.jpg (204.76 KiB) Zobrazeno 1562 x
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Hans »

Tak přesně takhle jsem to... nemyslel. Držet to asi nějak bude, ale je třeba si uvědomit, že takto vodorovné dlaby v noze způsobí, že se bude lepit na čelní dřevo. Což není nejšťastnější. Obecně je dobrý se lepení čelního dřeva vyhýbat, kde to jde.

Hans
Jenda_T
Příspěvky: 31
Registrován: 23 čer 2019, 19:47
Bydliště: Brno venkov (východ)

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Jenda_T »

Hans píše: 09 bře 2021, 18:03 Po aplikaci lepidla a rychlém zasunutí do dlabu dřevo zpátky nabobtná a spoj dotáhne. Podobně jsou předlisované ty Festoolácké čepy.
Festool s tím oficiálně počítá? S tím že se roztáhne? Není to spíš "jen" slisované dřevo, aby mělo vyšší pevnost? Jen zvědavá otázka. Vůbec mne totiž tahle myšlenka u domina nenapadla. díky.
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Dex88 »

Hans píše: 10 bře 2021, 21:06 Tak přesně takhle jsem to... nemyslel. Držet to asi nějak bude, ale je třeba si uvědomit, že takto vodorovné dlaby v noze způsobí, že se bude lepit na čelní dřevo. Což není nejšťastnější. Obecně je dobrý se lepení čelního dřeva vyhýbat, kde to jde.

Hans
Popravdě v tom mám ted docela zmatek. :(

Takže ty díry na koliky mam otočit o 90°?
Pak bych tam musel dat jen 1 kolík zato by mohl byt 70mm do hloubky místo 50mm.
Nebo 2 kolíky ale měly by mezi sebou jen cca 5mm.

Díky
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od jardako »

Dex88 píše: 11 bře 2021, 10:11 Popravdě v tom mám ted docela zmatek. :(
Rád bych se přidal ... Hansi, Vy umíte sepisovat taková krásná pojednání ... nemohl byste prosím sepsat, jak je tedy dobré lepit a jak ne? Co třeba nohy stolu a trnože ... to pak jde do všech 3 směrů ... jak byste to slepil, pokud byste to lepil?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Hans »

Jenda_T píše: 11 bře 2021, 06:22 Festool s tím oficiálně počítá? S tím že se roztáhne? Není to spíš "jen" slisované dřevo, aby mělo vyšší pevnost?
To netuším, zda s tím počítá, ale nejspíš ano. U toho lisovaného vzoru vidím v zásadě dvě funkce:
- prostor pro lepidlo, když se kolík namaže a zasune; to se nejspíš neuplatní v případě, že se patlá jen díra, což, jak jsem si všiml, je častý postup; já ale mažu i kolíky, byť slabě, protože díra je těsná a lepidlo se ze stěn tím kolíkem do značné míry setře a vyjede ven po stranách, kde má mizivou funkci (lepení na čelní dřevo a ještě s velikou spárou),
- pokud už se namázne i kolík, tak ta slisovaná díra nabobtná a zapůsobí jako tlakový lis pro lepidlo v jámě obsažené; zda je kolík lisovaný i v ploše, to s jistotou nevím, nezkoumal jsem to. Ale nabízí se to a velmi bych se divil, kdyby Festool nevěděl, že dřevo při namočení bobtná a že se to celkem hodí. Každopádně pro mazání kolíků z toho vyplývá, že to stačí stáhnout třeba špachtlí nebo kreditkou, protože stačí mít lepidlo jen v těch jámách, spolu s namazaným dlabem by se to mělo propojit.

Minimálně jedna z odrážek výše bude důvod, proč to vůbec lisujou. Na druhou stranu spousta lidí si dělá kolíky sama a na většinu aplikací to stačí. Je pak věcí testů a kvantifikace výsledků, aby se to dalo porovnat s origo kolíkem a zjistit, o kolik je to pro různé situace slabší spoj. Je možné, že se tím někde někdo zabýval a na netu to někde visí. Já při práci nespěchám a nedělám toho kubíky, takže si klidně dopřeju origo kolíky a dokonce si je i namáznu. Možná to dělám nadbytečně, ale zas tak mě to neobtěžuje ;-) A kdyby mi kolíky o víkendu došly, můžu si je i udělat a prohlubně předlisovat ve strojním svěráku, ten má takové ty pyramidky, co se do dřeva pěkně otisknou. Ale jak říkám - možná je to overkill. Čísla k tomu žádná nemám, tak zbývá jen víra :-)

Hans
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Hans »

jardako píše: 11 bře 2021, 10:49 Rád bych se přidal ... Hansi, Vy umíte sepisovat taková krásná pojednání ... nemohl byste prosím sepsat, jak je tedy dobré lepit a jak ne? Co třeba nohy stolu a trnože ... to pak jde do všech 3 směrů ... jak byste to slepil, pokud byste to lepil?
Vážím si Vaší důvěry, ale jestli mě nepřeceňujete. Žvanit dnes umí každý, stačí mu přisunout ve sněmovně pultík ;-) Nicméně si tedy dovolím zformulovat svůj krátký názor.

Jak už jsem několikrát uvedl, lepit na čelní dřevo je nevhodné. Dnešní lepidla jsou sice druhdy navýsost extrovní, přesto ale na čelním dřevu nemají srovnatelnou adhezi jako na bočních vláknech. Od toho se odvíjí všechno ostatní.

Představte si běžný dlab, řekněme obdélník. Když ho uděláte tak jako kolega Dex88, potom máte na kratších stranách toho obdélníku podélná vlákna dlabaného dřeva, kdežto na delších stranách obdélníku máte vlákna čelní. Takže plochy, které mají lepší adhezi, jsou u tohoto provedení dlabu kratší a naopak ty, které mají adhezi menší, jsou zde větší. U Domina navíc ty kratší strany nemají nejen tvar obliny, ale spíše schodovitého trojúhelníku pro odvod přebytečného lepidla. Běžné lepidlo na dřevo je mizerný tmel a v silnějších vrstvách má výrazně horší pevnost než v tenké vrstvě. Tj. u Domina se tyto kratší strany pevnosti spoje téměř neúčastní - a proto také nevadí, když Domino nastavíte na díru širší než je kolík, čímž si usnadníte montáž a pevnost příliš nesnížíte.

Neříkám, že tak, jak to Dex88 nadlabal, to nebude držet. Ono to má také nějakou pevnost a jak jsem říkal, kolík se po nasáknutí PVA lepidla roztáhne (pozor, v případě PU lepidla ne!) Ale je tam ještě jeden efekt - mezi těmi dvěma kolíky je pak sevřen kus dřeva z oné dlabané nohy. Tenhle kus dřeva drží na stranách jen na střih krátkého úseku podélných vláken. Určitě víte, že když uříznete třeba 5 mm čelního dřeva, vzniklý plátek neoplývá pevností. Nuže a na tento druh pevnosti pak spoléhají vnitřní strany kolíků, které se tam chystá vlepit Dex88. S trochou nadsázky ten kousek materiálu udělá akorát můstek mezi těmi dvěma kolíky a výsledkem je jeden mohutný čep. Což je škoda.

Takže bych dlaby orientoval v té noze svisle. Pokud to má těch 3,5 cm, pak je jedna třetina tloušťky řekněme ten 12 mm kolík. Nevidím problém v tom, aby byly dva svisle nad sebou. Jinými slovy - ty dlaby, co jsou na fotce, bych dal na štorc. Mezera 5 mm mezi nimi bude ok, protože nám jde, jak jsem říkal, o ta podélná vlákna.

Abych však zamezil příliš širokému výkladu, upozorním na jednu věc - tam, kde se dělá dlouhý dlab v tenkém či málo pevném dřevě, typicky třeba na "breadboard ends" (bohužel neznám český výraz pro tuto konstrukci), je už nutno mezi kolíky nechat určité mezery, aby nevznikla jedna dlouhá, úzká a hlavně hluboká drážka. Ty mezery pak zafungují jako určité můstky, které zajistí, že se to "rozdrážkované" dřevo nerozchlípne na strany. Situace s dlabem do nohy je však bezpečná, protože dlaby jsou vzhledem k rozměru nohy krátké a malé. Blíže to asi specifikovat neumím, jde zkrátka o to, aby tam byl kolem "dostatek masa," jež udrží dlab těsný a "nerozvratitelný." Jistě to někde někdo spočítal a vyjádřil v tabulkách nebo vztazích, ale běžná truhlařina není raketová věda a většinou si člověk vystačí s aplikací prosté fuzzy logiky derivačně adaptované neuronové sítě (=odhad) ;-)

Mňo. Snad jsem rozkládal dostatečně srozumitelně. Kdyby ne, zkusil bych to nějak vypodobnit.

Otázka za jednoho bludišťáka - máte ke svému Dominu Homerovy speciální dominové nákoleníky? :-)


Hans
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Dex88 »

Děkuji za popis. už je mi to mnohem srozumitelnější.

Říkal jsem si že při případném stoupnutí na příčky to bude pevnější protože by tam byla větčí plocha na vylomení. samozřejmě na to neplánuji stoupat :D

Dovolil jsem si nakreslit tedy finální možnosti. Jakou by jste tedy doporučil? jaký by měl být minimální zustatek materialu?

Jedná se o 8mm a 12mm variantu. Bohužel 14ku neměly skladem tam by se dal asi použít jen jeden. :-)
Kolik.jpg
Kolik.jpg (51.78 KiB) Zobrazeno 1465 x
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od jbubik »

Zkuste eshop simek.eu. Domina 14 mají skladem.
Podle mne by jedna 14 měla stačit, tedy pokud po příčli nebudete dupat :D

update: naradionline taky. Kolíky, tyče.......čeho je libo
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů