Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Dex88 »

Rád bych vás tu jako nový člen všechny pozdravil a poděkoval za perfektní forum které mě snad trochu otevřelo oči. :-)

Chtěl bych začít pracovat se dřevem a postupně udělat obložky dveře a stoly do celeho RD.

Koupil jsem si stolovou pilu Scheppach HS 100 a začal vybýrat levný protah od Scheppachu a narazil jsem na zdejší forum které už pár měsícu pročítám.

Pochopil jsem že když chce člověk dělat kvalitní práci potřebuje i kvalitnější stroje než Scheppach.

Nakonec jsem překročil si 6x svuj plánovaný rozpočet a objednal na zdejší doporučení Hammer A3 31. :-D

A ted bych potřeboval poradit, respektive zkontrolovar vybrané vybavení pro pohodlnou práci v dílně :-)


Hammer A3-31 - záloha je již zaplacena a stoj je ve výrobě.

Odsávání jsem vybral - JET DC-1100CKT Odsavač pilin a prachu s mikrofiltračním nástavcem
https://www.igm.cz/jet-dc-1100ckt-odsav ... cem--400v/


Jelikož dílna není tak velká jak bych si prál rád bych vyrobil pojízdný stul do kterého bych rád integroval novou kvalitní stolovou pilu, Pokosovou pilu a horní frézu. Viz foto.
Stul.jpg
Stul.jpg (108.98 KiB) Zobrazeno 3458 x
Vybavebí do stolu.

DeWALT DWE7492 - podle toho co jsem našel profi pila která je doopravdy přesná.
https://www.peddy.cz/obrabeni-drevoobra ... lt-dwe7492

Pokosová pila Metabo - už ji mám doma a přijde mě přesná když se nastaví. Pokud poradíte vyměním ji za lepší. 4asem rozhodne za větší :-D
https://pily.heureka.cz/metabo-kgs-216-m/


Horní fréza integrovaná do stolu - zřejmě Triton TRA001 nebo Makita RP2300FCXJ

Již vlastním Bosch POF 1200 má to jen 8mm a je složitější nastavení výšky ale jede. má význam upgradovat?


Malou horní frezku do ruky mám na zdejší recenze- Makita RT0700CX2J



Zapoměl jsem ještě na něco? Doporučíte něco jineho nebo jsem vybral dostatečně kvalitní vybavení?


Dokáže nahradit horní fréza zabudovana do stolu spodní frézu?

Děkuji všem za reakce.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Hans »

Zdravím a vítám Vás na fóru :-)

Mohu se zeptat, jak máte velkou dílnu?

Jinak horní frézku bych měnil až podle potřeby. Pokud se ta stávající točí a nedělá problémy, není podle mě důvod. Občas se i zelenej Bosch podaří ;-)

Horní frézka namontovaná do stolu je de facto trochu jiné zařízení než klasická spodní frézka. Klasická spodní frézka je podstatně robustnější zařízení, které ale nezbytně nepotřebujete. Amíci to maj málokdy, všecko dělaj na frézovacích stolcích a taky žijou. Samozřejmě, že na frézovacím stolku nenasekáte čepy na dveře a větší úběry budou trochu bolest, ale dá se s tím žít, obzvláště když máte malou dílnu ;-)

DeWalt stolní pila - je to jobsite pila, robustností nespadá do stejné kategorie jako hoblovka, kterou kupujete. Což nemusí nutně ničemu vadit a pokud musíte kvůli prostoru mít integrováno do stolu, potom moc jiných možností než jobsite pilu mít nebudete. Osobně jsem s tím DeWaltem ale nedělal, jen s podobnou kategorií. Určitě je řezání menší problém než hoblování a protahování.

Odsavač bude ok. Snad jen pro odtah pokosky a toho DeWalta možná budete mít problém s tlakovou ztrátou při pokusu o redukci na malý průměr - tam se spíš předpokládá vysavač.


Hans
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Dex88 »

Děkuji za přivitání. :-) Velikost dílny je 6x7m Bohužel je to i garaž na moto a je pruchozí do dvora takže po práci potřebuji vše uklidit ke stěnám. proto jsem zvolil stůl.

Pro představu posilam menší nákres :-)
Dilna.jpg
Dilna.jpg (133.8 KiB) Zobrazeno 3417 x
Na práci zustává tak 4,5x6m. Hoblovku jsem objednal s převoznim setem. takže s ní můžu šibovat. odtah je taky na kolečkách :-)

Ještě bych tam pak někam dostal pásoou pilu ale to už vážně nevím kam :-D

Nějaké frézy na dveře jsem našel ale právě s 12mm stopkou proto ta výměna frézky.
https://www.nastrojebrno.cz/detail/cmt- ... ks-s-12-hm

Je mi jasné že to bude trvat dýl a bude ta náchylnější na chyby než na spodní frezy ale asi ty dveře udelám Nebo se pletu?

Na vysavač jsem uplně zapoměl že mám. Ten už jsem koupil před zahájením stavby cca 3 roky
https://vysavace.heureka.cz/bosch-advan ... pecifikace

Výkon má perfektní ale pracovat s ním při vysávání jemného prachu lze tak 5minut pak se ucpe spadne výkon tak na 30%. musí se rozdělat vyklepat a pak zas jede..
Včera mě došel separator prachu z ali ten by měl tento problém vyřešit :-) vysvač se zabuduje také do stolu.

Případně napadne vás nějaké jiné rozložní? S moto se dá na práci vyjet ven :-)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Hans »

Tak pokud jen moto a ne auto, tak to myslím bude mnohem jednodušší :-)

Pilu s pracovním stolem bych se asi snažil mít spíš napevno. Místo DeWalta si pak můžete koupit nějakou trochu solidnější pilu. Nemůžete si udělat poloostrůvek s pilou na kraji tak, že by trčel z delší strany prostoru hned napravo od motorky?

Ten odtah byste možná mohl dát do rohu nalevo od wc, jestli zrovna tam nejsou dveře. Mohl by Vám pak odtahovat jak stolní pilu, tak i tu hoblovku, kterou byste navíc nemusel pořád stěhovat - možná byste ji mohl mít šikmo ve smyslu přeponu pravého dolního trojúhelníku. To by nezavazela v průchodu, nemuselo se s ní tak často šibovat a ještě by k ní dosáhl bez potíží odtah, jen byste musel vždycky přes cestu natahnout potrubí od odtahu. Volný prostor v rohu za hoblovkou by mohl stačit pro malý ponk a na místě stávajícího ponku byste mohl mít jen rovnoběžně s řezacím poloostrovem třeba hoblici, montážní stůl atd.

Jsou to jen takové rychlé nápady, dost možná nedomyšlené. Ale třeba Vás přivedou na jiné.

Co se týče těch fréz, tak ano, dveře s tím jistě uděláte, ale myslím, že čepy budete muset nejdřív nahrubo vyřezat a stejně tak budete muset (a to ne nahrubo, ale už napřesno) udělat dlaby ve stojinách. Není to žádný větší problém, jen s tím musíte počítat.

S tim cyklonem jsem zvědav - cyklony většinou odlučují spíše hrubší částice. Dejte pak vědět, jak jste uspěl s těmito jemnými :-)


Hans
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Dex88 »

Bohužel musím mít možnost vše odsunout ke stranám. Dílna se občas využívá i na rozkladací stolní tenis pro děti obvzlášť ted když nikam nemužou.

Myslíte že ten dawalt když bude ve stole bude o tolik horší než klasická pila? Bohužel nemám srovnání tak to nedokaži posoudit :-)
proto jsem se snažil podle recenzí vybrat to nej co se dá koupit. Druhá v merku je bosch gts 10 xc. ale podle všeho je ten devalt lepší.

amici to tak mají ve videích skoro běžně :-)

U odtahu mě napadlo ho dát do rohu u umyvadla na zeď stropy maji 3m takže by šel dat tak at nezavazí a rozvod táhnout po stropě. otázka je zda by zvládl všechny odbočky vpohodě. cca 5m protah, 10m stůl s pilama.

Začal jsem přemýšlet nad lepším rozložením a zatím mě nic moc nenapadá. Ted mě mrzí že jsem si tu dílnu neudělal větší :-D

Je jasné že když je malá dílna je vše o kompromisech. naštěstí když člověk nikam nespechá tak to snad pujde :-)

Na ten separator jsem sám zvědavej. ještě sehnat kýbl co se nezmačká. 40l od barvy ten vysavač zmačká jak papír :-D
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Hans »

Tak to samozřejmě mění pravidla hry, pokud máte vysoký strop :-) Ale 10m potrubí mi na tenhle odtah přijde moc. I když pilu by to možná... možná odtáhlo. Největší trable bývají s hoblovkou, ta by měla být co nejblíž, aby se hobliny nehromadily na dně potrubí. Jinak občas je dobré potrubí na konci úplně otevřít, aby se právě i ty usazeniny odnesly. Napojení na stroj zvyšuje tlakovou ztrátu a zmenšuje proud vzduchu, který by je odnesl.

Neznám samozřejmě Vaši situaci, ale proč byste nemohl stůl na pinec položit na pilu? :-) Ale samozřejmě, že i na DeWaltovi uříznete, co potřebujete. Jen musíte počítat s tím, že to má kratší pravítko a nakládat na to fošny trochu opatrněji, nebude to mít tuhost srovnatelnou s většími stroji.

Jinak máte pravdu, toho DeWalta nebo podobnou pilu má spousta lidí a dělají na tom všelicos. Vše je jen otázka pohodlí a pracnosti :-)

Kýbl - co třeba nějakej ten plechovej koš v IKEA? Myslím jsem tam něco takového viděl. Byl celkem velkej.


Hans
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Dex88 »

Ikea to je dobrej nápad. :-) tam určitě najdu něco co se hodilo.

Stul na pinec je na kolečkách pojizdnej s možností složení :-D

Zapoměl jsem uplně na tlakové ztráty v potrubý.

Co se týče odtahu máte někro zkušenosti s mikrofiltračním nástavcem? má to smysl oproti normálnímu filtračnímu vaku?

Pkud by to nemělo smysl tak se dá koupit přímo od feldru na doporučení
https://cz.feldershop.com/cs/Standardn- ... dsava.html

Která má lepší parametry a je levnější. :-)
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od jbubik »

S těmi odsavači to vždy lépe vypadá na papíře, než ve skutečnosti, je tam třeba brát v úvahu několik bodů.
1/ výkon/podtlak. Čím větší výkon, tím menší podtlak a obráceně. Např. taková AF14 má na webu uváděn podtlak 2140 Pa, ovšem z výkonové křivky vyplývá, že při výkonu 100 m3/hod. Naopak při výkonu 1100 m3/hod při 140 trubce je podtlak pouze 1320 Pa. 2350 m3/hod je při nulovém podtlaku i přetlaku, tedy na ústí ventilátoru nasávajícího z volného prostoru a foukajícího do volného prostoru.
2/ ztráta vznikne v tělese odsavače a také v pytli. Felder uvádí tlakovou ztrátu pytle 200 Pa při 3000 m3/hod, filtrační kartuše je v tomhle lepší, tam je tlaková ztráta 200 Pa při cca 9000 m3/hod, ohledně průtoku nedosažitelná hodnota, což je dáno tím, že filtr má plochu skoro 8x větší, než pytel. Tlaková ztráta v tělese se neuvádí, tak jen lze analogicky usuzovat z dostupné křivky AF22: max. uváděný výkon venntilátoru 3100 m3/hod, ale na ústí AF22-200 lze dosáhnout pouze 2300 m3/hod při podtlaku cca 1100 Pa.
3/ plus tlaková ztráta v potrubí
4/ plus tlaková ztráta ve stroji
Tohle jsem řešil kvůli loňskému nákupu strojů a protože jsem chtěl pevný rozvod, vzal jsem k tomu vzduchaře, kterému vyšlo, že 1,1 kW větrák je prostě málo, takže u Feldera AF16 minimum. AF14 vyšla pouze v příadě, že bych ji "tahal" za sebou a měl připojenou krátkou hadicí přímo.
Dex88
Příspěvky: 59
Registrován: 14 úno 2021, 20:00

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Dex88 »

Děkuji za odpověď.

Bojím se že mě rozvod elektriky už nezvládne hoblovku 3kW a AF 16 která má 2,2kW. na rozvod je napojen i RD.
Jde tedy spíš o rozběhové produdy.

Takže nejlepší řešení mě vypadá AF 14 + Patronový filtrační systém :-) a délka hadice do 3m.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pozdrav + prosím o pomoc s výberem nářadí do nové dílny.

Příspěvek od Hans »

Koukám, že elektrika se stává na tomhle fóru populárním tématem :-) Pokud můžete, určitě jděte u všeho do 3f. Některý 1f stroje jsou dost debilní a snaží se roztočit rychleji, než to po nich kdokoliv normální chce. To se pak řeší ty céčkové jističe, což ne vždycky stačí.

No a jinak... stejně máte dílnu na kolečkách skoro celou. Tak o jeden vozejk víc nebo míň... já tak fungoval několik let. Člověk si zvykne.

Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 4 hosti