Stomana

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Stomana

Příspěvek od Hans »

Ajaj. Holzmanna jsem jednoho měl (ostrohrannou dlabačku) a sice to chodilo, ale některý jakože vychytávky byly jen na ozdobu a vůbec nefungovaly. Zaznamenal jsem tam v jednom místě i materiálovej problém.

Hans
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: Stomana

Příspěvek od Jiří »

Hansi, a to je přesně ten problém.
Holzmann má hroznou pověst, ale zase je to jenom překupník...
Na druhou stranu překupníci nejsou nic neobvyklého a nakonec ani špatného.
Ale jde o to, jakou si vybudují pověst.
Např. v Německu je jistý pan Weibert, který má mezi hobisty výbornou pověst.
On prostě do nabídky vybere stroje, u kterých opravdu dostanete to, co si zaplatíte
+ samozřejmě poskytne technickou podporu, která např. u Stomany jinak v podstatě neexistuje.
No a Herr Weibert má v nabídce vstkutku neuvěřitelnou mixku (Stomana, Jet, Panhans, SCM, Felder, atd.)
Ale vždy jen určité modely.
Takže mi to připadá, že to má chytře odstupňované a v každé kategorii se snaží nabídnout stroj s nejlepším poměrem užitnost / cena.
Naposledy upravil(a) Jiří dne 04 úno 2021, 09:32, celkem upraveno 1 x.
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: Stomana

Příspěvek od Jiří »

ivoch píše: 03 úno 2021, 20:17 Pro zajímavost - zde je vzhledově obdobný kombík Rakouské výroby a dokonce s žiletkou:
To není rakouská výroba. Nikmann je brand od Stomany pro východní trhy.
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: Stomana

Příspěvek od Jiří »

jvalik píše: 02 úno 2021, 23:44 Ta 30ka má nevýhodu, že se stoly odklápí k obsluze, což je maličko nepříjemné.
Tahle 30ka je v Polsku extrémně oblíbená, ale technické řešení s odklápěním stolů na opačnou stranu je pro mě nogo.
Aktuálně uvažuji o 41cm model FS, ale je tam stále téma toho 4kW motoru.
V kritickém případě bych to asi řešil tím soft startérem.

Mimochodem, paralelně ještě stále zvažuji Minimax FS30C, který jsem našel v Německu skladem.
Ale vůbec si nejsem jistý, jestli je ten stroj kvalitnější.
Navíc nejsem úplně fanda na Tersa nože. I když ta výměna je fakt blesková a hlučnost údajně srovnatelná s žiletkami.
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: Stomana

Příspěvek od Jiří »

Hansi, díky moc za podnětný komentář!!
jvalik píše: 02 úno 2021, 18:14 Je ale otázka, zda nebude významnější šasi stroje, které je v podstatě jeden velký reproduktor.
To přirovnání k reproduktoru je zajímavé, to by mě nenapadlo.
Možná by stálo zato zkusit přitlumit krycí plech, který ze zadní části zakrývá pohon a je to dost velká plotna. Uvídíme.
jvalik píše: 02 úno 2021, 18:14 A nemají to ve spirále? Ta už by tolik fičet nemusela a jako bonus je skladnější odpad a rychlejší oprava "zubu." Zlepšení povrchu je diskutabilní, žiletky zase mohou zanechávat mírné podélné drážky, jež jsou pod krycím lakem vidět.
Ve spirále to mají, ale zde se cena diametrálně posune. V prvním kroku do žiletek se Stomanou téměř jistě nepůjdu.
Mimochodem, na YT jsem našel jednoho německého truhláře, který Hammer A3 31 se std noži vyměnil za rebrandovanou Stomanu FS 41 N se žiletkovou hřídelí - ale spíš mi to připadá, jako neoznačený Werbung.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Stomana

Příspěvek od ivoch »

Jiří: A ten Němec má nějaké webky? Možná se mi rýsuje uvolnění financí a možná budu pošilhávat po kombíkovi (hoblovka s protahem) a pile. Starý bych prodal. Přemýšlím o novém stroji, případně pár let starým... Tak bych se třeba i k na něj podíval. Díky.


Tohle je on? https://www.weibert-maschinen.de/
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: Stomana

Příspěvek od Jiří »

Ano, přesně!
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Stomana

Příspěvek od ivoch »

Škoda, že tam nemá ceny. Jen pro informaci. Jedině mu napsat. Navíc to mám z Moravy 750km :-( Ale jestli to klapne, tak na podzim chci kombíka 40cm a pilu. Nemusí být formátka. Uvidíme. Cena za oba stroje tak 150.000Kč. Určitě se tady pak s váma poradím :-)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Stomana

Příspěvek od Hans »

Jiří píše: 04 úno 2021, 09:15 V kritickém případě bych to asi řešil tím soft startérem.
Tohle se ale možná neobejde bez zásahu do stroje. Stroj bude určitě při doběhu elektronicky bržděn (předpisy EU) a je otázka jak. Pokud jen ss napětím, pak to asi bude ok, pokud jinak, pak není obecně jasné, jak se to bude chovat při zapínání s jednoduchým předřazením softstartu před zástrčku hoblovky. Zde bude záležet na detailech.
Jiří píše: 04 úno 2021, 09:15 Mimochodem, paralelně ještě stále zvažuji Minimax FS30C, který jsem našel v Německu skladem.
Oni mají jen Tersa nože? Počítám, že nejsou úplně za hubičku. Ale ta výměna je zase opravdu snadná, rychlá a nic neustavujete.

MiniMax je dcéra SCMka a někde jsem zaslechl, že jeden čas dostala přes prsty, když začala SCMku příliš konkurovat. Těžko říct, zda to něco znamená, osobně jsem se s MiniMaxem vlastně ještě nesetkal. Ale je to aspoň zavedená značka.

Jinak s těmi překupníky... máte různé kategorie překupníků, jak už jste naznačil. Víte, mě třeba obtěžuje, jak je dnes dlouhá a téměř nedohledatelná cesta od prodejce k továrně. Holzmann sice svou značku buduje už snad dvacet let či co, ale nezdráhá se do svého portfolia koupit od Číňana i drek. Takže vlastně nevím, proč tu značku budují, když je tak rozporuplná. Zas na druhou stranu - v Evropě to nikdo za ty peníze nevyrobí. Já třeba pořád nějak nemůžu uvěřit, že ta Stomana je přidružená výroba nějaké ocelárny. Ocelárna v zásadě nemá žádné extra synergie, díky kterým by mohla vyrábět stroje za hubičku jako v tomto případě. Ocelárna nemá přeci ve svém hlavním byznysu důvod mít množství obráběcích center pro takovou výrobu. V podstatě by tu přidruženou výrobu musela vybudovat od píky a jediným bonusem by bylo nejvýš využití výrobní haly. Tak nevím.

Větší smysl mi dává opravdu nějaký ten Weibert, abych tak řekl. Za tyhle peníze to stejně musí být všechno z Číny, tak jde jen o to dobře si vybrat. Ale Číňan umí dnes všechno a vyrobí to ve kvalitě, kterou si zaplatíte. Na to pozor. Píšete, že Weibert hlídá, abyste dostal to, co si zaplatíte. Potud v pořádku. Ale ani ten Číňan už nedělá za misku rýže a je zřejmé, že cena profi strojů leží někde úplně jinde. Tedy když zapltíte málo, profi stroj to nebude ani od Číňana.

Pokud máte zaručené info, opravdu zaručené, že ta Stomana se dělá v Evropě, pak je to nejspíš mimořádně dobrá nabídka a vůbec se nedivím, že se nezabývají servisem, protože na to už jim nezbudou peníze, servis je mravenčí a tudíž drahá práce. A potom je taky otázka času, kdy takovouhle nevýdělečnou přidruženou výrobu zaříznou.

Ale pokud to máte jako JPP, potom je velké riziko, že to bude stroj podobné kvality jako nějaký ten Holzmann, Supermann atd. Obávám se, že dokud na tom stroji nebudete dělat - a vlastně i na tom konkrétním kusu - pak se nemůžete spolehnout na nic.

Já nevím, těžko radit. Těžko říct, zda byste přece jen neuspěl líp, kdybyste nějaký čas hlídal inzerci. Hoblovka je jednoduchej stroj, nic podstatného vyjma spirál se tam nevynalezlo už prakticky sto let. Není důvod jít po moderním stroji... je důvod jít jen po stroji v dobrém stavu.


Hans
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: Stomana

Příspěvek od Jiří »

jvalik píše: 04 úno 2021, 11:39 Oni mají jen Tersa nože? Počítám, že nejsou úplně za hubičku. Ale ta výměna je zase opravdu snadná, rychlá a nic neustavujete.
Minimax teď nabízí Tersa nože jako standard. Pokud je ten stroj skladem, tak je to dané.
Tersa je pro svou cílovku super, já tam nespadám.
jvalik píše: 04 úno 2021, 11:39 Větší smysl mi dává opravdu nějaký ten Weibert, abych tak řekl. Za tyhle peníze to stejně musí být všechno z Číny, tak jde jen o to dobře si vybrat. Ale Číňan umí dnes všechno a vyrobí to ve kvalitě, kterou si zaplatíte. Na to pozor. Píšete, že Weibert hlídá, abyste dostal to, co si zaplatíte. Potud v pořádku. Ale ani ten Číňan už nedělá za misku rýže a je zřejmé, že cena profi strojů leží někde úplně jinde. Tedy když zapltíte málo, profi stroj to nebude ani od Číňana.
Naprosto souhlasím.
U levných strojů se taky obávám, že to není ani Čína, i když vám to ten Číňan i dodá.
Ten pohled, že PRC chrlí jenom drek už dávno neplatí.
V častých případech mají nejmodernější zpracovatelské stroje, o kterých se v Evropě mnohým jen sní.
Z mé zkušenosti je ale problematická konzistence vstupního materiálu (ocel). Pokud chybí přísná QC, tak je to loterie.
A kontrola kvality jsou nezanedbatelné náklady.
Také mzdové náklady v Číně v dnešní době mnohdy nad úrovní východní Evropy.
Levná lodní doprava je taky minulost.

Všem zapojeným do diskuse děkuji za podnětné příspevky!
Pokud nakonec půjdu do Stomany, tak se rád ta ca za rok podělím o zkušenosti ze své průkopnické činnosti.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 81 hostů