Stomana

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: Stomana

Příspěvek od Jiří »

U Stomany vidím vyhodu v tom, že je to přidružená výroba ocelárny.
A asi to opravdu komplet buší v Bulharsku, takže odpadá doprava z Asie, která za poslední rok násobně zdražila + další problémy.

3f 3kW má proudovou špičku při náběhu teoreticky 18A.
V dílně mám 16B jistič a 16ku zásuvku.
Jistič můžu vyměnit za 16C anebo 20, ale to je max.
Takže 4kW motor to bude vyhazovat.

Odtah mám na 230V, ale i 3f by s postupným náběhem šlapal.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Stomana

Příspěvek od Hans »

Ta špička záleží na tom, jak je stojící motor zatíženej. Jak jste vypočítal zrovna 18 A? Já mám například 4 kW hoblovku bez softstartu a na 16 A jističi to nedělá problém. Leda by měla Stomana opravdu veliký a těžký válec, ale to už dnes nebývá.

Kdysi jsem zkoušel tvrdej rozběh Jaromy (taky 4 kW), tj. rovnou na trojúhelník. Ta měla už dost těžkej válec. A jedinej, kdo po pár startech nevydržel s nervama, byla tavná pojistka přímo ve zdroji, ale 16 A jistič nevypadl nikdy. Ony ty jističe zas tak rychlý nebývají a často pustí víc dokonce i dlouhodobě.

No zkrátka bych se toho nebál a výběr tím neomezoval.

Přidružená výroba říkáte... když mně ta cena pořád nedává smysl, na kvalitní stroj je vyloženě směšná. Ale jestli říkáte, že na fórech jsou dobré reference... Videorecenze jste nějaké také našel?

Hans
Jenda_T
Příspěvky: 31
Registrován: 23 čer 2019, 19:47
Bydliště: Brno venkov (východ)

Re: Stomana

Příspěvek od Jenda_T »

Jde o to jaká charakteristika jističe, ne? Já si nedávno koupil MSP415 od Rojka, ta má 3,7kW a na Béčkovou 16 mi to padalo, tak se dala 16C a jede to krásně.
J.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Stomana

Příspěvek od Hans »

Ony ty jističe nebývají až tak přesný, dost se to liší i mezi výrobci. Já mám třeba všude Béčka a ani Jaroma mi je nevyhodila. Ale mám zkušenost, že dlouhodobě zatěžovanej/starej jistič může vypnout i mnohem dřív. A zase na druhou stranu se dočtete i o levných jističích, co nevypnou skoro nikdy. Ale to jsem nikdy netestoval, takže nevím. Přijde mi to jaksi mimo normu.


Hans
Jenda_T
Příspěvky: 31
Registrován: 23 čer 2019, 19:47
Bydliště: Brno venkov (východ)

Re: Stomana

Příspěvek od Jenda_T »

tak jen doplním, aby to nechybělo - je to OEZ
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Stomana

Příspěvek od Dovla »

Nechápem, prečo v dielni na motor, istič B triedy. To je automaticky na C. A to som tam na začiatku mal iba 1,5 kW motor na čerpadle úžitkovej vody. A hlavne nekupovať všelijaké pochybné značky,alebo aj neznačkové ističe . Podľa mojich skúseností ani OEZ nie je žiadna výhra. Treba aspoň Legrand, Schneider ,Schrack a pod.a samozrejme taký čo má deklarovaný skrat. prúd 10kA.
jvalik píše: 02 úno 2021, 10:05 A zase na druhou stranu se dočtete i o levných jističích, co nevypnou skoro nikdy.
Tak to je potom zas iný prúser. Istič tam má by práve na to aby vypol keď má vypnúť. :o
Jenda_T
Příspěvky: 31
Registrován: 23 čer 2019, 19:47
Bydliště: Brno venkov (východ)

Re: Stomana

Příspěvek od Jenda_T »

Dovla píše: 02 úno 2021, 12:31 Nechápem, prečo v dielni na motor, istič B triedy. To je automaticky na C.
protože to byla v té době jen garáž v RD do které jsem nahrnul stroj a potřeboval ho párkrát pustit. - aby bylo jasno. :-)
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Stomana

Příspěvek od ivoch »

A jaký je hlavní jistič (proud a charakteristika B, C, D)?
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: Stomana

Příspěvek od Jiří »

jvalik píše: 02 úno 2021, 08:55 Ta špička záleží na tom, jak je stojící motor zatíženej. Jak jste vypočítal zrovna 18 A? Já mám například 4 kW hoblovku bez softstartu a na 16 A jističi to nedělá problém. Leda by měla Stomana opravdu veliký a těžký válec, ale to už dnes nebývá.

Kdysi jsem zkoušel tvrdej rozběh Jaromy (taky 4 kW), tj. rovnou na trojúhelník. Ta měla už dost těžkej válec. A jedinej, kdo po pár startech nevydržel s nervama, byla tavná pojistka přímo ve zdroji, ale 16 A jistič nevypadl nikdy. Ony ty jističe zas tak rychlý nebývají a často pustí víc dokonce i dlouhodobě.

No zkrátka bych se toho nebál a výběr tím neomezoval.

Přidružená výroba říkáte... když mně ta cena pořád nedává smysl, na kvalitní stroj je vyloženě směšná. Ale jestli říkáte, že na fórech jsou dobré reference... Videorecenze jste nějaké také našel?

Hans
Já jsem v dílně původně 16A typ C měl, ale pak se potřeboval jinde, tak tam šlo béčko.
A teď je za typ C volný, tak půjde zpět.
Ale ještě pro jistotu zjišťuji s dodavatelem, jaký požadavek na jištění ten 4kW motor má.

Jinak ty Stomany FS mají válec jako kráva - průměr 100 mm s klasickými noži.

Hansi, docela by mě zajímal Váš názor ohledně volby 32cm vs 41cm šířka (41 má samozřejmě i delší stoly).
Já mám totiž zatím hoblovku 20cm a protah 30cm a tak nějak mám pocit, že 30cm kombi úplně stačí.
Benefit je pro mě úspora místa.
Na druhou stranu se ta 41cm dá paradoxně sehnat levněji anebo řekněme za stejnou cenu.
A pak je tady ještě hluk 32cm / 3 nože vs 41cm / 4 nože -> očekáváte slyšitelný rozdíl?

Videa se dají na YT najít snadno, zkuste hledat jako Stomana FS 41 N / Nikmann FS 41 N / FS 41 N
Hodně podařený je ten Francouz, který 32ku překopl na elektronické nastavení výšky protahu a rychlosti posunu protahu.
Má tam i druhé video, na kterém jsou vidět vnitřnosti hoblovky.
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Stomana

Příspěvek od Dovla »

ivoch píše: 02 úno 2021, 13:23 A jaký je hlavní jistič (proud a charakteristika B, C, D)?
To by vám rozvodné závody dali , ak by zistili, že máte hl. istič C . A na D-čko ani nemyslite. Hlavný môže byť iba B.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 hostů