Multirouter - pěkná hračka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od Hans »

Novy3.png
Novy3.png (126.11 KiB) Zobrazeno 1055 x


Rozestavení chci měnit proto, že chci mít možnost projet autem na dvůr či parkovat, čemuž zavazí formátovací stůl.

Novy4.png
Novy4.png (174.36 KiB) Zobrazeno 1068 x
Naposledy upravil(a) Hans dne 17 led 2021, 09:16, celkem upraveno 4 x.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od Hans »

Pár komentářů:
- odtahy i přívody mám zabetonovány do podlahy a vyvedeny do uzavíratelných zemních krabic, takže mohu umisťovat stroje i doprostřed.
- ta troubel vedle formátky na starém rozestavení je odtah do podkroví, kde kromě odtahu bydlí i kompresor.
- na většinu nábytkového hoblování mi stačí malá ta hoblovečka. Když ne, shodím stoly na 40 cm kombíkovi, který jinak používám primárně jako protah.
- ten protah pod schodama není protah, ale strojní hoblík (neplést s hoblovkou!), kterým nahrazuju většinu šmirglování.
- pro větší sestavy můžu dát místo auta na kozy velkou desku a tam sestavovat.
- ta pila uprostřed je tam hlavně kvůli drážkovacímu kotouči a na nějaké to "americké vyřezávání" pomocí všelijakých table saw jigs.
- radiálku chci měnit za pokosku s pojezdem kvůli menším nárokům na prostor a lepší ovladatelnosti.
- ještě mi tam schází frézpvací stolek, ten buď nějak integruju do té pily uprostřed nebo možná do formátky.

Tož tak.


Hans
Naposledy upravil(a) Hans dne 17 led 2021, 09:14, celkem upraveno 1 x.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od Hans »

Ještě k výběru hoblovky...

Nemít nadmíru elektronických hraček je zde podle mne výhoda.

Osobně považuju šířku válce 40 cm za rozumný kompromis. Není to ještě velký hovado a zároveň už na tom nadvakrát uděláte stolovou desku.

U nové hoblovky bych už asi šel jedině do spirály. Broušení nožů je leckdy dílo náhody, už jsem dostal kudly i dost nerovný, asi měli projetý vedení. Sice už mám brus svůj, ale je to otrava. Žiletky mi přijdou výhodnější, byť kdybych valil kubíky, asi by vycházela ekonomika jinak.


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od jardako »

jvalik píše: 16 led 2021, 23:38 Osobně považuju šířku válce 40 cm za rozumný kompromis. Není to ještě velký hovado a zároveň už na tom nadvakrát uděláte stolovou desku.

U nové hoblovky bych už asi šel jedině do spirály. Broušení nožů je leckdy dílo náhody, už jsem dostal kudly i dost nerovný, asi měli projetý vedení. Sice už mám brus svůj, ale je to otrava. Žiletky mi přijdou výhodnější, byť kdybych valil kubíky, asi by vycházela ekonomika jinak.
A 50 cm už je dle Vás moc? Má to nějaké nevýhody, kromě toho, že to je drahé, velké a těžké?

Pokud jde o válec, Felder už ani jiný než ten spirálový žiletkový nedoporučuje.

Díky za ty plánky! Dal jste si s tím práci. Byl byste prosím ochotný napsat, jaké konkrétní máte stroje a jak jste s nimi spokojený?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od Hans »

50 cm je a není moc. To by člověk mohl pořád přidávat a přidávat. Na to, co dělám, mi 40ka zkrátka dostačuje a asi nejsem sám, protože mi přijde, že je to nejčastěji prodávaný rozměr mezi použitými stroji. Dokonce si myslím, že by většinou stačila i 30ka, ale budiž - ke mně si našla cestu 40ka :-) Nemám žádný silný argument, proč zrovna 40ku.

U velkých hovad Vás taky může trochu dráždit pomalý rozjezd. I nové stroje s širokým válcem se roztáčí poněkud déle, protože nic naplat - vše je omezeno max. příkonem. Předchozí hoblovku jsem měl Jaromu, taky 40ku. Ta měla ale 125 mm válec namísto 90 mm a to byl trochu pomalejší rozjezd, protože to holt cosi vážilo. Ta 90ka se roztočí i zastaví do vteřiny, možná i rychleji.

Plánky jsou ok, stejně jsem si to chtěl namalovat, budou mi teď dělat na podlaze stěrku (dosud mám jen hrubý beton, práší to...) a tak chci pak dát stroje rovnou už na nová místa.

Formátku mám kombinovanou se spodní frézkou s náklopným vřetenem. Jde o Felder KFS-37L, tuším je z roku 94 a zatím mne nic nepřesvědčilo k tomu, abych kupoval něco novějšího. Konstrukcí to má nejblíž asi k dnešní řadě K 700 nebo tak nějak. Kromě motorickýho náklonu a výsuvu kotouče se to vlastně ničím neliší, ono tam ani není moc co vynalézat. Je to robustní mašina, ani nešetrné zacházení toho trubce, co to měl přede mnou, ji nedokázalo nijak poznamenat. Co jednou vyšteluju, to drží roky. Felder to dnes akorát natírá do jiných barev a má jiné uspořádání ložisek stolu (mimochodem podle mě ten X-roll není vůbec lepší než to, co mám já; je to pouze levnější)

Hoblovku mám taky od Feldera, tentokrát ročník myslím 97, označení AD741. Felder to ovšem časem trochu přečísloval, takže to, co se dnes prodává jako AD741, je horší stroj, neboť má protahovací stůl na jedné centrální noze namísto čtyř trapézů v rozích, jako to mám já. Z dnešní nabídky by tomu odpovídal nejspíš AD941, opět akorát bez těch opiček ve formě motorickýho zdvihu stolu (což ale za příplatek tehdy nabízel Felder i do mého stroje). Opět - stroj přežil i pokusy předchozího majitele o jeho zničení.

S těmito dvěma základními stroji jsem spokojen, u hoblovky zvažuju výměnu za spirálu, nechá se objednat na míru do jakéhokoliv stroje asi za padesát peněz. Na formátce bych akorát ocenil trochu jiné řešení dorazů na pravítku pro příčné řezy a trochu snazší nasazování výložníku, ale nejde o žádné zásadní masařky. To podstatné funguje dobře, dokonce i předřez, když ho jednou do roka nasadím. U hoblovky mi trochu vadí rukojeť, která se vyklápí ven z kola pro posuv protahovacího stolu - až příliš snadno se sklopí a člověk si bolestivě přimáčkne kotníky. Zde přemýšlím, že tam možná jednou ten posuv dodělám anebo tu rukojeť prostě jen zablokuju, aby nebyla sklopná. Možná je to dáno opotřebením, to jsem zas tak nezkoumal.

Co bych vypíchnul u hoblovky je ta spirála - nejde ani tak o povrch řezu jako o to, že když se hoblují větší šířky normálními noži, snáze to pak ucpe odtah a také to pak v pytli zabírá více místa. Spirála je zkrátka fajn.

Pak ta malá hoblovečka - to je šestipalcovej Grizzly, přesný označení už nevím a ani na tom nesejde, není u nás v prodeji. Její výhoda je ale v tom, že je vždycky po ruce. Běžně člověk potřebuje nějakou hranu přehoblovat a přestavovat kvůli tomu kombíka je otrava. Jde tedy vysloveně o věc pohodlí, ne nutnosti.

Na pomezi pohodlí je také ta pila uprostřed. To je pila, do které jsem si z US dovezl 5/8" hřídel a dado set. Mám ji hlavně na drážkování, ale i na precizní příčné řezy. Je to ale takovej Promáckej kafemlejnek a tak se ji chystám nahradit pilou Laguna Fusion 3. Bez téhle pily se dá samozřejmě v pohodě obejít, u nové formátky by se zkrátka osadilo drážkovací rozšíření a bylo by. Ale v tom malém prostoru to pro mne znamená to, že formátku mám zkrátka převážně na podélné řezy a tuhle malou na jemné příčné. Výložník na formátce by se mi tam totiž vešel jen špatně, nešlo by kolem něj chodit. Ale to je dáno tím, že trvám na možnosti projet autem na dvůr, jinak bych měl montážní stůl s hoblicí tam a nemusel bych to cpát mezi formátku a hoblovku.

Pak mám tu Marunaku - to je vlastně obyčejnej 30 cm širokej hoblík na zádech, přes kterej se podávacím pásem tlačí deska. Je to totéž jako finální úprava povrchu např. klopkařem, akorát že strojní, tichá a rychlá. Deska projede a za vteřinu je hotovo.

Pak mám tu radiálku, tu nahradím pokoskou s pojezdem. Opět - v malém prostoru pro příčné dělení hrubého řeziva, ale i na jemné vyřezávání. De facto stále věc pohodlí a zbytná.

No a pak už tam mám jen vrtačku, tam na tom nešupí a ještě nějakej kotoučovej šmirgl plus různé Festool strojky. Jo, na formátce mám ještě podavač Holzher. Konstrukčně taky nesmrtelná bestie.

Jak vidíte, se stroji jsem v zásadě spokojen a limituje mne vlastně jen čas, který si mohu dovolit trávit v dílně. Už jsem to tu psal - ty stroje nejsou to nejdůležitější a myslím, že kdyby mně to třeba vyhořelo a musel jsem se zařizovat znova, asi bych v klidu sáhl i po Hammerech. Mimochodem - Hammer kombíky mají sice protahovací stůl také jen na centrální noze, ale jednou jsem si vzal na výstavu úchylkoměr a zkoumal, jak moc na ten stůl musím tlačit, aby to uhnulo nějak zásadně. No a naprosto v pohodě. Změřil jsem taky zda se sklápěcí stoly vrátí do stejné vzájemné polohy a bylo to na setiny. Opravdu - žádná krize.


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od jardako »

Pěkná sbírka strojů. Ty Feldery v podstatě odpovídají tomu, co bych jako nové vybral z katalogů, ale vím, že to nemám říkat :-)

Zaujal mne ten Váš Grizzly ... to je něco takovéhohle?
https://www.woodmagazine.com/review/joi ... -6-jointer

A jak jste to sem dovezl?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od Hans »

Ano, výraz "sbírka" je celkem trefný :-) Vlastně jsem si dílnu zařídil tak, že jsem kupoval a prodával stroje tak dlouho, dokud jsem nenalezl sestavu, jež mi vyhovuje. Což je individuální záležitost a proto i Vy počítejte s tím, že to nejspíš nedáte na první dobrou, i když moji dílnu třeba do detailu okopírujete. Každý má své způsoby práce.

Ano, ta hoblovka je prakticky stejná, akorát že já mám trochu jiný podstavec (opět jen barvy). Má lehce nižší otáčky kvůli přechodu z 60 Hz na 50 Hz, což je někdy nepříjemné (kope). Koupil jsem ji z pozůstalosti jednoho Amíka, co se sem přestěhoval i s dílnou. Totéž v jiných barvách tu prodávala Proma a myslím, že dnes to prodává Bernardo. Nevím, zda se za těch 25 let mezi tehdejším Grizzlym a dnešním Bernardem něco změnilo v kvalitě, každopádně s tím Grizzlym žádný problém není a například pravítko má teda stokrát lepší než Feldery včetně těch dnešních.

Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 99 hostů