Multirouter - pěkná hračka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od jardako »

...
Naposledy upravil(a) jardako dne 17 bře 2021, 19:38, celkem upraveno 1 x.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od Hans »

Ale ale, zas tolik jsme neřekli :-) Vždyť já Vám rozumím, to samý jsem měl před hromadou let.

Stejně si myslím, že Felder Vás uspokojí víc, než dokážete využít. Ve skutečnosti tu má novýho Feldera málokdo, pokud vůbec někdo (já mám 25 let starý Feldery a od těch dnešních se liší jen nátěrem a cenovkou). Truhlaří se tu běžně i s těma čínskýma strojkama a taky to jde. Myslím to s Vámi dobře - nepřehánějte to. Mašiny jsou jen ta menší část úspěchu a na drtivé většině operací nepoznáte ani rozdíl Felder vs. Hammer. Funkce to má všecko stejný, rozdíl je jen v zátěži. Na domácí provoz Vás přežije i Hammer a dál v tuhle chvíli nemá smysl plánovat, věřte mně.

Tak ať se daří, držím palce. Dejte pak vědět, jak jste pořídil ;-)


Hans
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od jbubik »

jardako píše: 15 led 2021, 18:04 Mizím tedy do lesů.
Ale no tak...... 8-)

Hele, já jsem taky tak trochu takovej. Mám rád techniku a když chci nějaké nářadí, taky přemýšlím odshora, ne odzdola. Začínám tím, co by se mi líbilo a pak škrtám. Občas jsem škrtl moc a koupil shit, občas málo a koupil věc, jejíž službu by asi udělalo totéž za polovinu ceny. Občas mi až u zboží v košíku na eshopu došlo, že kupuji hloupost a spravil to delete, občas mi to došlo až při rozbalení nebo i později. Ale vzhledem k věku už tak nějak umím rozlišit vybavení zbytné či luxusní od funkčního a stává se mi to méně často než dříve.
Ono je fajn, když můj známý truhlář naprogramuje CNC formátku či kolíkovačku a pak už jen strká materiál. Ale je to radost? On se tím živí, takže pro něj asi už ne, on potřebuje produktivitu. Já se tím neživím a proto mne baví si ty desky přiříznout a zkolíkovat ručně, byť je to občas opruz a nemám tu přesnost.
Ale jinak jak je líbivost - jestli chcete Feldera s elektrofíčurama a ovládacím panelem, proč ne. Jestli na to máte, proč ne. Bude Vám to dělat radost a na utracených několik set tisíc za formátku rychle zapomenete. Berte v úvahu ale i fakt, že co na nářadí nemám, to se nepokazí. Ona taková oprava digitálního řízení pak vyjde na hodně tisíc.
Nicméně při podobných diskusích si vždy vzpomenu na truhláře z vesnice, kde jsem měl dědu, který dělal nádherné věci jen s dláty, ručními pilami, hoblíky, kolovrátkem, pořízem, vařičem na klíh ...... a jako luxus měl děsivou kotoučovou pilu poháněnou transmisí. ;)
Naposledy upravil(a) jbubik dne 15 led 2021, 22:23, celkem upraveno 1 x.
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od Dovla »

Tak nejako brouzdám po tomto fóre v piatok večer a žasnem. Buď vy kluci tu iba "napínáte svaly", alebo aj v dnešnom krona čase sa vám prachy sypú, keď uvažujtete o nákupe niekoľko tisícových strojov ,len tak mihnutím oka. A to ešte čítam, že sa niektorí stolárčinou ani neživíte a teda nie ste asi závislí na množstve dennej produkcie, takže v podstate si asi tak "žvýkáte" to drevo ako sa vám asi kedy zachce.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od ivoch »

jardako: Vyfoť nám dílnu, kam tu pilu chceš dát.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od jardako »

...
Naposledy upravil(a) jardako dne 17 bře 2021, 19:38, celkem upraveno 1 x.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od Hans »

Já si myslím, že nikoho nedráždíte a že nejde o žádnou závist. Jde spíš o to, že vedete své úvahy na základě zkušeností, které nemáte. Proto Vám tu ten bezhlavý maximalismus každý rozmlouvá. Jasně, klidně si kupte nejdražšího Feldera, ale když u toho jedním dechem dodáváte, že zároveň u toho nemáte na hoblovku, tak ta elektromotorická cukrátka zni spíš jako nesmysl. Pila jen dělí materiál, to je to nejmenší.

Nechcete jít cestou použitých strojů - no ok, tak nechoďte, svou logiku to má. Nechcete zelený Bosch - i to má logiku, protože je to ještě větší shit než noname čína. Nechcete Hammer - no, paralela se zeleným Boschem už tu sice není na místě, ale budiž. Ale pokud chcete teda na první dobrou to nejlepší a nemůžete vše naráz, pak bych na Vašem místě začal tou hoblovkou, jak už se tu vedle psalo. Tam se chyba nedá udělat ani takto na začátku, diskuse budou jen o šíři válce.

Dílnu mám podobně velkou, teď zrovna dost zabordelenou, ale jestli chcete, můžu Vám udělat náčrtek pro inspiraci. Třeba Vám to pomůže v úvahách.

Pilu ven určitě ne! Stačí když jednou jedinkrát padne rosa a už máte stoly jak lišku. Dost blbě se to sundává a navíc to bude špinit dřevo. Tam můžete mít leda místo pro letní sestavování dílců nebo hráně řeziva, ale ty jen chvíli, aby zase nenatáhly vlhkost.

Ještě snad jedná obecná poznámka - je zcela pochopitelné, že se nechcete sakrovat s mizernými stroji. Snažte se ale nepodléhat marketingu, jež Vám tvrdí, že radost zažijete jen s těmi nejlepšími stroji. Není to vůbec pravda. Největší radost zažijete, když Vám do sebe přesně zapadnou spoje a dílo se podaří. A to už není ani náhodou o strojích. A ještě větší radost zažijete, když Vám do sebe zapadnou spoje trochu nepřesně a Vy už budete vědět, kde na tom záleží a kde ne ;-)


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od jardako »

...
Naposledy upravil(a) jardako dne 17 bře 2021, 19:38, celkem upraveno 1 x.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od ivoch »

jvalik: Náčrt by mě také zajímal. Stěhuji vše do větší dílny - 850x460cm a tak budu dost blízko tvému rozměru. A přemýšlím, jak vše rozmístit.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Multirouter - pěkná hračka

Příspěvek od Hans »

Tak jsem si dal práci a nahrubo to zkreslil - stejně jsem nějaký ten náčrtek plánoval.

Stávající stav (idealizovaný bez momentálního nepořádku):

Stary1.png
Stary1.png (73.58 KiB) Zobrazeno 989 x
Stary2.png
Stary2.png (125.73 KiB) Zobrazeno 989 x
Stary3.png
Stary3.png (106.07 KiB) Zobrazeno 989 x


A stav po změnách, které zamýšlím:

Novy1.png
Novy1.png (68.65 KiB) Zobrazeno 989 x
Novy2.png
Novy2.png (102.08 KiB) Zobrazeno 989 x
Naposledy upravil(a) Hans dne 17 led 2021, 09:15, celkem upraveno 3 x.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 94 hostů