Odsavačka Proma OP-1500

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od Hans »

PetrK píše: 13 lis 2023, 12:33 Díky. Pokud bych měl hledat jiný odsavač, na jaké parametry hledět hlavně? Podtlak nebo množství vzduchu za hodinu? Ta OP-1500 mě napadla kvůli těmto hodnotám, které jsou cca 2x vyšší než na té 750-ce.
Dá se nějak vylepšit to napojení odsavaci hadice na hoblovku? Viz obrázek výše.
Ta hadice vypadá jako stovka, to je poměrně málo, obzvlášť když je to tahleta harmonika - jak je to dlouhé. Jestli máte kovovou vrtuli v odsávači, tak prvně vyštípněte ten terčík, co je na vstupu, ten se ucpává každýmu. Kovová vrtule vyražený suk vydrží.

Jako další bych zkusil buď hladké potrubí nebo dát odsavač na kratší hadici, protože ta harmonika má velkou tlakovou ztrátu. Záleží totiž také na trase vzduchu v hoblovce a asi bych začal změnou uspořádání existujícího vybavení, než budete kupovat něco dalšího.


Hans
PetrK
Příspěvky: 13
Registrován: 17 pro 2021, 12:58

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od PetrK »

Jo, hadice je 100 a cca 2m. Ten terčík tam už nemám. Ono se ty hobliny ani nedostanou do hadice. Nahromadí se v hoblovce a ten odsávač je ani nenasaje. Musím hoblinám pomoct rukou nebo nějakým klackem. Trochu mě potlačím to té hadice a pak už to odsaje v pohodě. Proto jen se ptal jestli by nešlo nějak vylepšit to napojení. Mám tam překližku a v ní uchycenou hubici kterou jsem koupil někde na netu. Díra v tom podstavci hoblovky je cca 45x40cm. Díval jsem se na netu jak to kdo řeší u starých hoblovek. Ale vše stejné. Zabedněne nějakou překližkou popřípadě plechem a strčená hadice. Ale asi to budou hadice s větším průměrem než 100.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od Hans »

Deska a do ní trubka je nevýhodný řešení, protože na okrajích vzniká turbulentní proudění. Zkusil bych spíš zformovat postupný náběh, třeba i hranatý, takovou jakoby pyramidku. Ale když o tom tak přemýšlím, tak ta díra odpovídá někdejšímu účelu volnýho pádu hoblin dolů. To mě vede na to, že by možná bylo lepší udělat užší podélnou hubici a dát ji přímo pod válec. Ten veliký objem totiž způsobí pokles rychlosti proudění a nejspíš proto se to nevcucne, protože ty hobliny nemá co pořádně unášet.

Zkusil bych pár takových úprav třeba nejdřív z tvrdýho kartonu.

Dva metry nejsou zas tak moc, větší problém bude u toho napojení.


Hans
PetrK
Příspěvky: 13
Registrován: 17 pro 2021, 12:58

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od PetrK »

O.k. vyzkouším. Díky
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od jbubik »

Já bych po zkušenostech na odsávání nešetřil, promu 750 vyhodil a šel do výkonu. Mám AF-22 s kartuší, rozvod trubkami 120 s uzávěry nepoužívaných větví, hadice jen existenční minimum na připojení a upřímně - jsem na hraně.

Za prvé je potřeba si uvědomit, že výkony udávané výrobci jsou na vstupu ventilátoru a buď s novým fitrem nebo i někdy bez něho. I u té kartuše je strašný rozdíl průtoku když byla nová, před a po vyčištění - dokonce se mi stalo, že když jsem chvíli nečistil, síla ventlátoru mi kartuši vytrhla z uchycení (než jsem skočil po vypínači, tak byl bordel v půlce dílny :evil: )

Za druhé - vzduch v trubce musí mít rychlost nejméně 20 m/s, 23 či 25 je lepší. Teoreticky je při 20 pro průměr 100 cca 560 m3/hod, při 120 cca 810 m3/hod, pokud tím poženu víc vzduchu, prudce stoupá tlaková ztráta. Při 20 m/s je tlaková ztráta ve stovce plechu kolem 40 Pa/m, při 25 m/s cca 75 Pa, ve 120 je to cca 30 Pa a 50 Pa. V hadici cca pěti až šestinásobná.

Takže když sečtu tlakovou ztrátu ve stroji, v trubkách a v ucpaném pytli, lehce se s rychlostí dostanu do čísel, kdy vzduch už nic neunáší. A hoblovka se plní ( u pil je to ještě horší, ty mají tlakovou ztrátu větší, cca dvojnásobnou oproti hoblovkám)

Z toho vyplývá, že na odsávání nešetřit a zamířit do vyšších výkonů, rozvody v plechu, hadice co nejkratší a pokud nemáme veleodsavač za bambilony nelze většinou provozovat dva stroje najednou.
ringo
Příspěvky: 10
Registrován: 08 led 2015, 19:49

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od ringo »

Dobrý den, dovolím si také přispět do diskuze. Odsávání se měl OP-750 a do doby co jsem měl jednotlivé stroje a pojížděl s odsavačem s cca 2 m hadicí po dílně tak to stačilo. Jenže pak jsem z důvodu úspory místa v dílně pořídil kombíka Hammra C3-31 a odsávání postavil na pevné místo (trubka cca 3 metry a hadice 4 metry) tak už výkon nestačil. Pořídil jsem tedy OP-1500 a výkon jeho výkon už je OK. Odsavač mám zabudovanej na bedně z lamina a piliny padají přímo do té bedny. Vejde se tam cca 7 pytlů a odpadá tak jejich časté měnění zejména při hoblování.
IMG_20231113_164303.jpg
IMG_20231113_164303.jpg (235.88 KiB) Zobrazeno 821 x
PetrK
Příspěvky: 13
Registrován: 17 pro 2021, 12:58

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od PetrK »

Nějaký rozvod trubkana po dílně nemá smysl. K hoblovce to mám tak 1,5m a k pile mám asi o 2m dál. Pak mám ještě přenosný protah triton. Žádný další stroj který bych napojil na odsavani nemám. Už by se ani nevlezl. Pokosovou pilu, ruční frézku, ponornou pilu a brusky řeším tím vysavačem. Je to karcher wd3 a před ním separator vlastní výroby. Jak tak přemýšlím tak to napojení bude hodně důležité. V té minulé hoblovce jsem dodělal takový trychtýř který byl hned pod válcem a nikdy problém s odsáváním nebyl. Taktéž pokud neubírám na protahu příliž, tak taky celkem stíhá. Ale výkonější odsáváni bych si chtěl pořídit, protože si myslím že by to jen prospělo.
Budu teď zkoušet vyrobit nějaký trychtýř který bych umístil čím jak nejvíc k válci a pak se uvidí jestli to bude lepší.
Ještě mě napadlo ke stávajícímu odsávání udělat novou přírubu aby bylo možné napojit hadici (potrubí) většího průměru, ale to zas nevím jestli by to ten motor dál. Ještě bych uvedl, že jsem původní motor 230V 750W vyměnil za 3f 400V 550W.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od jbubik »

PetrK píše: 14 lis 2023, 19:22 Budu teď zkoušet vyrobit nějaký trychtýř který bych umístil čím jak nejvíc k válci a pak se uvidí jestli to bude lepší.
Ještě mě napadlo ke stávajícímu odsávání udělat novou přírubu aby bylo možné napojit hadici (potrubí) většího průměru, ale to zas nevím jestli by to ten motor dál. Ještě bych uvedl, že jsem původní motor 230V 750W vyměnil za 3f 400V 550W.
Ta redukce by měla vypadat nějak takhle, přičemž vyšší je lepší kvůli nižší turbulenci a nižší tlakové ztrátě - https://www.ventishop.cz/ctyrhranny-pre ... d_source=1
Když se Vám podaří snížit tlakovou ztrátu na výstupu z hoblovky, možná pak zbyde tlak i na hadici 120 mm, pozor ale na dodržení těch 20 m/s jako minimum
PetrK
Příspěvky: 13
Registrován: 17 pro 2021, 12:58

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od PetrK »

Tyhle věci ohledně strát v potrubi a proudění vzduchu nechápu. Takže za každou radu budu rád. Ta redukce bude široká 40cm (šířka valce). Pokud bych ji chtěl dát čím jak nejvíc k válci tak výška by byla tak 10-15cm. Mohlo by to tak být? Zatím nemám čas na experimenty, ale určitě se k tomu někdy dostanu. U toho zúžování redukce. Raději pozvolné tj delší, nebo dejme tomu pod úhlem 45° a délka by byla menší cca do 20cm.
Díky
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, potřebné hodinové množství vzdušiny pro odtah určuje výrobce stroje, u této litěné hoblovky to bude odhaduji okolo 800 m3/h, tj. při uvažované potřebné minimální rychlosti vzdušiny 20 m/s vyjde průměr hadice 120 mm. Hadici co nejkratší a volte takovou, co má hladkou vnitřní stěnu, a jak již radil Hans, hubici umístěte co nejblíže hoblovacímu válci.
Zda lze rozšířit vstup sání ventilátoru ze 100 na 120 mm, toť otázka, oběžné kolo ventilátoru bývá svým profilem optimalizováno na daný průměr vstupu, dojde k přetížení motoru. Obecně platí, že se sčítají tlakové ztráty všech komponent systému směrem k ventilátoru - hubice, hadice, kolena, vedení, rozbočky atd. a jejich součet musí svým výkonem s rezervou pokrýt použitý ventilátor, tj. daný podtlak ventilátoru. Množství vzduchu/hodinu u ventilátoru vlastně říká jaký max. průměr hadice lze připojit.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 101 hostů