Jak silný motor pily?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Jak silný motor pily?

Příspěvek od jardako »

Ahoj, přemýšlím o formátovací pile Felder.

Nemám s takovými pilami žádné zkušenosti. Jak silný motor byste doporučili? Obyčejné modely mívají v základu 4.0 PS (3.0 kW), lepší modely 5.5 PS (4.0 kW) ... do nabídek Felder i pro ty slabší modely dává 4.0 kW.

Můj dotaz zní: dává smysl uvažovat o silnějším motoru? 7.5 PS (5.5 kW) ... v té celkové ceně pily to není zas takový rozdíl.
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Jak silný motor pily?

Příspěvek od Dovla »

Pokial nemáš v pláne častokrát rezať napr. hranoly 20x20 cm po dĺžke , tak motor 4kW bude podľa mňa úplne postačovať. Samozrejme za predpokladu že nebudeš robiť s tupým kotúčom. A ešte sú dôležité aj otáčky rezného kotúča . Ale tam to má určite Felder ošetrené ,u niektorých modelov viacnásobnými remenicami ,kde sa dajú meniť otáčky v závislosti na priemery rez. kotúča.
Takže zhrnutie: na bežné rezanie lamina,preglejky , prípadne 50 mm fošne -3kW , na všetky vačšie/hrubšie veci - 4 kW.
A ešte samozrejme aj ako budeš mať istený prívod elektriky.Lebo 5,5kW už potrebuje aspoň 16A/C alebo D/6kA.
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Jak silný motor pily?

Příspěvek od pinos »

Mám podobné zkušenosti jako Dovla.
V pile motor 3kW a dubovou fošnu 55 mm to dává bez problémů...
Smrk i podstatně víc. I ten dub by to zvládlo ve větší tloušťce.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Jak silný motor pily?

Příspěvek od Hans »

Dovolím si vyjádřit souhlas a přihodit názor, že na hobby spíš než za silnější motor má smysl utratit peníze za lepší kotouče. A dávat bacha na svírání. Ono i sevřený 3 kW může být problém ukočírovat. Kdysi jsem znal stolaře, co mně tvrdil, že potřebuje aspoň 5 kW kvůli svírání. Je nabíledni, že to dělal blbě. Správný řešení není vyšší výkon, ale správná technika. Vrazit tam klínek, vrátit se v řezu apod.

V drtivé většině případů člověk stejně neřeže extra tloušťky. A když občas jo, může to jet navíckrát. Ty silnější motory maj smysl v provozech, kde to reálně ušetří čas, tj. kde se řežou tlustý a tvrdý fošny. Jinak mi to smysluplný moc nepřijde.

Hans
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Jak silný motor pily?

Příspěvek od Dovla »

No jasné -kvalitný rezný kotúč. Mne to pripadalo samozrejmé, lebo používam iba Pilanu alebo CMT . A viacmenej na priečny a pozdĺžny rez extra kotúče. Univerzál iba výnimočne.Tak som to bral ako samozrejmé,aj keď to asi každý hobík tak neberie. Kotúč si dávam brúsiť profesionálnemu brusičovi, lebo tú správnu brúsku na SK plátky a ani ten grif nemám. A prebrúsiť občas treba aj po obvode a na to už treba špeciálnu brúsku.
podzemnyl
Příspěvky: 6
Registrován: 12 dub 2010, 19:49

Re: Jak silný motor pily?

Příspěvek od podzemnyl »

V práci máme dvě pily , jedna má 4kw a druhá 5,5kw na slabší pile děláme hrubé řezání včetně masivu a není s tím žádný. Ale slabší než 4 bych asi nebral.. :lol:
podzemnyl
Příspěvky: 6
Registrován: 12 dub 2010, 19:49

Re: Jak silný motor pily?

Příspěvek od podzemnyl »

Problém 😇
Štěpán
Příspěvky: 20
Registrován: 28 kvě 2019, 22:47

Re: Jak silný motor pily?

Příspěvek od Štěpán »

Ahoj Jardo
Vše co tu bylo psáno platí, ale z vlastní zkušenosti s pilou Felder doporucuji na masiv silnější motor.
Pila má totiž elektronickou ochranu motoru a tepelnou pojistku a je to nastavené na jistotu.
Takže je trochu otrava když se pila bez zjevného přetížení, nebo zpomalení kotouče vypne.
Stáva se mi to když řezeme ve dvou. Když je člověk sám, není tak rychlí, obchází pilu atd. , tak se motor stačí chladit chodem naprázdno. Jak se jede nějaká série i jen dvoumetrových fošen ve dvou lidech , tak se mi vypíná a štve mě to. Jinak s pilou absolutní spokojenost.
Ahoj Štěpán
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jak silný motor pily?

Příspěvek od jardako »

Štěpán píše: 21 lis 2020, 23:26 z vlastní zkušenosti s pilou Felder doporucuji na masiv silnější motor.
Díky, Štěpáne, takže bys doporučil 5.5kW? A máš 4 kW?
Já ale asi na tom budu řezat sám, tak nejspíše se mne ten problém netýká. I když kdo ví, třeba se stanu opravdovým truhlářem a rozroste se mi to ;-)

Taky díky všem ostatním za názory a zkušenosti!
Štěpán
Příspěvky: 20
Registrován: 28 kvě 2019, 22:47

Re: Jak silný motor pily?

Příspěvek od Štěpán »

Ahoj
Já mám 3kw bral bych o stupeň silnější a myslím že pak by to na jistotu napořád.
Mi děláme na 3kw ve dvou až 3 lidech a dobře nás živí, ale ten výkon občas chybí:)
Kdybys potřeboval mám i odzkoušenou sadu kotoučů od Feldera a myslím že je to asi nejlepší poměr cena výkon co se tam dá provozovat.
Ahoj štěpán
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 87 hostů