Jaké vybavení na spárovku?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od Hans »

Jestli bych se k tomu směl ještě jednou vyjádřit... řekl bych, že pokud nejde koupit hned všechno pořádný, pak bych opravdu vyšel z toho, co mám.

Základní operace ve stolařině jsou řezání a hoblování. Soudím, že je ideální je mít nějak pokrytý. Možná mě někteří budou kamenovat, ale pokud už je ponorka, přijde mi jako menší bolest ji dát do stolu a používat jako cirkulku a radši koupit tu hoblovku, než koupit pilu a pak se sakrovat s jakýmasi přípravkama do protahu, abych ohobloval hranu či co. Ono jde udělat cokoliv s čímkoliv, ale u hobby stolařiny jde především o radost z práce.

Nemít hoblovku je fakt k vzteku. Dobře to vím z doby, kdy jsem měl starou Jaromu, jejíž přestavení z protahu na hoblování byl takovej tělocvik, že jsem často ani nehobloval a vymejšlel nějaký okliky - a podle toho to taky vypadalo.

Ono stejně se musí skoro každej řez na pile zahoblovat. Dost záleží na svalovitosti dřeva, na druhu zubů kotouče, dokonce ze všeho nejvíc na rychlosti posuvu, do toho občas zavibrování kotouče a jeho "otisk" do hrany... spoléhat tady na nějakej finální povrch mi nepřijde rozumný. Opět to bude jen pachtění. To ta ponorka ve stole to ubobruje tak jako tak a hoblovka to pěkně zarovná.

Je to jen návrh, ale myslím, že takhle by se dalo nejspíš vyhnout nákupu mezi-krámů, aspoň částečně. Na netu jsou metráky inspirace, jak udělat stolní pilu z kotoučovky - ostatně nejen z ponorky. Na to stačí i ten mafl z Lidlu za pár tisíc a ten pak může v dílně zůstat na hrubý bourání fošen, až bude velká pila.

Co se ještě týče lepení spárovky - ne že bych toho kdy kupoval mraky, ale moje zkušenost je ta, že člověk nikdy neví, co mu dovezou. Když si to slepim sám, dobře si to poskládám pro svůj účel - třeba vím, že jedna strana bude vnitřek stolku, tak tam naházim směrem na vnitřní plochu kusy s vadama. jindy vím, že na to budu koukat ze všech stran, tak si dám záležet. Zato když to člověk kupuje hotový, vystavuje se riziku - ne každej výrobce se o kvalitu stará, pak taky záleží na směně, co to dělala, příp. se firma časem zkazí... Na druhou stranu v létě mě třeba čeká sedmero dubých dveří. A to už je pak lepení spárovek čirá otročina, radost z práce je ta tam. Tak si myslim, že koupim průběžnou spárovku a jen to naformátuju, nadominuju a nazdar. Takže se nedá obecně říct, jestli je lepší si to lepit nebo kupovat. Jedno ale zůstává - bez hoblovky je to otrava.


Hans
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od witt »

No já právě výrobu spárovky moc nemusím, je to poměrně dost práce a výsledkem je stále "materiál", nic ještě nevznikne. Ale občas není zbytí. Teď jsem repasoval starou skříň a tam se kazety z průběžné spárovky (ještě s kolečky místo suků) dát nedají. Musí se slepit ze širokých prken jako originál.

Jinak je pravda, že pokud je alespoň mafl (a klidně i z toho Lidlu :-), tak se to vždycny nějak nařezat dá. A pokud je dobrý kotouč a systém vedení, tak se dá naformátovat i lamino.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od jbubik »

witt píše: 24 lis 2020, 20:20 A pokud je dobrý kotouč a systém vedení, tak se dá naformátovat i lamino.
Nemaje zbytí, zatím formátuju maflem. Jde to i u lamina a podobných desek, ale jak známo, štípe se to. Tak jsem na doporučení zainvestoval do Freuda https://www.sautershop.de/kreissaegebla ... 01?c=12806

A byl jsem nadšen. LU3A, TS55 a kolejnice je úžasná kombinace. Rozřezával jsem celou laminodesku na šuplíky - boky, záda, čela, řezů jak naseto - a perfektní. Zkusil jsem i na dýhovanou desku, totéž. Neuděláte-li chybu, neštípe !!!

Kdo formátuje nějaké podobné materiály maflem, doporučuju. I když není úplně zadarmo.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od witt »

se správným kotoučem to opravdu neštípe. Pokud tedy není nějaké extra choulostivé lamino. Já používám typově tyto:
https://www.eshop-bosch.cz/pilove-kotou ... -2-0-mm-42
tedy trapézový zub s negativním sklonem (zakloněný dozadu) a ponor jen na sílu materiálu. Kotouč pak funguje vlastně jako fréza. Jen pila nesmí házet.
zvládá to jak "papírové" lamino, tak i povrchy se zrcadlovým leskem.

Používám to ale jen jako nouzovku, když potřebuju něco doříznout či předělat. Největším problémem je pro mě dostat domu nerozřezanou desku v celku. A pak samozřejmě nemám vybavení na lepení ABS hran. Bohužel ty nažehlovací melaminové se už nedělají ke všem dekorům.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od jardako »

jbubik píše: 24 lis 2020, 21:54 Neuděláte-li chybu, neštípe !!!
witt píše: 25 lis 2020, 10:38 se správným kotoučem to opravdu neštípe
Myslíte tedy, že když máte kvalitní kotouč, není potřeba u formátovací pily předřez? A nebo se hodí tak jako tak ...
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od mpis »

Žádný nejlepší kotouč nikdy nenahradí předřez na formátce.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od witt »

Záleží k čemu to má sloužit a jaký je požadavek na produktivitu práce. Lamino fakticky formátuju kotoučem na hliník a ono to řeže relativně pomalu. Takže formátka s předřezem je jednoznačně efektivnější. Také je problém, pokud je aušusová folie. Ale drobné oštěpky na blbém laminu udělá i předřez....Předřez je jednoznačně lepší, ale není vždy nutností - a zdůrazňuji, že hovořím o hobby použití.

Jo a ještě mám vyzkoušené naříznutí folie žiletkovým nožem + obyčejný kotouč. Zajistí to ale vždy jen jednu stranu řezu - kvůli síle kotouče. Je to ale nouzovka největší, o tom žádná.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 109 hostů