Jaké vybavení na spárovku?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od jardako »

Ahoj, jaké minimální vybavení potřebuju, pokud si chci zkusit výrobu vlastní spárovky?

Pilu, svěrky, brusku, domino, lepidlo mám, ale nic na ohoblování.
Stačí Dewalt DW733?

A ... jak poznám vhodné dřevo? (např. buk nebo dub)
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od witt »

Spárovka se dá lepit (zpravidla se lepí) bez domina. V první řadě to ale chce na hoblovce srovnat hrany, aby prkna k sobě perfektně dolehla. Při troše šikovnosti se to dá udělat i v protahovačce. Ten Dewalt zvládne spárovku jen do těch...teď nevím kolik, 32 cm?. Dá se to vyřešit i tak, že se spárovka dělá na poloviny a pak se brousí jen jeden spoj. Profi spárovka je broušená na stolní pásové brusce. Ta se v domácích podmínkách zpravidla nevyskytuje.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od jardako »

Díky .. . no já si to představoval tak, že srovnám hrany, ohobluju prkna na správnou tloušťku, pak to slepím a jen nějak přebrousím spoje. Ne že to budu muset brousit kompletně celé (jinak než ruční bruskou). Je to naivní představa?

Po chvíli přemýšlení jsem pochopil to s těma polovinama spárovky :-)

Ok, stolní pásová bruska se tu také nevyskytuje. Ale mohla by? Je taková, která byla vhodná, zaplatitelná?
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od witt »

Prkna se nikdy nepodří při lepení ideálně srovnat, vždycny tam nějaká desetinka či milimetr létají. Dá se obrousit jen spoj, ale ta spárovka pak není úplně rovná. Nicméně použitelná je a spousta lidí si s tím vystačí.
Nejdostupnější technologie broušení do roviny je asi toto:
https://www.youtube.com/watch?v=0b6RjBE ... ichalKraft
Takovýto stroj se dá vyrobit i svépomocí, ale strašně to práší, fakt strašně.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od jardako »

No jo ... nechci ani křivou spárovku ani strašně prášící stroj. Tak co teď? ;-)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od Hans »

Ono je křivý a křivý. Běžně se to dělá na ty půlky. Desetinovej schod je samozřejmě něco, co člověk pozná když přes to přejede prstem. Ale když to přebrousí, nepozná to ani náhodou, leda by k tomu přikládal ocelový pravítko a zkoumal průsvit. Ale zase - i kdyby ta spárovka projela v plné šířcve protahem, tak ruční broušení (míněno elektrickou bruskou) rovinnost stejně nezachová. A ničemu to nevadí. Ta pucovačka to taky nenechá na desetinu rovný, stejně jako u elektrické brusky i tady záleží na tom jak dlouho se kde obsluha zapomene. Egál brusky na hobby nejsou a bubnový neposkytujou finální povrch.

Takže bych z toho nedělal vědu. Slepit na šířky, co jdou protáhnout, ty pak k sobě pečlivě slepit (aby nebyl velkej schod, pomoct si bočníma svěrkama nebo klidně tím dominem) a obrousit celek. Takhle se to dělá běžně a není s tím problém. Místo další brusky bych pořídil spíš hoblovku, mít jen protah je nepraktický a jde o základní stroj v dílně.


Hans
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od jbubik »

witt píše: 20 lis 2020, 12:17 Prkna se nikdy nepodří při lepení ideálně srovnat, vždycny tam nějaká desetinka či milimetr létají. Dá se obrousit jen spoj, ale ta spárovka pak není úplně rovná. Nicméně použitelná je a spousta lidí si s tím vystačí.
Nejdostupnější technologie broušení do roviny je asi toto:
https://www.youtube.com/watch?v=0b6RjBE ... ichalKraft
Tímhle to jde taky. Není to jako z profi brusky, ale postačující kvality https://holzwerkerblog.de/2019/06/21/vlog-50/(od 14. minuty)
Jen ta cena :D
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od jardako »

jvalik píše: 21 lis 2020, 17:42 Místo další brusky bych pořídil spíš hoblovku, mít jen protah je nepraktický a jde o základní stroj v dílně.
No jo ... jenže mám předvybraný Hammer A3 41 a vhledem k tomu, že pokukuju i po pile, bude asi muset nějakou dobu počkat.
Myslel jsem, že bych chvíli s tím Dewaltem přežil. Ale nedovedu si moc představit, jak těžké je bez hoblovky zarovnávat hrany prken, aby k sobě pasovala.
Naposledy upravil(a) jardako dne 22 lis 2020, 07:51, celkem upraveno 1 x.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od jardako »

jbubik píše: 21 lis 2020, 18:50
Tímhle to jde taky. Není to jako z profi brusky, ale postačující kvality https://holzwerkerblog.de/2019/06/21/vlog-50/(od 14. minuty)
Jen ta cena :D
Pěkná hračka :-) Mám Rotex, tak jsem si představoval, že je dostatečný (i vzhledem k tomu, co se píše v tomto vlákně).
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Jaké vybavení na spárovku?

Příspěvek od Hans »

Jo, rotex dostatečnej je.

Ještě můžeš rovnat hrany na lepení ručně. Sklapneš prkna stejnou stranou budoucí spárovky k sobě, sevřeš do svěráku a hobluješ. Nemusíš si moc hlídat pravej úhel, stačí jen abys nezaobloval konce. Zase si ale musíš vybrat dřevo tak, aby ti nevycházelo hoblování proti vláknům. A když jo, pak musíš ovládnout klopnu.

No, možná by bylo lepší mít nejdřív tu hoblovku než pilu. Těžko říct.

Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 87 hostů