Festool TKS 80

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Festool TKS 80

Příspěvek od jardako »

Ahoj,

v nějakém středně až dlouhodobém horizontu plánuji koupit pořádnou formátovací pilu od Feldera.
Ale je to docela drahá legrace a navíc na dlouhé lokte, a tak mne napadlo, jestli by nestačila TKS 80? Co myslíte ... vidíte nějaké zásadní nevýhody?
Podle videí, která jsem shlédl, se zdá, že funguje pěkně a to neuřezávání prstů je celkem dobrý bonus.
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od mpis »

Jako technická novinka je to zajímavá věc, ale to je asi tak všechno.
Nechutně předražená malá stolní pilka, na které rozbourat 2 m fošnu asi moc dobře nepůjde.
Stůl nemá ani jednu drážku, které slouží k nasazení různých dodo přípravků.
Příliš vysoké provozní náklady - kotouče.
Cena celého setu se už docela těsně blíží ceně formátky s 2,5 m stolem.
Pro přechodné období by měla stačit ponorka s vodícími lištami. Např. Maffel nebo Festool. Do jiných bych nešel.
A ponorku je dobré mít i v případě, že je v dílně formátka.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od jbubik »

jardako píše: 26 říj 2020, 00:02 Ahoj,
v nějakém středně až dlouhodobém horizontu plánuji koupit pořádnou formátovací pilu od Feldera.
Ale je to docela drahá legrace a navíc na dlouhé lokte, a tak mne napadlo, jestli by nestačila TKS 80? Co myslíte ... vidíte nějaké zásadní nevýhody?
Podle videí, která jsem shlédl, se zdá, že funguje pěkně a to neuřezávání prstů je celkem dobrý bonus.
Taky jsem chvíli uvažoval o pilách téhle třídy. CS70 nebo avizovaná TKS, za oběma jsem se zajel podívat do Festoolu do vzorkovny (bylo to ještě před virem), pak jsem měl šanci koupit zlevněnou Eriku 70. Nakonec jsem si připlatil na Hammera. Proč?
1) tyhle pily se zcela důvodně nazývají montážní. Jsem parketář nebo instaluji kuchyň, tak si ji vezmu s sebou. Přiříznu lamino, zkrátím hranolek, nařežu lamely plovoucí podlahy, fiknu palubku. Víc nic dělat nebudu (mám připraveno z dílny) a víc pila ani nesvede.
2) pila je za pár desítek tisíc. Holá pila. Když dokoupím rozšíření stolu, pravítko, posuv a další extras, bude z toho systém, ale za dvojnásobek. Taková Erika 70 pak atakuje 90 tisíc. Erika 85, která už je opravdu dobrá, 120.
No a to už se pak vnucuje otázka, zda budu víc řezat na montáži nebo v dílně; pokud v dílně, není co řešit

Jinak to neuřezávání prstů jak je vyřešeno u TKS je originálním patentem SawStopu, který Festool koupil. Funguje dobře, ale draze - nový kotouč a k tomu patrona za tuším 3 tisíce. Je to ale jediná výhoda té pily, jinak oproti staré CS70 je na ní hodně vidět "katování kostů" - plasty, vakly, úspory v řešení i v kvalitě. Erika je v tomhle směru výrazně lepší, ale zase cenově jinde.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od jardako »

Díky za názory. Mně cena toho setu (bez DPH kolem 60 tisíc) zas nepřišla tak strašná. Rozumím, že velká pila je lepší, jenže ta stojí nejméně 150 tisíc či více (nebudu kupovat základní model) a bude nejdříve za půl roku. Navíc se k ní musí koupit odtah ... vysavač od Festoolu, který se dá použít s TKS 80, už mám.

Ponornou pilu mám (TS55), toto mi přišlo jako dobrý krok dále, s tím, že někdy za pár let bych koupil tu velkou pilu.

Ale budu o tom ještě přemýšlet, možná bych fakt zvážil toho Feldera rovnou ... časem dám vědět :-)
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od witt »

Nejsem si jistý, že by to byl krok dále, spíše trochu jiným směrem. Mně tam chybí trochu přesnější definice poptávky: k čemu ta pila má vlastně sloužit? co se na ní bude řezat? jak často se to bude řezat? kde se to bude řezat?....a nebo mi má prostě udělat "jen" radost?

Hlavní předností té pily z úvodu je její mobilita, takže na větší montáže u zákazníka dobrá, ale postavit ji do dílny, bude z ní vpodstatě obyčejná pila s mnohými omezeními a tím pádem za zecela neadekvátní cenu...
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od jardako »

Bude to pila v dílně, kterou by bylo fajn mít možnost vytáhnout před dílnu v případě pěkného počasí.

Řezat bude ledacos, výroba nábytku, pergola, zahradní domek. Zas tak často ne, je to zatím hobby.

Jsem na to, mít trochu předimenzované stroje, aby byla radost s nimi pracovat ... ta radost je důležitý aspekt.

Ale i na základě této diskuse směřuji k tomu koupit časem spíše opravdovou formátovací pilu....
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od Dovla »

Za tie peniaze čo dáš za túto polovičatú a predraženú pilu ,ak už tak strašne chceš formátku,radšej by som na tvojom mieste popozeral po nejakej z bazáru. Ak pravda nechceš hneď kúpiť toho Feldera. Na stavbu pergoly a záhradního domku formátku nepotrebuješ. Tam ti stačí ručná kotúčovka,prípadne ešte pokosovka.
"Jsem na to, mít trochu předimenzované stroje, aby byla radost s nimi pracovat" . TKS 80 je skôr pila poddimenzovaná pila za kopec peňazí.
"ta radost je důležitý aspekt." To asi nie si moc limitovaný peniazmi.
"Řezat bude ledacos, výroba nábytku, pergola, zahradní domek. Zas tak často ne, je to zatím hobby." - neviem si predstaviť na tomto Festoole rezať napr. lamino alebo OSB dosku 1,25x2,5m , ani 50mm fošňu ,hoci len smrekovú dlhú 3-4 m.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od jardako »

Dovla píše: 30 říj 2020, 10:05 neviem si predstaviť na tomto Festoole rezať napr. lamino alebo OSB dosku 1,25x2,5m
Ano, jasně, už jsem víceméně myšlenku na TKS 80 opustil.
Dovla píše: 30 říj 2020, 10:05 "ta radost je důležitý aspekt." To asi nie si moc limitovaný peniazmi.
Jsem, ale bez radosti to pro mne nemá smysl. A radost mi kazí suboptimální stroje / nářadí, i když chápu, že šikovný truhlář zvládne krásné věci i s málem.

Asi fakt časem půjdu do toho Feldera.
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od pinos »

Předimenzované stroje, to myslíte asi finančně předimenzované, ne? Pardon, nicméně...
Toto je luxusní montážní pila, u které jde hlavně o mobilitu, a ano, je to festool, takže nepochybuji, že to bude velice přesný stroj, s minimální údržbou a spoustou dalších fines. Nepochybuji, že když se to spojí s vysavačem od festoolu, tak se s tím bude dát řezat i v obýváku na koberci.
Ale s pergolou ani ze zahradním domkem vám tahle pila nepomůže. Na soustavnou práci tak nástafvky na úly :). Určitě by se s ní daly vyrobit třeba dveře, ale nadřete se.

Je fajn, že nemusíte koukat na každou korunu, ale toto jsou pro začínajícího truhláře vyhozené peníze.
Ale chcete-li mít vše od Festoolu, tak jinou možnost asi nemáte :).
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od Dovla »

Festool je značka , na ktorú mnoho ľudí pozerá ako na božské zjavenie.Preto si asi Festool môže stále dovoliť nadsadzovať ceny niektorých svojich výrobkov. Určite má Festool veľmi dobré a presné stroje. Ale aj premrštené niektoré ceny. Málokto v Kanade alebo v Amerike používa práve Festool.Tak trocha mi to pripomína nedávne časy, keď každý športovec nosil iba dres Adidas alebo Puma. Pozrite sa dnes. Niektoré špičkové futbalové kluby o Adidas alebo Pumu ani nezavadia.

"Toto je luxusní montážní pila, u které jde hlavně o mobilitu" - presne to je TKS 80 . Na palubky a iné ľahké materiály.Zložiť, hodiť do auta,rozložiť na mieste montáže a narezať pár ks ľahkých dosiek alebo profilov.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů