Festool TKS 80

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od Hans »

Já bych si dovolil malý komentář, neboť pro mne je stolařina také věc, kterou dělám hlavně pro radost.

Před snad devíti lety či co jsem si koupil takový kombi strojek z Poličky, myslím UMDS se to jmenovalo. Jakkoliv to byl strojek malý, proti TKS80 to byla pořád lepší váhová kategorie. Nicméně... vydržel jsem s ním jen dva roky a můžu říct, že radost z práce tyhle strojky přinesou jen pokud člověk dělá malé věci. Ano, četl jsem, jak na tom kdosi udělal 18 ks pokojových dveří, ale dělat bych to na tom vážně nechtěl, to je totiž otrava i na velké formátce.

Takže pokud pro radost, tak ok, ale jen na malé věci. Klacky tak do jednoho metru a ne moc těžké, jinak to v řezu pořádně stejně neudržíte a když ano, zkroutí se to a říznete to stejně křivě. Celkově bych doporučil jít se někam podívat, jak se dělá na dospělých strojích, ať máte s čím porovnávat. Já tu možnost neměl a musel jsem se zbytečně trápit s poddimenzovanými strojky.

Jak už kolegové zmínili - na pergolu radši ponorku s lištou a pokosku. A ještě Vám zbude na nějakou obyčejnou mobilní pilu, třeba DeWalta apod. Místo jednoho stroje, který je opravdu spíš tak na parkety nebo lišty na stavbě, dostanete hned tři strojky, s nimiž dokážete mnohem víc v mnohem lepší kvalitě a hlavně radost z práce bude úplně jiná. A užijete je i po nákupu formátky.

To je totiž tak - neexistuje univerzální stroj na všechno. Někdy se obrobek nese ke stroji (formátka), jindy strojek k obrobku (ponorka). Teď jsem třeba dělal velký vratový futra. Klacek asi 3 m dlouhej, průřez 16x10 nebo tak nějak. Jo, ideální by bylo polodrážku vzít na spodní frézce s podavačem. Ale chce se mně takový monstrum tlačit do řezu, byť u toho mám formátovací stůl? Nechce... hodím to na kozy a hle, ponorka to udělala v pohodě a s lehkostí. A když jsem dělal na tom monstru cinky - mohl jsem si něco předfrézovat, možná předříznout na pile, ... nakonec mi přišlo nejrychlejší řéznout to japonkou a vysekat dlátem. To je mimochodem náramně terapeutická záležitost, tohleto sekání cinků, dlabů atd. Dokonce u toho slyšíte i rádio :-)

K tomu Festoolu - několik jejich strojků mám. Nejsou špatný. Ale další si od nich kupuju kdyžtak jen proto, že sedí na stejnou lištu, na stejnej lux, že to má všecko stejnej bajonet na kabelu atd. Ale třeba malý domino má taky svoje docela zbytečný mouchy. Např. neumí dlabat pár milimetrů od hrany, pokud to je na 4 mm kolík. Vyřešil jsem podložkou, ale je to ideální? No neni. Takže ani za ty peníze to nemusí být vždycky extrovní.


Ať se daří

Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od jardako »

Díky, no já už dokonvergoval k tomu, že malá stolní pila není ideální cesta.
Zatím zůstanu u té ponorné pily s lištami. A časem asi půjdu do něčeho jako je toto:
https://www.felder-group.com/en-us/prod ... b3-p142682

Festool mám rád, ale že není úplně dokonalý jsem také zjistil. Např. nepochopitelné mi přijde to nedokonalé spojování lišt, není úplně jednoduché mít to přesně rovné.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od Hans »

Zkusil bych se podívat ještě na Mafell, ten to má vyřešený daleko líp a dotažení těch jeho excentrů myslím pomůže i onomu vyrovnání spoje do roviny. Ale jistě jsou i další výrobci.

Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od jardako »

jvalik píše: 01 lis 2020, 18:58 Zkusil bych se podívat ještě na Mafell, ten to má vyřešený daleko líp
No já už mám Festool TS55, 2 lišty a ta jejich spojovátka, takže jsem to zjistil v rámci průzkumu bojem. Pak jsem si přečetl, že Mafell / Bosch to mají vyřešeno lépe. TS55 mám rád, tak jim to odpustím, ale je to příklad toho, že ne všechno mají dokonalé.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od witt »

Proto je lepší mít ty lišty z jednoho kusu. Za docela dobré ceny je má Makita, měly by být kompatibilní
OndraVy
Příspěvky: 11
Registrován: 20 čer 2019, 21:21

Re: Festool TKS 80

Příspěvek od OndraVy »

Postavil jsem s ní tak pět pergol a zatím funguje super :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů