Jak srovnat okraj spárovky?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
DaveZbor
Příspěvky: 65
Registrován: 10 čer 2020, 05:52

Jak srovnat okraj spárovky?

Příspěvek od DaveZbor »

Zdravím,
jak byste srovnali kraj spárovky ručním nářadím? Seříznu si spárovku na rozměr. Následně jí chci ručně zhoblovat.
Po vláknech to jde krásně. Jen tam kde je spárovka pospojovaná. Tam to jde špatně a dřevo se štípe.
Máte nějaké tipy, jak docílit i roviny na této straně?

Předem díky za odpovědi. ;)
David :)
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Jak srovnat okraj spárovky?

Příspěvek od witt »

Pokud to má být opravdu ručně, tak ostrá ocaska a pak špalík se šmirglem 80 - 120 - 180. Kdyby to náhodou mělo být strojově, tak zaříznout pilou s trapézovým kotoučem a pak vzít malou vibrační bruskou - snadno se na rozdíl od excentriky či pásovky udrží na hraně a neskáče jako koza. V závislosti na následné povrchové úpravě bych to před broušením navlhčil, aby to pustilo "chlupy".
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Jak srovnat okraj spárovky?

Příspěvek od Modřín »

A čím to kolego hoblujete? Pokud to jde špatně nějakým klopkařem, tak je nejpravděpodobnější, že v místě spoje najednou hoblujete proti letům, máte špatně nastavenou klopnu a nebo moc silnou třísku. Začátečník s ručním hoblíkem klidně zkombinuje všechny tyhle chyby najednou. Častá chyba je, že Lidi nebrousí dost často a neuvědomí si, že za pár minut už to želízko není ve stavu jako na začátku. Taky hoblovat spárovku, kde jsou kusy dřeva s vlákny se záměrně rozházenou orientací může být o dost náročnější než hoblovat normální kus dřeva.
DaveZbor
Příspěvky: 65
Registrován: 10 čer 2020, 05:52

Re: Jak srovnat okraj spárovky?

Příspěvek od DaveZbor »

Pro upřesnění jde o tyto plochy spárovky. Viz obrázek.
spárovka.jpg
spárovka.jpg (10.87 KiB) Zobrazeno 2529 x
Hobluji NO.4 ručním hoblíkem.
David :)
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Jak srovnat okraj spárovky?

Příspěvek od Modřín »

Jo tak pokud jde o čela, tak bych prostě zkusil zapracovat na tom nabroušení. Sice se na tenhle účel doporučují hoblíky s nižším úhlem ostří (low angle), ale s jemně nastaveným a dobře nabroušeným hoblíkem se to dá hoblovat naprosto v pohodě. Důležité je hoblovat vždycky od okraje desky směrem do středu. Celé jedním směrem to jde pouze pokud si na ten okraj kde hoblík vyjíždí přisvorkuješ pomocný kus dřeva, takže se odštípne až ten pomocný okraj. Jakmile ten hoblík vyjíždí, tak od okraje ven a není to dřevo na okraji nějak podepřené, tak se to odštípne až na šťastné výjimky vždycky. Snad je ten popis srozumitelný.
DaveZbor
Příspěvky: 65
Registrován: 10 čer 2020, 05:52

Re: Jak srovnat okraj spárovky?

Příspěvek od DaveZbor »

Díky moc za rady!
Je to srozumitelné. Zkusím to tím hoblíkem NO.4, jak popisuješ.
Zkusím to! ;)
David :)
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Jak srovnat okraj spárovky?

Příspěvek od Modřín »

Není zač. Vždycky mám radost, když se někdo snaží naučit pracovat s čímkoliv, do čeho nevede drát ani to nemá baterku ;).
DaveZbor
Příspěvky: 65
Registrován: 10 čer 2020, 05:52

Re: Jak srovnat okraj spárovky?

Příspěvek od DaveZbor »

Já mám možnost i strojů, ale baví mě to více ručně.
Hlavně se mohu celý život učit. ;)
Díky za podporu
David :)
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Jak srovnat okraj spárovky?

Příspěvek od Modřín »

No copak o tu zábavu. Ale já třeba dost věcí řežu nebo hobluju ručně i v práci, protože ty nástroje jsou lehký, nedělají kravál a nepráší. Ovšem někteří kolegové mají pak pocit, že sem se zbláznil.
DaveZbor
Příspěvky: 65
Registrován: 10 čer 2020, 05:52

Re: Jak srovnat okraj spárovky?

Příspěvek od DaveZbor »

Určitě!
Moje řeč. Půjdou stejnou cestou. :)
David :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 96 hostů