Jak odstranit starý olejový nátěr?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od jardako »

Ahoj, omlouvám se za asi základní dotaz, ale jak se odstraňuje starý olejový nátěr na dřevu? Teda myslím, že je olejový.

Revitalizuju teď starý stůl, ale když to brousím, docela rychle se tím zalepí šmirgl, ať to dělám ručně, či bruskou, bez ohledu na hrubost.
Dostal jsem radu použít horkovzdušnou pistoli, trochu toho nátěru tím steče nebo jde oškrábat, ale hodně ho zůstane zažraného v dřevě a šmirgl se i tak rychle zalepí.

Je něco, čím to jde dobře zbrousit, případně nějaký jiný postup?
stul.jpg
smirgl.jpg
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od Modřín »

To by bylo asi nejsnazší oškrábat cidlinou. Jednoduchost a efektivita některých původních postupů je až děsivá :ugeek:
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od jardako »

Oki, díky, zkusím to. A žádný "moderní" postup tedy neexistuje?
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od Modřín »

Kolego, s moderním postupem bohužel poradit neumím, to není moje parketa. Ale myslím, že ta cidlina je nejlepší, protože se nezanese, povrch se nezahřívá a tím pádem bez ohledu na to, o jaký nátěr se jedná, to nežvejkačkovatí a nemíchá se to odbroušeným prachem. Navíc se dostanete do všech rohů a jde to opravdu rychle a co je uplně nejlepší, myslím, že pro tuhle konkrétní aplikaci ani nebude vadit, když tu cidlinu nebudete umět uplně dobře nabrousit. Ten nátěr to prostě odře a povrch si pak doladíte podle vlastních nároků a možností.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od jardako »

Fajn fajn, díky :D
Zní to dobře.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od witt »

To na té hraně vrchní desky, to je červotoč? Pokud ano, tak bych minimalizoval úbytek materiálu. Jinak se to probrousí do těch chodbiček.
Dá se to oškrávat i sklem, u něj odpadá problém s broušením.
A nebo zvolit jiný historický postup a to louhování - louh na odstaraňování barev se dnes prodává pod názvem Lakostan (postup je uvedený na plechovce). Já ho právě používám na starý nabytek, protože on tu barvu dostane i z propadlin, škrábanců či otluků, tím pádem to není nutné brousit do rovna a dřevo si zachová určitou patinu. Taky je to výbodné na čištění vyřezávaných prvků.
Teď jsem zrovna renovoval stoličku, která měla věky nádherně strukturovaný povrch. Kdybych ji vzal do rovna, tak z ní udělám Vondráčkovou po plastice...
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od jardako »

witt píše: 24 zář 2020, 22:59 louh na odstaraňování barev se dnes prodává pod názvem Lakostan
Díky, vyzkouším.

Ano, ty dírky jsou od už asi vyhynulého červotoče.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od jardako »

Tak nakonec jsem ten starý nátěr odstranil Lakostanem. Cidlinu jsem si koupil, ale v tomto případě, vhledem k všelikým nerovnostem, mi ten Lakostan přišel jako jednodušší řešení. Docela to zafungovalo, jen to máchání vodou mi přišlo trochu drsné.

Zbrousil jsem nějaké hrboly, zatmeloval díry a teď stojím před rozhodnutím, čím to natřít. Olejový nátěr, který normálně používám, nezakryje ten tmel (použil jsem obyčejný tmel na dřevo a na některé větší díry Knottec). Těch oprav je hodně a s olejovým nátěrem to nevypadá dobře. Co byste doporučili?

(Je mi jasné, že to patří do jiného tématu, ale když už jsem s tím tady začal ...)
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od witt »

Chtělo by to fotku celého stolu a lokaci, kde bude sloužit. Takhle těžko říct, co se k němu hodí. Osobně při renovaci starého nábytku (90+) téměř netmelím, nechávám vyniknout šrámy. Velké díry, jako vyštíplé suky, opravuji kusem dřeva. Občas něco lehce máznu kaší udělanou z jemných pilin. Pokud ve dřevě zůstane starý tmel (většinou bílý, na bázi plavené křídy), tak ho nechávám. Když se po odstranění nátěru objeví zatmelené hlavičky hřebíků, tak je vytahám a nahradím dřevěnými kolíčky.
Pokud je to hodně velká "divočina", tak povrch sjednocuji naředěným lihovým mořidlem a břebrušuji. Třeba pětkrát: mořidlo/šmirgl, mořidlo/šmirkl...čímž dřevu vrátím patinu (mořím nerovnoměrně, brousím nerovnoměrně). Tohle ale dělám u nábytku, který pak skončí v roubence, do paneláku by se nehodil :-)
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od jardako »

Stůl by měl být v koutku obývacího open space (na učení). Ta deska je ze tří prken, který byla rozlezlá a zprohýbaná. Zbrousil jsem to a zatmelil, vypadá to teď takto. Moc hrdý na to nejsem :-)
s1.jpg
Jako nejzazší možnost vidím výměnu té desky. Ale taky by v místě těch ošklivých spojů šly vyfrézovat dvě drážky a vložit pláty překližky či tak něco.
Co myslíte tedy ... jde to ještě spravit nátěrem?
s2.jpg
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů