Jak odstranit starý olejový nátěr?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od ivoch »

No kdybys to netmelil bílým tmelem, tak by to šlo. Ale teď už je to nenávratně pryč. Škoda.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od jardako »

Zeshora je Knottec. Barva podobná jako dřevo, jenže natřením, úhlem světla nebo focením je ten rozdíl zvýrazněn.
Bílý tmel dobrý nápad nebyl. Ten stůl měl ovšem různé kusy bíle zatmelené už pod tím původním nátěrem. Fakt neexistuje dobrý nátěr pro tuto situaci?
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od witt »

Na ten tavný tmel toho moc nechytá, co?

A nedá se to z toho z větší částí odrbat? Rozebrat stůl, sundat desku, znovu ji rozlomit. Na hoblovce srovnat hrany spoje a pořádně to stáhnout - tím pádem nebude, co tmelit. A pak bych to obrousil, co to jde. Ono sice hrozí, že tam přibude těch chodbiček, ale ty mi u takového stolu vůbec nevadí. Kdyby to bylo hodně sežrané dá se to napustit nějakou petrifikační pryskyřicí, co se používá při konzervaci dřeva.

Taky by to mohlo jít vykaráčovat.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od jardako »

No možná trochu chytá, ale neobarví ho to (nebo skoro neobarví).

Nějak to kdyžtak opravím / předělám, šlo mi nejdříve fakt o to, jestli existuje nějaký pěkný nátěr, který bych za této situace mohl použít a nemusel to předělávat.

Hoblovku zatím nemám, časem plánuju něco od Feldera ... jakou máte Vy?
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od mpis »

jardako píše: 16 říj 2020, 18:02 ...Hoblovku zatím nemám, časem plánuju něco od Feldera ... jakou máte Vy?
Už jsem to tady někde psal. Před třemi léty jsem u Feldera koupil Hammer A3 31 pochopitelně se silent válcem.
Na takové to domácí truhlaření ideální za relativně rozumnou cenu. Dnes bych ale po zkušenosti přidal trochu peněz a vzal
Hammer A3 41. Těch 10 cm na šířce dělá hodně. Zejména, když si spárovky dělám sám.
Teprve letos v srpnu jsem otáčel žiletky na druhé ostří.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od jardako »

Díky, A3 41 je přesně ten typ, který mám vyhlídnutý. Jenže i vzhledem k ostatním nákladům a investicím je teď moc drahý a koupím ho asi až časem. Přemýšlím, jestli mezitím nevzít Dewalt DW733. Akorát mne trochu mrzí, že je to dvě generace starý model, DW735 se tu neprodává.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od witt »

Hoblovku mám nějaké prastaré samo-domo, na protah používám ten Dewalt (v nouzi se dá použít i na srovnávání). Pokud to jen trochu jde, tak hobluji/protahuji venku, se strojem o hmotnosti několika metráků bych nevyjel - takže všechny ty skvělé prvorepublikové "litiny" jsou pro mě nedostižné. Obecně se ale této činnosti vyhýbám jak čet kříži. Dost mě iritují ty pytle hoblin, co po to zůstávají, spárovky proto dělám jen výjimečně.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od jardako »

witt píše: 18 říj 2020, 18:12 na protah používám ten Dewalt (v nouzi se dá použít i na srovnávání).
A doporučil byste ho?
witt píše: 18 říj 2020, 18:12 Obecně se ale této činnosti vyhýbám jak čet kříži. Dost mě iritují ty pytle hoblin, co po tom zůstávají, spárovky proto dělám jen výjimečně.
No a co vlastně s těmi hoblinami děláte? Mulčujete s nimi zahradu? Někam je vozíte?
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od witt »

Jo doporučil, funguje přesně jak potřebuju a hlavně je mobilní. U stacionárního stroje, pokud není na vozíku, je potřeba obrovský prostor - třeba hoblování třímetrového prkna: to znamená tři metry před strojem a tři metry za strojem. Tedy šest metrů volných... V truhlárně, kde jsem kdysi dělal, byla u hoblovky i protahu díra ve zdi a pokud jsme dělali dlouhé fošny, tak jeden chytal na ulici.

K těm hoblinám. Většinou se je snažím spálit, v létě venku na ohništi, v zimě v kotli. Jenže ony hoří hrozně blbě a piliňáky nemám. Když jich je jen "igelitka" (to je tak z jenoho prkýnka), tak je hodím na kompost. Případně dělám mrtvého brouka a on se o ně venku na zahradě k velké radosti manželky postará vítr. Ale třeba hobliny z jehličnanů by na zahradě (či v kompostu) ve větším množství zůstavat neměly, protože okyselují půdu.
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Jak odstranit starý olejový nátěr?

Příspěvek od pinos »

Já jsem ze vsi a hobliny jdou na odbyt.
Lidi si to ode mě berou na podhoz ke slepicím, nebo do klecí domácím mazlíčkům, nebo místo mulčovací kůry.
Máme doma morčata, tak jim tím taky podestýláme. Dále to využívám v zimě na roztápku v krbovkách - papír ani pepo nepotřebuju.
Hobliny fakt nejsou problém, ty mají využití.

Horší jsou piliny a prach - ty se snažím přes zimu spálit v kamnech v dílně, ale už teď mám tak půl kubíku převis. V dílně v zimě moc nedělám, no.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 101 hostů